• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Две PC-а преку рутер?

Turbut

Intern
13 јуни 2008
31
0
Vaka drugari, imam kabelski internet, sakam da go delam so komsijata preku ruter bidejki da imame net nezavisno dali sum jas ulkucen ili ne...otkako ke go stavam kabelot od modemot vo WAN portata na ruterot neznam sto treba da iskonfiguriram za da mozam posle so dva kabli da idam do mreznite na dvata kompjutera za da ima mreza t.e net...da bese net od ADSL ke odtdev na PPoE i ke namestev user i pass i ruterot ke dobiese net od modemot i posle samo ke se podelese na PC-ta...no netot preku Cabletel nema user i pass pa neznam kako da iskonfiguriram za da dobijam net????
Inace imam nekoj ruter
http://safecom.cn/code/sub/category.asp?prdid=40&subcatid=9#
Ve molam za pomos !!!
 

DaDo|BT

Intern
21 септември 2007
258
13
dad0bt.blogspot.com
колку шо разбаф немаш ADLS туку кабелски така ?
епа поврзувањето е исто ... само наместо PPPoE конекција треба да му наместиш на рутерот сам да бара DHCP и ке го поврзиш рутерот со модемот ... рутерот би требало сам да си ја најди IP адресата од модемот .... и после се надевам знаеш како да го поделиш така ? :)
ако имаш нешто нејасно прашај ке ти објаснам детално
 

Turbut

Intern
13 јуни 2008
31
0
mreza ima na kompjuterite no nesaka ruterot da dobie net od modemot....
a dali mozam jas edno PC da go priklucam preku USB a drugoto preku mrezen kabel i dvata da imaat net nezavisno i dali ako edniot downloadira drugiot nema da bide bez net???
 

DaDo|BT

Intern
21 септември 2007
258
13
dad0bt.blogspot.com
вака можиш да ги поврзеш така едниот преку USB другиот преку мрежен кабел ,така се поврзани кај мене , и 2 та компјутери имаат различна IP аддреса ,ама незнам само дали кабелскиот оператор ја нудии таа можност ... во битола на кабелскиот оператор на кој што сум приклучен може така ....
во секој случај пробај !:D
 

Turbut

Intern
13 јуни 2008
31
0
fala mnogu
Uste da te prasam za toa so DHCP da go napravam i mislis deka ke dobijam net na ruterot pa normalno posle i na dvata PCa....nesto procitaj po drugive temi deka MAC adresata treba da se klonira bla bla bla...
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
MAC адресата треба да се клонира да е иста како со компјутерот кој бил приклучен на интернет, и стави сам да си зема ИП од модемот и готово.
 

Turbut

Intern
13 јуни 2008
31
0
prethodno PCto bese prikluceno preku mrezen kabel od modemot...ima toa vrska deka vo pretjodnite temi vidov nesto deka ako bilo preku USB togas da se klonira taa MAC adresa....a btw treba da ja kloniram takada da ja imam taa MAC od kompjuterot sega na ruterot....

I ne mi odgovorivte dali ako eden PC e prku mrezna a drugiot preku USB ke se deli brzinata na netot podednakvo vo smisol eden ako siminja drugiot da ne e blokiran skroz i dali moze dvata da si rabotat nezavisno od toa dali ke se ukluceni vo isto vreme?....za da ne se maltretiram so ruter :)
Pozdrav
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Вака, јас делам кабелски преку рутер.

Не е некоја голема филозофија:

Поврзи го рутерот со модемот преку мрежниот кабел. Поврзи ги компјутерите со рутерот преку мрежни кабли или бежично.
Во рутерот подеси да биде под Automatic Configuration - DCHP и после треба да добие од модемот конекција.

А каков рутер имаш?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,058
Мислења
870,975
Членови
30,389
Најнов член
DennyGir
На врв Дно