Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Движење на сликата на екранот

igork10

Intern
11 ноември 2022
5
3
Имам проблем на нов лаптоп, штом го изгаснам со хибернејт и го вклучам повторно после извесно време сликата почнува да се движи, како да се исклучува и уклучува екрнњот релативно брзо со мало движење, пробав да преинсталирам драјвер од графичка во Device menager, ама без ефект
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.340
1.075
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
пробај без хибернација нормално палење уклучување
 

xenon

Epic
15 јануари 2011
3.964
10.454
Skopje
xenon's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7950X, 420mm Arctic Freezer Push-Pull
Motherboard
Asux X670E-E
Storage
8TB (1 x 980 PRO 2TB + 3Х KC3000) SSD / 2 x 8tb HDD
PSU
Antec 1300W Pro Platinum
RAM
32GB (2x16) DDR5 6000Mhz G.skill TridenT Z C30
Video card
Gigabyte 7900 XTX 24GB
Case
Enthoo Primo - Phanteks
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Logitech Craft
Audio
Asus Xonar STX, Adam A7x, Adam A3x, TC Electronic BMC-2 (DAC)
Monitor
42" OLED Asus Rog Swift PG42UQ
OS
Windows 11 Pro
Имам проблем на нов лаптоп, штом го изгаснам со хибернејт и го вклучам повторно после извесно време сликата почнува да се движи, како да се исклучува и уклучува екрнњот релативно брзо со мало движење, пробав да преинсталирам драјвер од графичка во Device menager, ама без ефект

Пиши спецификација на машината, такво однесување може да е од повеќе фактори, драјвери, power management итн. Доколку лаптопот има интегрирана графичка + засебна, тоа пали-гаси се случува затоа што се префрла видео излезот (интерно, кон панелот/дисплејот) од едната на другата графичка зависно од режимот (дали е на батерија или на надврошено напојување), или зависно од windows power settings (power saving / balance / full power) итн.

Направи и прикачи видео запис ако не ти е мака.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.529
Мислења
964.355
Членови
34.902
Огласи
2.617
Најнов член
darko SNR
На врв Дно