• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Dual Wan

Vick

Intern
11 јануари 2008
48
0
Здраво, гледам темата е од пред неколку месеци, ама сепак е добро прашање и заслужува одговор. Такви рутери со Dual WAN или Load Balance се доста скапи и добро се справуват како за BackUp на на постоечка интернет конекција со втора. Друго и подобро според мен решение е некоја дистрибуција како бесплатната pfsense или платената Miktotik , кои полесно можат да се наместат да ги користат и двете конекции во исто време и така да се зголеми брзината на upload и download. Поздрави!
 

bons

Gaining Experience
9 април 2007
242
67
ДА ДА Vick, pfsense го имам пробано и е одлично решение за dualwan, но не само тоа, преставува одличен firewall, ги решава проблемите за секаков вид рестрикција, делење на конекцијата подеднакво, или како ќе посакаш, d/u лимити....
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,671
Мислења
862,047
Членови
30,034
Најнов член
Goxo43
На врв Дно