Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

DVB SKYMASTER DX15 декодирање на канали?

The_Red_Owl

Intern
21 јануари 2018
19
2
Kumanovo
www.twitch.tv
Значи вака сателитскава ја имам некоиси 10 години може и јаче знам дека татко ми ја купи од еден чоек што нонстоп шеташе до германија и си купуваше што сакаше таму лонгстори шорт нема мотор се е рачно за среќа иам билтин компас на ајфончето така да ако има некој да ми помогне како се декодираат каналите се сеќавам порано гледавме само тоа што беше слободно и не многу канали беа слободни па ако има некој да ми раскаже накратко туторијалот како да ги декодирам сам пред пц или како и да се прави нека проба да објасни најсимпл шо е можно знам дека ќе треба некаков кабел за конекција од пц до ресиверот иначе ресиверот е skymaster DVB DX15 и на него има додатно S иначе ако праша некој зашо не си земеш кабелска или кардшеринг искрено имам кабелска имам нет што може да гледам преку иптв на пц и шо уште не како опција али не е тоа тоа сакам да ја вратам носталгијата да ја средам сателитската али сеа да идам до макс ако може некако да се отклучат би бил благодарен за секој коментар шо ќе проба да ми помогне пошо не сум експерт во сателитски така да тоа е тоа! :)
 

D3N1EL

Practice makes perfect
10 август 2010
2.922
1.535
Значи вака:
- 1064 символи
- 205 збора
- 1 интерпункциски знак
Па добро де, самиот можеш ли да го прочиташ напишаното, без да те заболат очите?

Што се однесува на прашањето, не, не можеш.
Каналите не се кодирани кај тебе на ресивер, и за да добиеш пристап до истите ти треба "клуч" кој се испраќа при пристап до одреден канал и добиваш пристап до каналот. Клучевите се чуваат на смарт картици, кои се купуваат.

Возможно во меѓувреме е сменето нешто, но последниот пат кога гледав сателиткса беше така.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.281
Мислења
977.767
Членови
35.575
Најнов член
fortspecialities
На врв Дно