1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Двоумење помеѓу Nokia Asha 302 и Nokia E72

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од sini6a, 6 Март 2013.

 1. sini6a

  sini6a
  Intern

  485
  30
  11 Мај 2009
  Здраво... Се двоумам помеѓу Nokia Asha 302 или пак Nokia E72. Двата телефони имаат QWERTY тастатура затоа и ми треба некој од овие два. Ги гледав детално спецификациите и двата ми одговараат за потребите. Сега битно сакам вас да ве прашам кој да го земам, пошто ашато е понов модел има инплементирано фејсбук твитер и такви зезанции. Највеќе ќе ми треба и за фејсбук и слични ствари но се што е плус не е штетно. Поздрав
   
 2. stavrov69

  stavrov69
  Gaining Experience

  403
  201
  26 ноември 2008
  Машко
  Asha поново, подобро.
   
  На sini6a му/ѝ се допаѓа ова.
 3. The_Man

  The_Man
  Unstoppable

  2,341
  2,007
  18 ноември 2009
  земи си e72 барем GSP ќе имаш
   
  На sini6a му/ѝ се допаѓа ова.
 4. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,791
  1,929
  8 Мај 2007
  Машко
  e72
  biznis klasa na nokia pobeduva se drugo
   
  На sini6a му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Трајче Дрварчето

  Трајче Дрварчето
  Practice makes perfect

  840
  1,779
  3 ноември 2012
  Машко
  Кодош
  Ashata е пониска класа од E72, единствено понов е. E72 има подобар дисплеј, има подобра батерија, подобра камера (со блиц) и подобар ОС (Asha скоро и да нема :) ). Процесорот на E72 е послаб, ама сосема доволен за Symbian (а искрено Asha нема ама баш никаква потреба од тој појакиот процесор, и онака има тапа ОС).
  Јас би го избрал Е72 со qwerty тастатура (инаку Asha има qwertz тастатура, барем овие шо се нудат кај нас се такви :) )

  Ама за фејсбук и слични такви ствари и Asha врви :)
   
  На sini6a му/ѝ се допаѓа ова.
 6. boro1

  boro1
  Practice makes perfect

  1,636
  1,295
  13 Август 2009
  Машко
  +1 за Е72
   
  На sini6a му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Belco15

  Belco15
  Intern

  61
  19
  10 Март 2011
  E72 definitivno
   
  На sini6a му/ѝ се допаѓа ова.
 8. ekonomist

  ekonomist
  Gaining Experience

  1,012
  421
  17 Јуни 2008
  Ни едното, ни другото. Земи си некое Windows телефонче.
   
  На sini6a му/ѝ се допаѓа ова.
 9. StalkeR

  StalkeR
  Unbeatable

  4,211
  4,065
  5 Декември 2009
  Машко
  E72. Нема промашај у таа E серија.
   
 10. ekonomist

  ekonomist
  Gaining Experience

  1,012
  421
  17 Јуни 2008
  Уште еднаш ќе кажам, овие телефони не ти ги бива за Facebook и сурфање. Имам Nokia E71, одличен е, не би го менувал за ништо, ама има мал екран, ограничен приказ за Facebook. Затоа предлагам некој од Windows телефоните од HTC или Nokia, претпоставувам iPhone или добар Android не се земаат во предвид :)
   
  На sini6a му/ѝ се допаѓа ова.
 11. sini6a

  sini6a
  Intern

  485
  30
  11 Мај 2009
  Вака значи сега пак се двоумам помеѓу Е6 и Е72. Нема телефонот да се користи само за фејсбук, највеќе време ќе минувам сурфајќи. Е6 премногу ми направи ќејф има се што ми треба едино нешто што е минус што има фиксиран фокус на камерата а е 8 мп. :/... А и е плус тач скрин што ме плаши највеќе. Доколку некој го има овој телефон би го прашал каков е тачот и дали има шанси брзо да се зафркне... Пошто на нокиа н97 што го имав многу знаеше да зафркава... Поздрав
   
 12. The_Man

  The_Man
  Unstoppable

  2,341
  2,007
  18 ноември 2009
  Таман е тачот ама фесјбук апликацијата е ...:sick: . Интерфејс никаков . Стомак боли .
  [​IMG]
   
  На sini6a му/ѝ се допаѓа ова.
 13. sini6a

  sini6a
  Intern

  485
  30
  11 Мај 2009
  Епа на толкаво екранче подобро здравје... :D
   
 14. Bozter

  Bozter
  Баниран/a

  1,399
  665
  24 oктомври 2011
  Машко
  Е72
   
  На sini6a му/ѝ се допаѓа ова.
 15. ekonomist

  ekonomist
  Gaining Experience

  1,012
  421
  17 Јуни 2008
  Пак ќе ти кажам, не препорачувам на никој да земе Symbian телефон во денешно време, посебно не за сурфање. Многу заостанува зад iOS, Android, Windows...
   
  На sini6a му/ѝ се допаѓа ова.
 16. sini6a

  sini6a
  Intern

  485
  30
  11 Мај 2009
  Па кој да земам??? Можеби блекбери но најмалце сакам touch + type, кој ќе предложиш ти?
   
 17. ekonomist

  ekonomist
  Gaining Experience

  1,012
  421
  17 Јуни 2008
  Не се разбирам многу во телефони, но Symbian е мртва платформа, квалитетот на изработка на уредите е прилично добар, ама па софтверот не верувам дека ќе се развива понатака. Околку препорака за телефони, прашање е колку пари сакаш да потрошиш.
   
  На sini6a му/ѝ се допаѓа ова.
 18. sini6a

  sini6a
  Intern

  485
  30
  11 Мај 2009
  Па имам 200 евра се до таа цена е ОК :D Ќе размислам но највероватно тоа ќе биде блекбери 9900 :) или пак дајте предлог вие :D
   
 19. ekonomist

  ekonomist
  Gaining Experience

  1,012
  421
  17 Јуни 2008
  iPhone 4 Neverlock се продаваат за 250 евра на старо. Тие би биле далеку подобар избор од сите предложени телефони. Ама гледам најмногу мерак имаш по тастатури. :) Морам да ти кажам дека стварно имаат лоша прегледност за сурфање, премногу мал е приказот, ама еве, нека каже и некој друг мислење.
   
  На sini6a му/ѝ се допаѓа ова.
 20. sini6a

  sini6a
  Intern

  485
  30
  11 Мај 2009
  Ок фала ти утре ќе размислувам веќе не можам убаво да размислувам. Поздрав и фала ти многу
   
 21. The_Man

  The_Man
  Unstoppable

  2,341
  2,007
  18 ноември 2009
  9900 под 300 евра никој не дава едноставно тој ее врвот на QWERTY . Побрзо ќе куцаш од на лаптоп. Писателка напиша роман на телефонов . Е сега за блеклбери 7.1 не е мртва платформа него уше 2 години сигурно ќе излаагат апликации за него . Прегледнолстав е одлична и покрај малиот екран . Апликаците имаат добар интерфејс нема да те боли стомак .
  Предлог БОЛД серијата на блекбери над 9700 све.`
   
  На sini6a му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,327
  724
  9 Мај 2012
  Машко
  Па за тие 200 евра можеш ново да купиш HTC 8S ВиноусФон и гајле да си немаш ;)
   
Слични теми
 1. Costigan_Jr
  Одговори:
  22
  Прегледи:
  1,542
Вчитување...

Сподели

Вчитување...