1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Дуплирање СИМ картичка

Дискусија во форумот 'Сигурност кај мобилни телефони' започната од Noumenon, 22 Март 2012.

1. Noumenon

Noumenon
    Gaining Experience

117
    67
    14 ноември 2009
    Машко
    ме интересира дали е можно дуплирање на сим картичка (значи не на контактите).

Прочитав негде дека е можно ама нема двата телефони нема да работат истовремено што и не ми треба такво нешто. Ми треба во случаи кога би ми снемало батерија пошто многу ми троши смартфонот, или кога не сакам да го влечкам со мене во некои случаи.

дали знае некој како/каде можам да го направам тоа?

2. Steff_Maja

Steff_Maja
    Practice makes perfect

4,017
    1,637
    30 Мај 2010
    Мислам дека нема таква опција кај нашите оператори.
    Можеш да си ставиш пренасочување на повик и така ќе си завршиш работа.

3. Noumenon

Noumenon
    Gaining Experience

117
    67
    14 ноември 2009
    Машко
    друга ми е идејата :/

4. Steff_Maja

Steff_Maja
    Practice makes perfect

4,017
    1,637
    30 Мај 2010
    Па мислам дека добро те сфатив.
    Кога смартфонот е исклучен (автоматски) или кога ти е дома (мануелно ќе го вклучиш пренасочувањето) сите дојдовни повици ќе се пренасочуваат на одреден број (телефон кој ќе го носиш секогаш со тебе). Тој број воопшто нема да го знаат луѓето кои ќе те бараат.

5. Banjifiko

Banjifiko
    Unbeatable

2,922
    4,035
    28 oктомври 2008
    Ако те разбрав, сакаш да клонираш сим. Еден со приоритет и еден како бекап кој автоматски ќе се активира ако првиот не е активен. Не можат два сима со ист ID код да бидат приклучени на мрежа. А згора на тоа, ти треба специјализиран софтвер за да комплетно ги прочиташ картичките.

6. D3N1EL

D3N1EL
    Practice makes perfect

2,833
    1,365
    10 Август 2010
    Машко
    пробај иди во некој продажен салон на твојот мобилен оператор, и може ќе ти дадат 2ра иста сим картица. Јас ја изгубив мојата сим картица, отидов ми дадоа нова со ист број

7. Banjifiko

Banjifiko
    Unbeatable

2,922
    4,035
    28 oктомври 2008
    Ама старата автоматски престанува да функционира...

8. hipo

hipo
    Practice makes perfect

1,588
    1,347
    27 Јануари 2011
    Машко
    Во салон ке ти издадт нова SIM картичка без проблем но старта веднаш ја деактивираат, така да ке ти биде безкорисна.
    SIM картичка може да се клонира, за тоа треба хардверски читач и снимач на SIM картички и нормално re-writable SIM картичка.
    А прачшање е дали во исто време на нашиве оператори може да работат и двете картички?

9. Banjifiko

Banjifiko
    Unbeatable

2,922
    4,035
    28 oктомври 2008
    Не. По втор пат...

10. D3N1EL

D3N1EL
    Practice makes perfect

2,833
    1,365
    10 Август 2010
    Машко
    уф, на ова не сум помислил

11. hipo

hipo
    Practice makes perfect

1,588
    1,347
    27 Јануари 2011
    Машко
    Ако телефонот ти троши многу батерија, дали си размислувал да си купиш слоарен поланч со екстра батерија + полнач упаљач за во кола со USB . И би требало да имаш доволно напојување за еден работен ден.

12. dj_kwin

dj_kwin
    Intern

54
    1
    27 Февруари 2009
    Машко
    и јас незнам дали постои таква опција мене ми треба едната картичка во телефонот да ја користам а другата на стичке за интернет за да не ги менувам често :/

Слични теми
  1. Metuzalem
    Одговори:
    9
    Прегледи:
    1,181
  2. MarkoHF
    Одговори:
    1,622
    Прегледи:
    136,958
Вчитување...