• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Држачи за монитор

 • Ја почнал/а темата
 • #1

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
3,898
3,603
Дали има некој сретнато добри држачи за моитор кај нас? Или немора да е кај нас, ама да има шипинг до кај нас? Би сакал да може да го доближам мониторот, а под него да ми бидат тастатурата и маусот.

Имено кај нас најдов вака нешто од

Сталагов е супер вака по спецификации, ама пошто Логинг се познати како скупџии, да не знаете да го има некаде поефтино? Инаку ептен ми прави мерак, дека колку што гледам немора со штипка да се врзе на бирото туку може да се избуши дупче и низ него да се заштрафи. Врв.

Кај нас го има и овој, со крајно комична цена:

Овој е сличен со Vivo Monitor Arm, кој е едвај 18 долари на Амазон. Еве овде: https://www.amazon.com/VIVO-Monitor-Adjustable-Articulating-STAND-V001/dp/B00B21TLQU
Еве го и муабетот за VIVO од David Zhang фино објаснува дека држачот си е супер за 25$ цена.
View: https://www.youtube.com/watch?v=__K4V8pFhf4


Еве еден во анхоч поефтин од Sbox што незнам како се покажал.
View: https://i.imgur.com/g9ewbwx.png
Ако не смее да ги има линковите, избришете ги, иако не гледам како би пречеле. Мање више и да нема конкуренција никаква на ова поле.
 

kristijan_m75

Gaining Experience
22 март 2016
589
394
Дали има некој сретнато добри држачи за моитор кај нас? Или немора да е кај нас, ама да има шипинг до кај нас? Би сакал да може да го доближам мониторот, а под него да ми бидат тастатурата и маусот.

Имено кај нас најдов вака нешто од

Сталагов е супер вака по спецификации, ама пошто Логинг се познати како скупџии, да не знаете да го има некаде поефтино? Инаку ептен ми прави мерак, дека колку што гледам немора со штипка да се врзе на бирото туку може да се избуши дупче и низ него да се заштрафи. Врв.

Кај нас го има и овој, со крајно комична цена:

Овој е сличен со Vivo Monitor Arm, кој е едвај 18 долари на Амазон. Еве овде: https://www.amazon.com/VIVO-Monitor-Adjustable-Articulating-STAND-V001/dp/B00B21TLQU
Еве го и муабетот за VIVO од David Zhang фино објаснува дека држачот си е супер за 25$ цена.
View: https://www.youtube.com/watch?v=__K4V8pFhf4


Еве еден во анхоч поефтин од Sbox што незнам како се покажал.
View: https://i.imgur.com/g9ewbwx.png
Ако не смее да ги има линковите, избришете ги, иако не гледам како би пречеле. Мање више и да нема конкуренција никаква на ова поле.
Го имам тој од анхоч во канцеларија,на него закачена 22ка.Го купив летово беше...Кај мене стои во статична позиција,не го мрдам горе доле во текот на денот...Овака си делува дека е ок.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 

Andrejrulz

Gaining Experience
14 октомври 2014
83
80
Дали има некој сретнато добри држачи за моитор кај нас? Или немора да е кај нас, ама да има шипинг до кај нас? Би сакал да може да го доближам мониторот, а под него да ми бидат тастатурата и маусот.

Еве еден во анхоч поефтин од Sbox што незнам како се покажал.
Јас го имам тој Sbox од Анхоч, само што јас ја имам верзијата за два монитори, токму овој што се прикачува од задната страна на бирото. Деловите се метални, прилично е стабилно, има одлична можност за вртење и ротација по сите оски. Веќе неколку месеци го имам, досегашно искуство 10/10.
Претпоставувам дека и верзијата за 1 монитор е подеднакво добра.
На задната страна од бирото имам кревет, и често си го вртам едниот монитор 180 степени назад, и го навалувам надоле за гледање филмови.
едит: двата монитори се 24“
 
Последна промена:

mmarko

Gaining Experience
1 март 2013
155
105
mmarko's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-4770K
Motherboard
Asus Gryphon Z87
Storage
Samsung 840 Pro 256GB, Samsung 860 Evo 500GB
PSU
Seasonic M12II Bronze 750W
RAM
Kingston HyperX Beast 2x8GB 1600MHz
Video card
Asus Dual GTX 1060 3GB OC
Case
SilverStone TJ08-E
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
X-Bows Ranger w/ Zealios v2 67g
Audio
Sennheiser HD 6XX, HD 569
Monitor
Dell UltraSharp U2518D + Dell UltraSharp U2412M
OS
Windows 10
Јас земав со таква висока шипка, со намера да можам да го поместам повисоко по потреба, ама не ми испадна баш практично. За да се намести и така да стои цело време веројатно е ок, ама за често поместување не баш. Треба со клуч да го олабавам, да го подигнам, па да го заштрафам пак. При тоа и самото подигање не е баш глатко, со оглед на тоа што додека го местам, со другата рака треба да жонглирам со 2 монитори :D. Исто каде што сум го стегнал штрафчето се лупи црната боја од шипката.

Инаку не го земав тука, така што не знам каде би имало на др. места, и дали и на тие ги има истите проблеми.
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,597
2,720
Јас користев од тие Konig-от со пружина со гас, од Логинг, го вратив после 24 часа. Движењето е мазно и сето тоа е супер, ама под услов да немаш претежок монитор и бирото да ти е исклучително стабилно. Кај мене со 27" монитор и најпросто биро (плоча и 4 ногарки), имаше многу осетно вибрирање при куцање на тастатура.

Јас би ти препорачал од поедноставните, како Sbox-от од Анхоч. Во моментов за вториот монитор имам таков (25" ама тежок), на истото просто биро е многу покрут од другиот.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,160
1,116
Скопје
Дали има некој сретнато добри држачи за моитор кај нас? Или немора да е кај нас, ама да има шипинг до кај нас? Би сакал да може да го доближам мониторот, а под него да ми бидат тастатурата и маусот.

Имено кај нас најдов вака нешто од

Сталагов е супер вака по спецификации, ама пошто Логинг се познати како скупџии, да не знаете да го има некаде поефтино? Инаку ептен ми прави мерак, дека колку што гледам немора со штипка да се врзе на бирото туку може да се избуши дупче и низ него да се заштрафи. Врв.

Кај нас го има и овој, со крајно комична цена:

Овој е сличен со Vivo Monitor Arm, кој е едвај 18 долари на Амазон. Еве овде: https://www.amazon.com/VIVO-Monitor-Adjustable-Articulating-STAND-V001/dp/B00B21TLQU
Еве го и муабетот за VIVO од David Zhang фино објаснува дека држачот си е супер за 25$ цена.
View: https://www.youtube.com/watch?v=__K4V8pFhf4


Еве еден во анхоч поефтин од Sbox што незнам како се покажал.
View: https://i.imgur.com/g9ewbwx.png
Ако не смее да ги има линковите, избришете ги, иако не гледам како би пречеле. Мање више и да нема конкуренција никаква на ова поле.
Рувекс во беверли исто, за s-box се најефтини ги имаат и двата модела и со стубче и со амортизер Ruvex-A doo – Computers/Technology .. пази само исконтактирај ги генерала не работат малопродажба неможеш директ да им платиш, мора да уплатиш по фактура (електронски можеш и на лице место пример со е банкарство)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
3,898
3,603
Јас користев од тие Konig-от со пружина со гас, од Логинг, го вратив после 24 часа. Движењето е мазно и сето тоа е супер, ама под услов да немаш претежок монитор и бирото да ти е исклучително стабилно. Кај мене со 27" монитор и најпросто биро (плоча и 4 ногарки), имаше многу осетно вибрирање при куцање на тастатура.

Јас би ти препорачал од поедноставните, како Sbox-от од Анхоч. Во моментов за вториот монитор имам таков (25" ама тежок), на истото просто биро е многу покрут од другиот.
Не ли има стегање? На сите слики назначуваат дека има стегање за да се вкрути. Башка маркава е ептен профи за вакви ствари, ме чуди ваков муабет. Ќе имам предвид секако за тој момент.Рувекс во беверли исто, за s-box се најефтини ги имаат и двата модела и со стубче и со амортизер Ruvex-A doo – Computers/Technology .. пази само исконтактирај ги генерала не работат малопродажба неможеш директ да им платиш, мора да уплатиш по фактура (електронски можеш и на лице место пример со е банкарство)
500 денари поскап од анхоч?
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,597
2,720
Не ли има стегање? На сите слики назначуваат дека има стегање за да се вкрути. Башка маркава е ептен профи за вакви ствари, ме чуди ваков муабет. Ќе имам предвид секако за тој момент.
Има затегање, да. Искрено, не се сеќавам дали го подесив како што треба, ама ако добро памтам, го затегнав до крај. Could be wrong.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
3,898
3,603
Има затегање, да. Искрено, не се сеќавам дали го подесив како што треба, ама ако добро памтам, го затегнав до крај. Could be wrong.
Ај доближи го сбоксот нај накај тебе и кажи дали е стабилен, ако не е проблем.
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,597
2,720
Ај доближи го сбоксот нај накај тебе и кажи дали е стабилен, ако не е проблем.
Стабилен е. Ама имај на ум дека прво, е монтиран одма до една од ногарките, на најстабилниот дел од бирото, и друго, штрафовите се душмански стегнати зошто не го поместувам воопшто, само не сакав постољето од мониторот да ми зафаќа desk space.

Инаку не е од Sbox мојов, од Логинг е земен, мислам дека е овој.
 

Nethervor

Gaining Experience
19 јули 2013
132
186

Јас го користам ова чудо веќе 5-6 месеци. Често си разместувам, ама не по висина, затоа што за тоа мора да се олабавува штраф.

За мене е сосем ок и стабилен. Бирото е доста цврсто со метална конструкција и дрвена плоча одозгора.

Користам 27 хоризонтално и 21.5 вертикално наместен.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,160
1,116
Скопје
500 денари поскап од анхоч?
види да не не се точни цените на сајтот, јас гасниот го земав 2500мкд. Овој што е ко у анхоч беше 1200-1400, не беше 2500 сигурно (бар ја кога земав). Може се сменети работите не викамне :) Иначе јас имам 27" (моделот од потпис) на него, и генерала нема проблеми, имаш две опции за стегање или со клампа од позади или низ дупка со плочка од доле.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #15

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
3,898
3,603
Рувекс во беверли исто, за s-box се најефтини ги имаат и двата модела и со стубче и со амортизер Ruvex-A doo – Computers/Technology .. пази само исконтактирај ги генерала не работат малопродажба неможеш директ да им платиш, мора да уплатиш по фактура (електронски можеш и на лице место пример со е банкарство)
Работат Ruvex? Вчера бев до Логинг да прашам и немаше лагер инаку ќе завршев работа, па ај по тој ходник се враќав да не сретнам Ruvex не сретнав. Може не сум загледал добро. Странава на Фејзбук од 2019 нема пост. Телефонот кога ѕвонам еве сега исклучува веднаш, како да им е изгасен од оператор.

П.С. Леле сега видов за S-BOX обичниов држач дека е со едно шипче само кај мониторот. Едвај 20цм го движи. Јас мислев дека е како VIVOто на ривјуто од 25$, ама ова не е такво. Многу помало движење има. Да се внимава.
 
Последна промена:

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,160
1,116
Скопје
Работат Ruvex? Вчера бев до Логинг да прашам и немаше лагер инаку ќе завршев работа, па ај по тој ходник се враќав да не сретнам Ruvex не сретнав. Може не сум загледал добро. Странава на Фејзбук од 2019 нема пост. Телефонот кога ѕвонам еве сега исклучува веднаш, како да им е изгасен од оператор.

П.С. Леле сега видов за S-BOX обичниов држач дека е со едно шипче само кај мониторот. Едвај 20цм го движи. Јас мислев дека е како VIVOто на ривјуто од 25$, ама ова не е такво. Многу помало движење има. Да се внимава.
не би знаел, ама мислам пишав, не е мало продажба продавница, канцеларија имаат само во беверли, и магацин доле во подрум. Ама ова по телефон што не ти дигнале, незнам, во работно време? пошто ваљда до 15/17 саат тераат. Ја го земав пред некои 5-6 месеци.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #17

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
3,898
3,603
не би знаел, ама мислам пишав, не е мало продажба продавница, канцеларија имаат само во беверли, и магацин доле во подрум. Ама ова по телефон што не ти дигнале, незнам, во работно време? пошто ваљда до 15/17 саат тераат. Ја го земав пред некои 5-6 месеци.
Не е дека не креваат, туку дека е како да е исклучен телефонот. Вртам и од Телеком и од А1 картичка и одма гаси. „Тиит“ и толку. А работно време еве 9:30 беше, сега е накај 9:52 пак.

Не сме ние за бизнис едноставно и не сме.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #18

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
3,898
3,603
Најдов и во Новомак дека имаат некои држачи, можеби ќе му се најде на некој во иднина. Има разни, многу се скапи ама ете. Сајтот е нехумано спор КАКО И СКОРО СЕКОЈ МАКЕДОНСКИ САЈТ. После во опис е KONDATOR OSLO, а на сликава е KONDATOR STOCKHOLM... Страшно, страшно кај живееме.


Еве го Стокхолм:


А еве го OSLO:


Хаос. А за цениве и изборов, страшно.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #21

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
3,898
3,603
Земав SBOX S012 од Рувекс. Во логинг го немаше на лагер кониг. Според споредбите на слики и нацрти гледам дека е комплетно истиот сталаг само ребрендиран. Истите слики ги имаат дури некаде. И по цената истото се гледа.

Не сум го намонтирал сеуште за да дадам точни импресии. Вака деловите делуваат доста цврсто и тешко. Испадна под 2500 денари се на се. Може и 2300 не памтам, така нешто.

Ветува вака на прв поглед. Да го користам малку па ќе можам да пишам за другото.
 

GunnerMkd

Gaining Experience
29 ноември 2017
76
107
Скопје
Земав SBOX S012 од Рувекс. Во логинг го немаше на лагер кониг. Според споредбите на слики и нацрти гледам дека е комплетно истиот сталаг само ребрендиран. Истите слики ги имаат дури некаде. И по цената истото се гледа.

Не сум го намонтирал сеуште за да дадам точни импресии. Вака деловите делуваат доста цврсто и тешко. Испадна под 2500 денари се на се. Може и 2300 не памтам, така нешто.

Ветува вака на прв поглед. Да го користам малку па ќе можам да пишам за другото.
браво топ цена ..тогаш значи рувекс имаат некои производи што на сајтот ги нема пошто овој неможев да го најдам.
логинг пишува дека ќе го имаат на лагер за 5 дена ..ама добро е да се знае дека и рувекс има нешто слично за споредба..

не се брзам да купам нешто така да пиши кога ќе го монтираш баш ме интересира дали би имало некои вибрации на мониторот и слични проблеми ..
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,048
4,310
SK
Во врска со вибрациите - нема модели со прицврстување на ѕид?
Мислам, не сум побарал озбилно ама не видов во понудата од линковите што ги покажавте.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #24

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
3,898
3,603
Во врска со вибрациите - нема модели со прицврстување на ѕид?
Мислам, не сум побарал озбилно ама не видов во понудата од линковите што ги покажавте.
Секако дека има. На кој му треба таков ќе си гледа за на ѕид.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #25

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
3,898
3,603
браво топ цена ..тогаш значи рувекс имаат некои производи што на сајтот ги нема пошто овој неможев да го најдам.
логинг пишува дека ќе го имаат на лагер за 5 дена ..ама добро е да се знае дека и рувекс има нешто слично за споредба..

не се брзам да купам нешто така да пиши кога ќе го монтираш баш ме интересира дали би имало некои вибрации на мониторот и слични проблеми ..
Сега за сега презадоволен. Како не ми текнало порано! Чудо. Секоја чест за сталагов. Ставен е на 4.5кг или така нешто монитор и бајаги требаше да го намалам притисокот за да не лета нагоре. Така да комотно ќе си тера и поголеми. Каблите средени, убаво си се местат тастатурата и маусот без да се плетка тоа постољето безвезно. И тек сега гледам уствари колку било ниско постољето за кога си исправен. Страшно. Сега си оди горе доле како што си се навалуваш и исправуваш во текот на денот. Башка што може да дојде поблиску на соодветна оддалеченост без да смета на тастатурата.

Врв за смешна цена. Цврст дури и прецврст, ама подобро од лабав. Никакво тресење ни бутур иако и бирото е многу цврсто.

Се на се многу повеќе од презадоволен со оглед на страшно конкурентната цена. Најтопла препорака од мене, препород.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,096
Мислења
838,441
Членови
29,012
Најнов член
Ivan1985
На врв Дно