1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Дуал бут Линукс и Виндоус XP

Дискусија во форумот 'Oстанати' започната од super_hacker, 10 ноември 2008.

 1. super_hacker

  super_hacker
  Баниран/a

  1,333
  68
  2 Април 2008
  Имам Линукс на еден друг комп., и се разбира има ГРУБ, но сега сакам да ствам и Виндоус XP и сакам да знам: дали ГРУБ-от автоматски ќе си го препознае ОС-от или дали треба да допишам нешто за да ми го препознае?
  Ми треба инто! :zbunet3:
  Фала однапред.
   
 2. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,748
  286
  18 Мај 2007
  Ова премногупати е објаснувано, побарај во ГНУ/Линукс.
   
 3. eldiablo

  eldiablo
  Баниран/a

  820
  48
  21 oктомври 2008
  Ќе го избрише, бидејќи при инсталација на Windows, самиот оперативен систем ја користи командата fixmbr, при што го брише ГРУБ лоадерот. Лесно се враќа ГРУБ лоадер-от преку Live CD, исто така можеш и преку Rescue Disk.
   

Сподели

Вчитување...