• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Dummy plug за лап топ

  • Ја почнал/а темата
  • #1

boksata

Gaining Experience
27 декември 2017
309
392
Дали постои dummy plug за лап топ (30 пински на пример) за да post-ни без монитор? Или ако има некаков друг начин.. Со hdmi монитор не стартува.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,831
9,259
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Не би требало да не стартува ради екранот. Ај приклучи HDMI упали и затвори го одма да видиш дали ќе даде слика.

Еве дома имам лаптоп со скршен екран и изваден. Нормално се подига.
 

gamon

On your way to fame
15 септември 2014
733
857
orgrimar
скоро сите латопи работат на надворешен екран и кога го нема оригиналниот, освен некои модели на НР кои ќе дадат слика на надворешен само откако ќе се подигне оперативниот, некои сами ќе го детектираат а постарите мора преку шоркат од тастатура.
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,276
329
Сите постари модели на лаптопи (од 2013-14 па постари) со кои што сум имал прилика да експериментирам вакви работи, никогаш не давале слика преку HDMI без драјвер за графичка, без разлика дали сум имал вграден дисплеј на лаптопот или не.
Е сега пошто дур не се покрене оперативниот систем, драјверите за графичка секако дека не се вчитани, и поради тоа не дава слика се додека не се подигне оперативниот.

Ако е ова случајот на OP, тогаш има две решенија:

- привремено да стави дисплеј на лаптопот и да заврши работа што и да му треба (биос, инсталација и сл.)
- да користи VGA порт, секако ако има можност.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

boksata

Gaining Experience
27 декември 2017
309
392
Ако е исклучен конекторот на дисплејот од матична свири 8 пати и не дава слика.
Ќе пробам со вга колку да не ми е во мисла иако сакав да го врзам за ТВ како "медиа центар".
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,831
9,259
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Ако е исклучен конекторот на дисплејот од матична свири 8 пати и не дава слика.
Ќе пробам со вга колку да не ми е во мисла иако сакав да го врзам за ТВ како "медиа центар".
Ако има вга тогаш да @Vlatzki е во најверојатно право. Ако му треба VGA за да даде слика на HDMI и ако 8-те бипкања се ради тоа (претпоставувам си проверил), лесно се прави dsub dummy.


или ако несакаш да брцаш отпорници во вга портот, земи машки конектор од логинг и залеми на него отпорници + ќе се вади.


Кој лаптоп е?
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,889
7,599
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Не постои dummy plug за дисплеј од лаптоп, кој патем е dell, и нема да постира без неговиот дисплеј.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8

boksata

Gaining Experience
27 декември 2017
309
392
Да, лап топот е dell некаков inspiron модел од 2012. Го поврзав дисплејот и вга монитор, го апдејтирав биосот, исклучив се и сега дава слика само со поврзан хдми. Пак има 8 beeps, постојано кога е уклучен, со размак од 1 секунда ама се многу тивки (треба да го доближиш увото до лап топот за да слушниш). Не смета за гледање филм.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,831
9,259
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Да, лап топот е dell некаков inspiron модел од 2012. Го поврзав дисплејот и вга монитор, го апдејтирав биосот, исклучив се и сега дава слика само со поврзан хдми. Пак има 8 beeps, постојано кога е уклучен, со размак од 1 секунда ама се многу тивки (треба да го доближиш увото до лап топот за да слушниш). Не смета за гледање филм.
Епа добро. И мојот е делл Latitude e5540 без дисплеј си бутира нормално, ама мора да е хдми кабелот уштекан пред да го чкрапнеш копчето. Не сум приметил да бипка, ама можда ако е тивко не сум ни слушнал.

Инаку постарите Dell и лаптопи и десктопи се ужаси за вакви работи. На Optiplex 790 му вадам хард диск, ставам ССД и на секое палење (а работи, инсталира и бутира од ССД виндовс)

1627824295863.png

Нема опција да му изгасиш предупредување, најнов биос, обично ССД од 120гб.

Единствено решение да му закачиш HDD и да стои како секундарно :ROFLMAO: :ROFLMAO:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,517
Мислења
858,423
Членови
29,929
Најнов член
Jov4e
На врв Дно