• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Dual Boot Проблеми?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Ќе инсталирам Linux. Е сега ме интересира за Dual Boot. Колку што знам јас автоматски од ко ќе го инсталирам Linux-от после ХР се прави Dual Boot, мислам.:)) Ме интересира дали е тоа така или има некоја посебна програма и кои други проблеми можат да произлезат од ова чудо и како да се заобиколат.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Vo deneshno vreme, site distribucii imaat modul za avtomatsko konfiguriranje na boot loaderot, nezavisno dali toa kje e grub ili lilo koj Linux kje go instalirash ?
 

MARTIN_MKD

Intern
27 ноември 2007
419
2
Јас ставив Ubuntu 7.10 и сега како прв ми го дава Linux-от, како да направам прв да ми е windows-от
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Јас ставив Ubuntu 7.10 и сега како прв ми го дава Linux-от, како да направам прв да ми е windows-от
Ќе се логираш како root. Потоа имаш еден фајл /boot/grub/menu.lst

Ќе го отвориш овој фајл, негде при крајот на фајлот ќе видиш листа на сите опции коишто ти се дадени за бутирање (оние кои не почнуваат со #). Ќе видиш кој ти е по ред Windows (броењето започнува од 0). Потоа, при врвот на тој фајл имаш еден ред "default 0" (кој почнува без #). На местото на нулата ќе го ставиш редниот број на Windows. Исто така имаш и еден ред "timeout 10". Бројот 10 кажува колку време ќе се чека пред да се бутира селектираниот ОС. Со негова промена можеш да го скратиш или продолжиш ова време.
 

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Aj som objasnuvate za dual boot da go reseme mojo problem.
Zema Win Server 2003 i Fedora 8 da instaliram na VMWare Server.
Prvo go instalira Windows pa posle Fedorata i imate pravo za toa deka Grub avtomatski se konfigurira i mi ovozmozuva da gi pokrenam dvata OS.Od citanje na internec vika deka Grub po default Fedora go instalira na MBR.E posle ovoa zema da go preinstaliram Windows se bide i koa go restartira PC ne mi ja dava Fedora tuku direktno go pokrenuva Windows.Znaci logicki e deka Grub e izbrisan od MBR i na negovo mesto e instaliran Windows bootloaderot.Prasanjeto mi e kako da go prezapisam grub za da mi bide se kako staro u windows ima naredba fdisk /fixmbr za ovakvi zaebancii.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Aj som objasnuvate za dual boot da go reseme mojo problem.
Zema Win Server 2003 i Fedora 8 da instaliram na VMWare Server.
Prvo go instalira Windows pa posle Fedorata i imate pravo za toa deka Grub avtomatski se konfigurira i mi ovozmozuva da gi pokrenam dvata OS.Od citanje na internec vika deka Grub po default Fedora go instalira na MBR.E posle ovoa zema da go preinstaliram Windows se bide i koa go restartira PC ne mi ja dava Fedora tuku direktno go pokrenuva Windows.Znaci logicki e deka Grub e izbrisan od MBR i na negovo mesto e instaliran Windows bootloaderot.Prasanjeto mi e kako da go prezapisam grub za da mi bide se kako staro u windows ima naredba fdisk /fixmbr za ovakvi zaebancii.
Ovde imash se objasneto kako i sho. (Hm.. dobro bi doshlo da napraam tut. za ovie malechki problemchinja :tainstven:)

 

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Problemot e resen.
Prvo butirav od Fedora 8 DVD.
Od opciite izbra Rescue Instaled system.
Posle site promtovi se najdov na sh-3.2# promt.-Toa sto mu doaga nesto kako
"safe mode" shell neso takvo???
Sledno bese chroot /mnt/sysimage - ne ja razbiram sto pravi ovaa naredba.
I naj nakraj grub-install /dev/sda- so ova valjda go prezapisa grub na MBR na HDD.
Nemav potreba od Ubuntu Live Cd iako i taka bi zavrsil rabota sigurno.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,735
Мислења
863,567
Членови
30,071
Најнов член
Aleksandar Kostovski
На врв Дно