1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

DVI to HDMI кабел

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од The Man, 25 Јануари 2009.

 1. The Man

  The Man
  Gaining Experience

  173
  52
  24 Април 2008
  Значи ми треба ептен долг DVI to HDMI кабел... едно 10 метри да речеме. Знае некој каде би можел да најдам?
   
 2. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,597
  13,844
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Не ти треба таков кабел, туку ти треба DVI to HDMI конвертор, па потоа ти треба HDMI кабел.

  За конвертор ќе побараш по хакерските продавници. За 10m HDMI кабел не знам дали ќе најдеш готов. До 5 метри мислам дека ќе најдеш во секоја продавница. А за 10 ќе мораш да одиш во Логинг и таму прописно да те одерат (рачунај едно 2000 денари). Башка не сум сигурен дека нема да имаш проблем со толкава должина.
   
 3. StarBuck

  StarBuck
  HC

  1,295
  48
  16 Февруари 2008
  QA
  како да се сеќавам оти читнав некаде дека до 4–5 метри се гарантира квалитет... над тоа results may vary
   
 4. The Man

  The Man
  Gaining Experience

  173
  52
  24 Април 2008
  Ништо, се распрашав ово оно, премногу ми е солено. Втора варијанта ми е VGA to VGA да идеме... ама пак така нема шанси да не дојде до губење на квалитетот за HD стримот од компјутерот до телевизорот. :(
  А целерончето во дневна нема шанси HD да пушта.
   
 5. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,597
  13,844
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Зависи какво ти е селерончето...Ако е P4 тогаш ќе ти треба само HD графичка.
   
 6. The Man

  The Man
  Gaining Experience

  173
  52
  24 Април 2008
  Слабо е машинчето, a и доста старо. Инаку да, P4 е целеронот, ама сепак е џабе. MX 440 и 2x128mb SDRAM на 133mhz. :)
   
 7. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,597
  13,844
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  па да, слабо е, ама со посаглам графичка ќе завршиш работа.
  Јас терам Full HD(1920x1080) + ефекти за подобра слика на мојот media PC:
  Asus M2N-MX SE, Athlon64 3500+, 7200GS OC +60%, 250GB, 1GB DDR2-800.
   
 8. The Man

  The Man
  Gaining Experience

  173
  52
  24 Април 2008
  Не ми се даваат пари во моментов ич. Ни 720p нема да може да пушти кутрото. Сега за сега, јок HD, тоа е тоа.
   

Сподели

Вчитување...