1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Dual boot problem

Дискусија во форумот 'GNU/Linux' започната од Aowek, 18 Април 2018.

 1. Aowek

  Aowek
  Gaining Experience

  487
  201
  14 Април 2012
  Машко
  Здраво до сите
  Моделот на лаптопот е Dell Xps 15
  Имам инсталирано Linux i Windows
  Проблемов е што кога бутирам во legacy подига само линух а во uefi само windows,
  Дали некој е запознаен со проблемов и можеби има решение?
   
 2. Canibalot

  Canibalot
  Gaining Experience

  67
  87
  29 Јуни 2016
  Машко
  A Grub menu за избор на OS при палење ти го дава ?
   
 3. Aowek

  Aowek
  Gaining Experience

  487
  201
  14 Април 2012
  Машко
  Ми дава кога одам ф12 одам боот менито,aко не стискам ништо вика couldnt find boot file i restartira
   
 4. Canibalot

  Canibalot
  Gaining Experience

  67
  87
  29 Јуни 2016
  Машко
  Види дали имаш исклучено fast boot во power options > System settings на Windows.
   
 5. Aowek

  Aowek
  Gaining Experience

  487
  201
  14 Април 2012
  Машко
  Немам изгасено сигурно тоа :))
   
 6. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,059
  1,175
  11 Март 2011
  Mожно е при инсталација на Linux да не си направил UEFI bootable USB и да си бутирал во legacy (иницијално на инсталацијата). Потребно е да реинсталираш Linux во UEFI мод.
   
 7. Astro

  Astro
  Guru

  6,173
  8,562
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Каков Линукс имаш инсталирано?
  Ако Линуксот е инсталиран после Windows како опција Install alongside Windows тогаш би морало Линуксот да е инсталиран како UEFI. Не ми се верува дека има мењато од UEFI во Legacy пред инсталацијата на Линукс.
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Aowek

  Aowek
  Gaining Experience

  487
  201
  14 Април 2012
  Машко
  Мењато е мислам не го покажување усб то во уефи затоа е проблемот настанат мислам ќе морам clean install и на двете :(
   
 9. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,059
  1,175
  11 Март 2011
  Ако имаш време да, инаку потребно е само Линуксот да го преинсталираш.
   
 10. Aowek

  Aowek
  Gaining Experience

  487
  201
  14 Април 2012
  Машко
  Како може да го симнам линуксот зашто на академијава имаше веќе бутабилни усб готови.Прв пат се среќавам со линукс :D
   
 11. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,725
  3,167
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  зависи од дистрибуцијата, ама која и да е, си идеш на страната, имаш исо за даунлоуд, симнуваш исото, земаш Rufus , правиш бутабилно усб, UEFI, и реинсталираш само линуксот.
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,303
  3,607
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Ако имаш опција legacy and uefi заедно да бидат односно у gsm делот се одбираат у биосот.
   
 13. Слајдер

  Слајдер
  Intern

  43
  13
  16 Мај 2018
  Машко
  Во некои случаи знае grub-от да не е инсталиран како треба, од различни причини (ако имаш повеќе дискови, uefi/legacy и сл.), со бутабилно усб пробај да го средиш, има едно програмче grub repair се вика... доста пати ми има заштедено многу време.

  Ако не сака, ваљда ќе треба еден од системите да го преинсталираш во соодветен uefi/legacy мод :/
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. gese

  dual boot

  gese, 30 Јули 2008, Во форумот: GNU/Linux
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  1,236
 2. ChuleTheJudge
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  1,217
 3. Srdjan
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  1,072
 4. npoptomov
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  844
 5. Vlado.T
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  1,019
Вчитување...

Сподели

Вчитување...