• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Држач за монитор со висина > 50cm

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Boldozer

On your way to fame
2 ноември 2012
1,157
572
Скопје
Здраво на сите, да не знае некој каде можам да најдам држач за монитор повисок од 50cm и да држи 2-3 27" монитори, проверив во ergonomics сите држачи се околу 40cm.
tnx
 

DeJaVu

On your way to fame
21 ноември 2010
665
780
Скопје
27" се помалку од 40см во восина, не заборавај дека веса маунтот ти е мање више на средина на монитор. Така да ако раката на држачот е 40см висока, 27" ќе биде негде 20см над маса, можда нешто помалку ако е случајно погоре кај твоите монитори маунтот. Освен ако не ти е нешто друго замислата, 40см е доволно за 27".
 

dangthe

Practice makes perfect
5 септември 2008
1,170
1,481
Скопје
27" се помалку од 40см во восина, не заборавај дека веса маунтот ти е мање више на средина на монитор. Така да ако раката на држачот е 40см висока, 27" ќе биде негде 20см над маса, можда нешто помалку ако е случајно погоре кај твоите монитори маунтот. Освен ако не ти е нешто друго замислата, 40см е доволно за 27".
Зависи колку си висок. Јас на мојот држач што е исто така 40цм висок претходно имав ставено 24" монитор и висината ми беше идеална, меѓутоа сега кога ставив 27" треба да ја наведнам главата за да гледам прописно.
 

DeJaVu

On your way to fame
21 ноември 2010
665
780
Скопје
Зависи колку си висок. Јас на мојот држач што е исто така 40цм висок претходно имав ставено 24" монитор и висината ми беше идеална, меѓутоа сега кога ставив 27" треба да ја наведнам главата за да гледам прописно.
Наводно е подобро да ти е поднаведната главата, за да не ти врши голем притисок на рбетниот столб дур седиш. Али нормално не скроз да се згрбавиш.

Врвот на екранот треба да е на ниво на очи. Мада оваа информација за на ниво на очи е од времето, незнам дали уште важи за поголемиве монитори, веројатно малку потешко ако шибнеш 32" :). За 24" да, а за 27" каков што и јас користам веќе е на граница и комотно ми е малку над ниво на очи, некои 5-10см.
 

dangthe

Practice makes perfect
5 септември 2008
1,170
1,481
Скопје
Мене лично најдобро ми е кога погледот ми е малте не во центарот на мониторот.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,531
Мислења
846,096
Членови
29,330
Најнов член
Leonard
На врв Дно