• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Dual monitors

• Ја почнал/а темата

GNU_D

Intern
31 декември 2007
46
1
Здраво,
имам идеја да местам dvi2vga адаптер на мојата графичка бидејќи имам екстра монитор отфазла (Elonex 1997 :D), но ми се чини дека ќе ми ја загрева графичката дупло, дали сум во право ?

П.С: Графичката е „ѓубре“ исто така „Nvidia Ge Force 440MX with AGP 8x(2002)“.

Планирам да местам на X.Org X Server 1.4.2 со бинарен драјвер од нвидиа на ArchLinux.

stefan007

Intern
27 јуни 2007
395
2
А зошто да загрева дупло?? Сигналот е тој па ти ставај го на 2 на 3 на колку сакаш монитори :p

TataMata

Intern
13 јуни 2008
115
1
Сигурно ќе загрева повеќе, ама сигурно не дупло. Сепак се работи за дупло повеќе пиксели.

M

Mr.Alien

Гостин
Не е битен моделот на графичката ниту која генерација е, битно е да ја поддржува саканата резолуција и да има два излеза, ако веќе се корисњтат два монитори. Разликата во загревање нема да биде којзнае колкава. Ќе се зголеми, но не до таа мерка за да мора да се става екстра ладење. Впрочем, сите картици кои имаат два излеза за монитор имаат вграден двоен RAMDAC за приказ на два монитори, што значи предвидени се за такво нешто.

• Ја почнал/а темата

GNU_D

Intern
31 декември 2007
46
1
Успешно ги наместив и конфигурирав на Линукс.
Wow, одлично е се, на левиот си програмирам, а на десниот ми покажува температура, интернет трафика, си ирцам на него и друго.

Наместив со конфигурација два различни екрани.
Пробав со еден низ цело, ама се борев со дијалозите на тој начин :D.

Фала за информациите.

П.С: Ако знае некој како да добијам приказ на температура за мојата графичка ќе биде одлично (За ArchLinux).
Снимив libsensors, ама нема за графичката.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,569
Мислења
823,611
Членови
28,075
Најнов член
GGPPkorcula
На врв Дно