• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

DVD rezacot nejke da reze

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Imam DVD-RW NEC_RW ND-2510A
Problemo e u toa so do pred 1 nedela pred da go reinstaliram Xp SP2 rezese DVD-R bez problem.Sega odkoga go reinstalirav OS nejke da reze dvd cdinja, no obicni cdinja reze bez problem.
Probav so Nero 6,7,8 i Alchohol 120% nejke dava unsupported format, disk type taka nekako bese.
Go staviv na drug kompjuter rezacot kade sto ima XP SP1 i tamu go dava istiot problem.Probav so drugi DVD od druga marka nema istiot problem.
DVD-te sto nejke da gi reze narezani na drug rezac gi cita bez problem.
Ova e del od log fajlo so go generira Nero 6:

1:04:48 AM #24 Text 0 File DVDR.cpp, Line 5656
Book Type counter: 500, Book Type selected in EEPROM, command version 0

1:04:48 AM #25 Text 0 File DVDR.cpp, Line 4877
Drive: _NEC DVD_RW ND-2510A
Book Type request: none
Book Type setting not supported for the loaded disc type

1:04:48 AM #26 CDR -1046 File ThreadedTransferInterface.cpp, Line 1702
Illegal disc

1:04:48 AM #27 TRANSFER -27 File ThreadedTransferInterface.cpp, Line 1702
Could not perform start of Disc-at-once

1:04:48 AM #28 Text 0 File dlgbrnst.cpp, Line 1711
Set remaining time: 0:00,000 (0ms) -> OK

1:04:48 AM #29 Phase 38 File dlgbrnst.cpp, Line 1853
Burn process failed at 2.4x (3,324 KB/s)

Sto da pravam???
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
Дека имав сличен проблем така да...ако не си тестирал да ги измениш опциите на самиот уред, надогради го firmware-от :bravo:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Resen problem.
Upgrade na Firmware od 2.15 na 2.19 sea mi dava i da rezam so brzini so do sega gi nemase.
M.m.e nervite mi gi skina:bravo:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,802
Мислења
850,714
Членови
29,488
Најнов член
nikojov
На врв Дно