• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Duolingo - Македонски јазик

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,644
1,007
Ја отворам оваа тема поттикнат од брзото растење на апликацијата Duolingo, инаку за тие што не знаат ова претставува најголема бесплатна алатка за учење јазици, се вратив сега пред неколку дена на апликацијата, после подолга пауза па видов дека додале многу јазици меѓу кои Свахили и Клингонски, па сакав да поттикнам можеби неколку храбри души, да го додадат Македонскиот јазик на листата со што би се развила свест за учење на јазикот од страна на други non-native speakers, но и учење на англискиот јазик или германскиот приспособена за македонските граѓани. Штом може Свахили и Клингонски, зошто да не можеме и ние. Еве го линкот со повеќе информации Duolingo.
За да аплицирате доволно е да одите на овој линк и рачно внесете Мацедониан од што го нема на листата, мислам дека се ОК неколку пријави, и останатите јазици во Бета немаат многу контрибутори.
Како најголем ИТ форум во државава, мислам дека нема да имаме проблем да го доведеме овој јазик на листата.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,018
Мислења
854,672
Членови
29,639
Најнов член
Ivica_regan
На врв Дно