• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Dual boot OSX & Windows Vista

  • Ја почнал/а темата
  • #1

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Imam instalirano na edna particija OSX, a drugata mi e prazna. Pri instalacija na OSX se stavi Darwin boot loader. Sega ako na 2ta particija stavam Vista, Darwin ke go detektira ili vista ke go izbrise darwin.
Mozam i da instaliram vista, pa od novo OSX da stavam. Togas Darwin ke ja najde li?
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
hijackhacker, објасни ми како се лоадира OSX сега ? Имаш мени за бирање или ?

Мислам дека најдобро решение е да инсталираш GRUB лоадер, така кај мене бече на компјутер имав Линукс, Windows и OSX и GRUB-от сите ми ги препознаваше. Значи, GRUB на MBR а боотабилна партицијата на OSX и само преку GRUB ќе го повикаш лоадерот на OSX и средена работа.

Е сега, незнам како ќе може тоа да се извете оти не сум пробал самостално да инсталирам GRUB но сигурен сум дека има начин за тоа.

Сега за сега кажи ми како ти се лоарида OSX-от, со бирање или автоматски кога ќе бутира компјутерот... Хм... сега ми текна и дека со Windows boot лоадерот ќе може да се повика OSX-от ама ако boot секторот за OSX-ot е впишан на неговара партиција а не на MBR-то
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,807
Мислења
850,878
Членови
29,494
Најнов член
Nikimoler
На врв Дно