• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Dual boot Ubuntu и Windows?

goodboy

Intern
12 јануари 2008
849
21
Имам два хард диска едниот ми е со виндоус другиот ми е со убунту (линукс) е сега сакам да направам да се бират од мени кој ос да се стартува. Друга работа е како да ги наместам во биос хард дисковите бидејки сега виндоусот ми е изваден и сум на линукс а кога сакам да улезам на виндоус го отварам кукиштето и ги вадам каблите од едениот ги ставам на другиот хард диск.
Кој знае ако сака нека ми каже поздрав
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,471
29,250
kalco.ru
Епа неможе да ти бидат на различни хард-дискови бидејќи едниот хард ти е примари а другиот ти е секундари...така да од секундари хард-от неможе да се подигне ОС бидејќи него го препознава само како (да речеме USB flash) само за складирање податоци.
Е сега убунтуто ќе го ставиш на истиот хард ама во друга партиција...Ако успешно го изведеш ова кога ќе го пушташ компјутерот ќе те праша кој ОС да го подига
 

James

Intern
8 јули 2008
336
13
Можеее, ја имам два на едниот линукс на другиот Windows, ама ако ме прашаш кој е мастер а кој секундари е тоа малце е дилема, едниот е SATA кај што е Windows и е мастер, а линуксот ми е на ATA само што џамперот од тој хард ми е изваден така да нема статус моментално.
Ама сепак мислим дека решението е да го напраеш линуксот мастер и таму да додадеш во menu.lst Windows (за детали кај Алекс мене он ми објасни)
 

goodboy

Intern
12 јануари 2008
849
21
^ Не е расположен нешто...
А објаснувањето беше на форумов некаде или приватно ?
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
Можеее, ја имам два на едниот линукс на другиот Windows, ама ако ме прашаш кој е мастер а кој секундари е тоа малце е дилема, едниот е SATA кај што е Windows и е мастер, а линуксот ми е на ATA само што џамперот од тој хард ми е изваден така да нема статус моментално.
Ама сепак мислим дека решението е да го напраеш линуксот мастер и таму да додадеш во menu.lst Windows (за детали кај Алекс мене он ми објасни)

Сата и ата комбинација на хардови,фактички, ти го успоруваат стартирањето . тргни го сосема ата па ќе видиш.

а за dual/triple boot ти треба само еден диск - нема потреба од плашење
 

spektrumZX

Intern
31 октомври 2008
199
16
Ако досега не си го решил проблемот, се надевам дека ќе ти помогнам.
Нема опција со која се подесуваат во биос, од кој хард да бутира, мора физички да ги премостуваш каблите, односно да го исклучуваш и вклучуваш како до сега. Бутирањето е запишано на хард дискот, а компјутерот може да има и дозволува да има само една активна партиција.
Како второ е да симнеш некој од програми за креирање на повеќе бутни системи, тој самиот би требало да се инсталира во активната партиција и да ги препознае сите ОС-и, па да ти даде опционо мени за избор на ОС со секој рестарт на ПЦ.
Како трета опција, што јас ти ја препорачувам, е да го оставиш Windows на хард кој ќе го закачиш како primary, а потоа направиш преинсталација на Ubuntu кој ќе го инсталираш на другиот хард кој ќе го закачиш како secondary, со тоа тој самиот ќе си креира опција за бутирање и избор на ОС без да менуваш кабли.
Еве еден линк со кратко објаснување на четири страни како се инсталира Ubuntu на компјутер кој веќе има Windows.

http://apcmag.com/how_to_dual_boot_windows_xp_and_linux_xp_installed_first.htm?page=1

4
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,057
Мислења
870,965
Членови
30,389
Најнов член
DennyGir
На врв Дно