1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проценка Две стари машини, LGA 1156 и LGA 775

Дискусија во форумот 'Продавам' започната од fikiki, 10 Февруари 2019.

 1. fikiki

  fikiki
  Gaining Experience

  66
  126
  8 Јануари 2010
  Ве молам за проценка на стариве „љути“ машини:

  1. LGA 1156
  MB: Asus P7P55D-E Pro
  CPU: Intel i7-860
  RAM: 8GB, Corsair 4 x 2GB XMS3 Dual Channel DDR3
  GPU: Sapphire HD 5770
  SSD: Crucial M4 128GB CT128M4SSD2
  PSU: Cooler Master Silent Pro M600 (RS600-AMBAD3-EU)
  Case: Cooler Master Gladiator 600 (RC-600-KKN1-GP)
  Case fan: 2 x Cooler Master Blue LED on/off fan 120mm, 1 x Cooler Master fan 140mm
  DVD: Asus DRW-20B1LT

  Сите делови се од 2010, освен SSD-то, кое е од 2012.
  Машината е исчистена и заменета е паста на процесорот и графичката.
  Asus1.jpg
  Asus2.jpg
  Asus3.jpg

  2. LGA 775 Fujitsu-Siemens workstation CELSIUS W370 E80+
  MB: Fujitsu D2817-A1
  CPU: Intel Core 2 Quad Q9550
  RAM: 8GB, Samsung 4 x 2GB Dual Channel DDR2
  GPU: Intel Q45 Express Chipset (GMA 4500)
  HDD: 2 x 149GB Seagate ST3160815AS
  DVD: Sony NEC Optiarc AD-7200S (понекогаш сама се отвора вратичката :))

  Машината е од 2009. Исчистена е и заменета е паста на процесорот.
  Celsius1.jpg
  Celsius2.jpg
  Celsius3.jpg
  Celsius4.jpg
  Двете машини се исправни и активно се користеа до пред неколку месеци. Не би ги растурал на делови и во зависност од проценката ќе одлучам дали би ги продавал. Фала.
   
  На Necromancer, stefan_off, goce03 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 2. fikiki

  fikiki
  Gaining Experience

  66
  126
  8 Јануари 2010
  Никој? :(
  Барем некаква проценка, од поискусните што пратите цени на стар хардвер?
  Јас немам претстава колку вредат конфигурациите во моментов.
  Please.
   
 3. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  884
  1,425
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  конфигурација бр1 почни со 15-18к
  конфигурација бр2 почни со 9-12к
  рекламирај се ако имаш лиценца на фуџи-то :)
  зависи кој ке го уловиш за колку
   
  На fikiki му/ѝ се допаѓа ова.
 4. fikiki

  fikiki
  Gaining Experience

  66
  126
  8 Јануари 2010
  @gamer-eddie, фала за проценката.
  Ми се промени планот, конфигурацијата 1156 доби нов кулер за процесорот (Deepcool Gammaxx 200T) и двата диска од Fujitsu-то, па ќе си го продолжи животот кај бабата и дедото :)

  Fujitsu-Siemens workstation CELSIUS W370 E80+ (без двата HDD) оди на продажба.
  Цена: 7000 денари, по карго не можам да праќам.
   
  На gamer-eddie му/ѝ се допаѓа ова.
 5. VerifiedUsers Overlay
  ARMac

  ARMac
  Орган

  5,826
  6,396
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Има ли шанси да се смени напојување на нејзе? Тој коцкастиот кабел до атх конекторот за што е?
   
  На fikiki му/ѝ се допаѓа ова.
 6. fikiki

  fikiki
  Gaining Experience

  66
  126
  8 Јануари 2010
  Напојувањето е модел Fujitsu NPS-300DB B.
  Не знам на кој коцкаст кабел мислиш, ако ме прашуваш за конекторот со црна, виолетова и розева жица, над ATX, тоа е "Power Supply FAN Control". Еве мануал од матичната, означен е на сликата.
  За замена на напојувањето, проблем може да направи кабелот за дисковите со 4 конектори кој е долг скоро еден метар, бидејќи е закачен на кафезот што се отвара нанадвор. Веројатно може да се замени, но ќе треба да се внимава при отварање.
   

  Прикачени датотеки:

  Последна промена: 15 Февруари 2019
Слични теми
 1. petre.dimov
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  666
 2. Cika
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  439
 3. тотето
  Одговори:
  24
  Прегледи:
  3,925
 4. spiritBreaker
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  749
 5. Aowek

  Проценка Проценка на 1156

  Aowek, 13 Април 2018, Во форумот: Продавам
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  1,488
Вчитување...

Сподели

Вчитување...