1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Дуплирање СИМ картичка

Дискусија во форумот 'Сигурност кај мобилни телефони' започната од Noumenon, 22 Март 2012.

 1. Noumenon

  Noumenon
  Gaining Experience

  120
  68
  14 ноември 2009
  Машко
  ме интересира дали е можно дуплирање на сим картичка (значи не на контактите).

  Прочитав негде дека е можно ама нема двата телефони нема да работат истовремено што и не ми треба такво нешто. Ми треба во случаи кога би ми снемало батерија пошто многу ми троши смартфонот, или кога не сакам да го влечкам со мене во некои случаи.

  дали знае некој како/каде можам да го направам тоа?
   
 2. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,157
  1,713
  30 Мај 2010
  Мислам дека нема таква опција кај нашите оператори.
  Можеш да си ставиш пренасочување на повик и така ќе си завршиш работа.
   
 3. Noumenon

  Noumenon
  Gaining Experience

  120
  68
  14 ноември 2009
  Машко
  друга ми е идејата :/
   
 4. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,157
  1,713
  30 Мај 2010
  Па мислам дека добро те сфатив.
  Кога смартфонот е исклучен (автоматски) или кога ти е дома (мануелно ќе го вклучиш пренасочувањето) сите дојдовни повици ќе се пренасочуваат на одреден број (телефон кој ќе го носиш секогаш со тебе). Тој број воопшто нема да го знаат луѓето кои ќе те бараат.
   
 5. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,070
  4,363
  28 oктомври 2008
  Ако те разбрав, сакаш да клонираш сим. Еден со приоритет и еден како бекап кој автоматски ќе се активира ако првиот не е активен. Не можат два сима со ист ID код да бидат приклучени на мрежа. А згора на тоа, ти треба специјализиран софтвер за да комплетно ги прочиташ картичките.
   
 6. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,892
  1,463
  10 Август 2010
  Машко
  пробај иди во некој продажен салон на твојот мобилен оператор, и може ќе ти дадат 2ра иста сим картица. Јас ја изгубив мојата сим картица, отидов ми дадоа нова со ист број
   
 7. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,070
  4,363
  28 oктомври 2008
  Ама старата автоматски престанува да функционира...
   
 8. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,649
  1,444
  27 Јануари 2011
  Машко
  Во салон ке ти издадт нова SIM картичка без проблем но старта веднаш ја деактивираат, така да ке ти биде безкорисна.
  SIM картичка може да се клонира, за тоа треба хардверски читач и снимач на SIM картички и нормално re-writable SIM картичка.
  А прачшање е дали во исто време на нашиве оператори може да работат и двете картички?
   
 9. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,070
  4,363
  28 oктомври 2008
  Не. По втор пат...
   
 10. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,892
  1,463
  10 Август 2010
  Машко
  уф, на ова не сум помислил
   
 11. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,649
  1,444
  27 Јануари 2011
  Машко
  Ако телефонот ти троши многу батерија, дали си размислувал да си купиш слоарен поланч со екстра батерија + полнач упаљач за во кола со USB . И би требало да имаш доволно напојување за еден работен ден.
   
 12. dj_kwin

  dj_kwin
  Intern

  54
  1
  27 Февруари 2009
  Машко
  и јас незнам дали постои таква опција мене ми треба едната картичка во телефонот да ја користам а другата на стичке за интернет за да не ги менувам често :/
   
Слични теми
 1. Metuzalem
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  1,303
 2. MarkoHF
  Одговори:
  2,065
  Прегледи:
  183,377
Вчитување...

Сподели

Вчитување...