Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Двоглед за забава

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.356
1.091
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
Здраво, да препорачате некој двоглед од нашиве продавници до 3000-3500 ден? Стрикно за занимација кога се шета во природа и по планини.
Налетав на овие модели барајќи на гугл (првите што се појавија):

 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.766
5.665
10х25 имаат малку зум и се лесни за носење со рака. Ама и поента дали имаат е дискутабилно.

20х50 се веќе солидни, но се тешки. И за носење и за употреба. При гледање лактите мора да се потпрени на нешто, инаку се тресе сликата.

Овие се сосем различни во својата намена и практичност.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
30.087
31.211
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X Predator@ 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Здраво, да препорачате некој двоглед од нашиве продавници до 3000-3500 ден? Стрикно за занимација кога се шета во природа и по планини.
Налетав на овие модели барајќи на гугл (првите што се појавија):


Ако имаш добар телефон (БЕЗ ДА СЛИКАШ) 30x е лесно остварливо и многу чисто (на екран)

Ако е во темни услови тогаш потешко ќе биде, иначе сосема употребливо.
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.356
1.091
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
10х25 имаат малку зум и се лесни за носење со рака. Ама и поента дали имаат е дискутабилно.

20х50 се веќе солидни, но се тешки. И за носење и за употреба. При гледање лактите мора да се потпрени на нешто, инаку се тресе сликата.

Овие се сосем различни во својата намена и практичност.
Па не ми треба за да гледам детали во далечина, чиста занимација дури пешачам низ планина. Кејфот е голем за двоглед :)))
Мислењето е автоматски споено:

Ако имаш добар телефон (БЕЗ ДА СЛИКАШ) 30x е лесно остварливо и многу чисто (на екран)

Ако е во темни услови тогаш потешко ќе биде, иначе сосема употребливо.
Не ми е поентата со мобилен да зумирам, затоа барав двоглед за забава...Да тепам време дури скитам по планини. Значи што и да се земе ќе заврши работа за мојата аматерска намена.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.550
Мислења
964.775
Членови
34.921
Огласи
2.634
Најнов член
Natalija Canevska
На врв Дно