• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Движење на објекти во ActionScript 3.0

  • Ја почнал/а темата
  • #1

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
Сакам да направам една мала игричка, сцена се си имам направено, само ми фали уште кодот за да го движам објектот.. Го работам во ActionScript 3.0 и барав доста по нетот, но се наоѓав само за 2.0... Единствено ова го имав најдено: "var KeyCharCode:uint=event.charCode;" (со цел да го земе кое копче е внесено од тастатурата) но ми дава грешка како: "Access of undefined property event." ..

Па ако го знае некој кодчето би бил благодарен, а и би ми помогнал доста многу :)

Однапред благодарам... Cya
 
  • Ја почнал/а темата
  • #2

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
Аман бе луѓе, зарем никој не знае.... :( Па мислев за олку едноставна работа ќе добијам одма одговор... еххх
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Друже во моментов ми текнуваат само три опции :

Да ја видиш разликата помеѓу AS 3 и AS 2,па да смениш некои делови од кодот на тие што си ги нашол на интернет.

Да најдеш некоја игра правена во AS 3,да ја декомпилираш па да го видиш кодот кај што се мрда објектот.

Или во еден стар број на ЕНТЕР имаше игра во која корсникот го мрда објектот,па да ти го напишам кодот,ама тоа било AS 4 :D
 

Johnny

Intern
10 мај 2010
3
0
Дечко, незнам колку ти е стар постов, сигурно си научил до сега:D

ама, еве ти едно решение: "var KeyCharCode:uint=event.keyCode;"
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,698
Мислења
862,558
Членови
30,046
Најнов член
Basket
На врв Дно