Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Дрски администратори :-)

Статус
Затворена за нови мислења.

Electron

Баниран/a
23 април 2007
53
0
jas veruvam deka go ima napusteno forumov od dobri pricini, oti i jas kako nego a veruvam i mnogu drugi clenovi ja imaat zabelezano vasata drskost. ne znam ako si administrator ne znaci deka si sekogas vo pravo i deka tvojot zbor mora da bdi posleden. se znae ulogata na adminot e da go regulira forumot, a ne da se "prci" so toa sto mu pisuva admin pod nikot, mene licno toa ne mi znaci nisto isto kako da e nekoj obicen clen a kako dokaz na toa ti go pisuvam ovaj tekst.

Ako sakas da me baniras baniraj me pokazi ja tvojata sila, no kako so mozime da zabelezime site brojot na novo posotovi se namaluva, poleka no sigurno, najaktivnite clenovi se administratorite, mdoeratorite, ili nekoi koi imaat korist il imaat licno poznavanje so pogorenavedenite.

Najprijatelski sovet e smenete go odnesuvanjeto od koren i duri togas ke mozete da imate uspeh, oti samo ako se pojavi uste eden vakov slicen forum drasticno ke se namali aktivnosta ovde, dosega najblisku e forumot tehnologija.
Fakt e deka podolgo vreme nema 20 aktivni clenovi vo isto vreme na forumov
Pa razmislete dobro.....
 

D

Администратор
31 март 2007
3.915
3.993
www.iwmnetwork.com
jas veruvam deka go ima napusteno forumov od dobri pricini, oti i jas kako nego a veruvam i mnogu drugi clenovi ja imaat zabelezano vasata drskost.

Wiktor ne e administrator, moderator, staff, tuku e samo obichen chlen. Taka da mislam deka si imash nekoi lichni problemi koga napagjash vaka i nema da komentiram.

ne znam ako si administrator ne znaci deka si sekogas vo pravo i deka tvojot zbor mora da bdi posleden.
Daj mi eden konkreten primer kade imash zabelezhano deka pri normalna diskusija eden od adminite ima napraveno neshto kako zatvoranje na tema, baniranje ili slichno zatoa shto mislenjeto na chlenot ne mu se dopagja!?
Adminite na ovoj forum razmenuvaat mislenja kako sekoj obichen chlen, dokolku ti mislish deka nashiot zbor e posleden vo edna diskusija kade shto se diskutira aktivno, mnogu greshish.

se znae ulogata na adminot e da go regulira forumot, a ne da se "prci" so toa sto mu pisuva admin pod nikot, mene licno toa ne mi znaci nisto isto kako da e nekoj obicen clen a kako dokaz na toa ti go pisuvam ovaj tekst.
Prvin, pishuva "Administrator" pod nickot ne od prichini da se "prchime" tuku chlenovite da znaat na kogo treba da mu pratat privatna poraka ili da go kontaktiraat dokolku imaat dopolnitelni prashanja vo vrska so nekoja diskusija, opshto za forumot i slichno. Ulogata na adminot ne e samo da go regulira forumot, i toj ima pravo da go istakne svoeto mislenje, a ako e sprotivno od tvoeto, povedi intelektualna diskusija, dokazhi deka toa e taka, ednostavno argumentiraj gi tvoite misli. Ednostavno shto barame od chlenovite e razbiranje deka nie ova dobrovolno go rabotime, i deka se trudime da go odrzhime forumov kako mesto za IT diskusii, mesto kade shto neshto mozhe da se nauchi, kade shto mozhat da se ostvarat kontakti, prijatelstva i slichno. Ne zaboravaj deka isto taka deka dobrovolno za da opstoi forumot troshime ne tolku mali finansiski sredstva za hosting so golem bandwidth, domein, licenci i slichno.

Ako sakas da me baniras baniraj me pokazi ja tvojata sila
Nikoj nema da te banira dokolku se pridrzhuvash do pravilata na ovoj forum, i se odnesuvash kulturno i etichki postapuvash. Slobodno izrazuvaj go tvoeto mislenje i da e najlosho na svetot, no te molam napravi go toa na kulturen nachin, bez lichni ili bilo kakvi navredi.

no kako so mozime da zabelezime site brojot na novo posotovi se
namaluva, poleka no sigurno,
naprotiv, brojot na chlenovi drastichno raste, vo poslednata nedela imame samo 50 novi registrirani posetiteli, a proporcionalno na brojot na novi chlenovi se i novite postovi. Kontaktiraj me preku privatna poraka dokolku te interesira statistikata na ovoj forum. :))

najaktivnite clenovi se administratorite, mdoeratorite
ima samo 4 admini/moderatori. :)

ili nekoi koi imaat korist il imaat licno poznavanje so pogorenavedenite.
Osven administratorite, lichno poznavam ushte dvajca na ovoj forum. A sekoj chlen ima korist od ovoj forum: na edno mesto mozhe da dobie informacii da se educira, da razmeni mislenje, da stekne prijatelstvo i slichno...

Najprijatelski sovet e smenete go odnesuvanjeto od koren i duri togas ke mozete da imate uspeh
Blagodaram za najprijatelskiot sovet. Zemen e vo predvid. :)

oti samo ako se pojavi uste eden vakov slicen forum drasticno ke se namali aktivnosta ovde, dosega najblisku e forumot tehnologija.
Pa razmislete dobro.....
Lichno, obozhavam konkurencija. Go ohrabruvam postoenjeto na forumot na Tehnologija. Za da se dokazhe deka si najdobar, mora da postoi konkurencija za da se ostvari i realizira sporedba od korisnikot/potroshuvachot. ;-)
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Не ми се верува какво промашување во постот на Electron..
Дали воопшто беше свесен дека direktor.e беше еден од администраторите на форумов?

Постов овде ти е тотално промашување. Иако изобилува со невистини не му е ни местото тука.. Би го замолил D да го префрли во нова тема (заедно со овој пост)

Електрон, очигледно немаш поим што се случува на форумов, добро би било да разгледаш наоколу пред да се понижуваш со вакви испади :)
 

Ata

Intern
21 април 2007
418
14
Ako sakas da me baniras baniraj me pokazi ja tvojata sila, no kako so mozime da zabelezime site brojot na novo posotovi se namaluva, poleka no sigurno, najaktivnite clenovi se administratorite, mdoeratorite, ili nekoi koi imaat korist il imaat licno poznavanje so pogorenavedenite.

Najprijatelski sovet e smenete go odnesuvanjeto od koren i duri togas ke mozete da imate uspeh, oti samo ako se pojavi uste eden vakov slicen forum drasticno ke se namali aktivnosta ovde, dosega najblisku e forumot tehnologija.
Fakt e deka podolgo vreme nema 20 aktivni clenovi vo isto vreme na forumov
Pa razmislete dobro.....

Не би се сложил дефинитивно со тебе. За првиот дел, има многу луѓе кои не се пријатели со админите па постираат.
Јас имам едно 170 постови (сеа тоа не е којзнае колку, ама не е и малце)
па со никој од нив не се знам, и немам некоја корист (ако мислеш на финансиска или услуга за услуга или што ти ја знам).

За однесувањето, тоа секогаш може да се подобрува, но не само кај нив , туку и кај членовите, сите треба да учиме од нашите и туѓите грешки и да се подобруваме.

А тоа со активните членови, делумно си во право, и јас на тоа размислував, некако како да спласна првичната еуфорија.
Ама мора да се земе во обзир фактот дека е лето, сите се по одмори и сл.Така да , рано е за констатации. Нека почне учебната година, онаму на крајот на октомври ке видиме каква е ситуацијата.

By the way, треба сите да се вклучиме поактивно во постирање на теми и мислења, а не само посматрачи да бидеме и само совети да даваме.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
da da i ja toa gledam , nekako slabo luge na forumov .

Toa е нормално за нов форум :)
+ Земи во предвид дека изминативе 3 месеци беа период за одмори. Има многу луѓе што сеуште не чуле за форумов а се занимаваат со некоја област поврзана со IT.

Во секој случај, наскоро ќе има новости и измени кои се надевам дека ќе допринесат до посетеност на форумот..


Што се однесува до *дрскоста* на админстраторите, стварно не ја гледам поентата.. Ве молам да ми посочите конкретен пример (тема/пост) каде некој администратор бил дрзок.

Лично мислење е дека администраторите не се воопшто дрски. Ако веќе споредуваме со други форуми, мислам дека најголема толеранција има тука.

Колку само теми сум преместил и едитирал и избришал постови кои ги прекршуваат правилата на форумов, без да ги предупредам за банирање членовите. Во сите случаи само благо сум сугерирал да се почитуваат правилата, а кога сум имал потреба да именувам некои членови за конкретни постови сум го користел боречкиот клуб каде што сум на исто ниво како и членот.

Ако некој администратор/модератор *мрчи* кога се крши некое правило на форумот, тоа не значи дека е дрзок.. Тоа му е работа.
 
M

Mr.Alien

Гостин
@ Electron
Јас немам ама баш никаква материјална/финансиска корист од форумов. Никој не ми должи ниту ме задолжил со услуга. Добив цел куп корисни информации, линкови, согледав како други размислуваат за одредени теми, од тоа извлеков некои заклучоци/поуки/искуства. А тоа е и тоа каква корист.
И јас познавам некои луѓе од форумов, но малку се. Верувам дека ќе имам можност да запознаам лично и други, зошто да не?
Моето појавување на форумов воопшто не е мотивирано од лични познанства.
Бројот на постови не приметувам дека е нешто многу намален. Како што рече и АТА, лето е, а доаѓа и испитна сесија - голем дел од членовите се ученици/студенти/постдипломци.
Неактивните членови вероватно имаат лични причини за тоа. Од друга страна, расте бројот на нови членови.
И на мене ми се избришани некои постови, па не го сватив тоа трагично. Избришале....и? Да ги стрелам?
Биди поздравен, и Chill out!
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
И на мене ми се избришани некои постови, па не го сватив тоа трагично. Избришале....и? Да ги стрелам?

Благодарам за поддршката..

Инаку, околу бришењето на некои постови, едно од правилата на форумот е правото на администраторите/модераторите без предупредување да менуваат и бришат мислења/теми и сл.

Доколку некој член има некоја забелешка и проблем со некој негов избришан пост, може тоа да го приложи во делот Ваши сугестии / забелешки / проблеми - http://it.com.mk/forum/forumdisplay.php?f=13

Се' ќе биде разгледано и јавно утврдено кој згрешил.. А нормално и администратор/модератор може да згреши, човечки е да се згреши а и никој не е совршен, нели :)


P.S. Ве молам без стрелање, на многу места на форумов видов дека е земено во предвид стрелање на администратори :LOL:
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Сето тоа е нормално што го кажавте и се случува секаде не само на овој форум. Се што е ново е интересно и популарно. Нормално дека сега ќе има помалку постови, но тие можат да бидат и многу поквалитетни, а не само да се даваат бесмислени коментари. Што сте се фатиле незнам за администраторите они си ја вршат својата работа. Нетреба да има вакви коментари пошто мислам дека е ова ИТ форум и засега му оди многу добро, само напред.
 

_EAX

Intern
17 август 2007
827
6
www.rutix.byethost17.com
Сето тоа е нормално што го кажавте и се случува секаде не само на овој форум. Се што е ново е интересно и популарно. Нормално дека сега ќе има помалку постови, но тие можат да бидат и многу поквалитетни, а не само да се даваат бесмислени коментари. Што сте се фатиле незнам за администраторите они си ја вршат својата работа. Нетреба да има вакви коментари пошто мислам дека е ова ИТ форум и засега му оди многу добро, само напред.

ti mora da si nekoj nivni prijatel cim gi branis :LOL: :LOL: :LOL:

sala
 

Ata

Intern
21 април 2007
418
14
Мислам дека не треба да се крева толку ука и бука за бришење на одредени постови.

Во секој случај право на секој член на кој му бил избришан пост е да добие конкретен одговор зошто, ако тоа го побара. Тука е единствената замерка која ја гледам. Ама и тоа не е ништо страшно.

Добро е, и треба да има некој кој ќе води ред, за да не се забега, и да се направи форум каде има само препукувања а се губи почетната замисла за целта на истиот.
 

sonic

Intern
13 ноември 2007
529
5
Глупости ! Да бев на нивно место јас досега ќе те банирав ! Кажуваш работи што немаат врска !
 

JimmyKing

Баниран/a
21 септември 2007
49
0
Jas koga se zacleniv mi izgledase dobar forumov i bev mnogu aktiven. Ali posle koga go vidov odnosot na Administratorite i Moderatori, deka se oni znaat a gledam od mnogu raboti veze si nemaat, pocnav mnogu pomalku da go posetuvam forumov. a gledam i mnogu pomalku se pisuva. A i toa sto se pisuva e poveke vo off-topic temite. A eden primer za arogantnosta na adminite e toa sto koga staviv vo potpis link do tehnologija sajtot i forumot, mi bese dadeno predupreduvanje deka potpisot ne e spored nivnite pravila, i mi bese trgnat. A toj istio potpis drugi forumi mi stoe i nikoj ne go trgnal ili me predupredil deka gi prekrsuva nivnite pravila. Mozebi bidejki drugite imaat drugi pravila? A sto e so vas. Se plasite od konkurencija. Da ne vi izbegaat lugjeto po drugite forumi. Prodolzeto so vaseto odnesuvanje kako dosega i nema nikoj da vi ostane na forumov.
 

D

Администратор
31 март 2007
3.915
3.993
www.iwmnetwork.com
Jas koga se zacleniv mi izgledase dobar forumov i bev mnogu aktiven. Ali posle koga go vidov odnosot na Administratorite i Moderatori, deka se oni znaat a gledam od mnogu raboti veze si nemaat, pocnav mnogu pomalku da go posetuvam forumov.

Штом ти велиш така, во ред.

a gledam i mnogu pomalku se pisuva.

Хм...

A i toa sto se pisuva e poveke vo off-topic temite. A eden primer za arogantnosta na adminite e toa sto koga staviv vo potpis link do tehnologija sajtot i forumot, mi bese dadeno predupreduvanje deka potpisot ne e spored nivnite pravila, i mi bese trgnat.

Тоа што ти си СПАМ-ираш, тоа си е твој проблем, не го префрлувај на нас.

A toj istio potpis drugi forumi mi stoe i nikoj ne go trgnal ili me predupredil deka gi prekrsuva nivnite pravila. Mozebi bidejki drugite imaat drugi pravila?

Секој треба да си биде посебен на свој начин зар не? :)

A sto e so vas. Se plasite od konkurencija. Da ne vi izbegaat lugjeto po drugite forumi. Prodolzeto so vaseto odnesuvanje kako dosega i nema nikoj da vi ostane na forumov.

Конкуренција е најдобро нешто што може да се случи на една компанија/бизнис и сл. затоа што тогаш се покажуваат оние вистинските.

Твојот "колега" Нострадамус "го тврди" спротивното, дека овој форум допрва ке просперира....
 

D

Администратор
31 март 2007
3.915
3.993
www.iwmnetwork.com
Bravo D. Mozebi ne mozes da vidis ali so tvojot posleden post samo go dokazuvas ona sto Electron i jas go kazuvame.

Преку глава ми е од такви изјави и непотребни и неосновани жалења од некои членови, затоа настапувам грубо за да увидат други такви членови дека сличните изјави се сувишни.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.882
143
Eееееее а на мене па колку постови ми избришале....Сега не значи дека е крај на светот или па да се фрлам во Брегалница...Биг диал
 
D

DimitarMK

Гостин
Еј, ако сакате квалитетен форум, дај да прекинеме со овие дискусии, се затворило тема, незнам, се избришал пост. Голема работа! Аман веќе! Со ваквите дискусии, некогаш и карања, само го правиме форумов полош.
 

vik

Intern
14 април 2007
1.936
32
Еј, ако сакате квалитетен форум, дај да прекинеме со овие дискусии, се затворило тема, незнам, се избришал пост. Голема работа! Аман веќе! Со ваквите дискусии, некогаш и карања, само го правиме форумов полош.

:bravo::bravo::bravo:
 

e r i c

Баниран/a
27 ноември 2007
45
2
Wiktor ne e administrator, moderator, staff, tuku e samo obichen chlen. Taka da mislam deka si imash nekoi lichni problemi koga napagjash vaka i nema da komentiram.


Daj mi eden konkreten primer kade imash zabelezhano deka pri normalna diskusija eden od adminite ima napraveno neshto kako zatvoranje na tema, baniranje ili slichno zatoa shto mislenjeto na chlenot ne mu se dopagja!?
Adminite na ovoj forum razmenuvaat mislenja kako sekoj obichen chlen, dokolku ti mislish deka nashiot zbor e posleden vo edna diskusija kade shto se diskutira aktivno, mnogu greshish.Prvin, pishuva "Administrator" pod nickot ne od prichini da se "prchime" tuku chlenovite da znaat na kogo treba da mu pratat privatna poraka ili da go kontaktiraat dokolku imaat dopolnitelni prashanja vo vrska so nekoja diskusija, opshto za forumot i slichno. Ulogata na adminot ne e samo da go regulira forumot, i toj ima pravo da go istakne svoeto mislenje, a ako e sprotivno od tvoeto, povedi intelektualna diskusija, dokazhi deka toa e taka, ednostavno argumentiraj gi tvoite misli. Ednostavno shto barame od chlenovite e razbiranje deka nie ova dobrovolno go rabotime, i deka se trudime da go odrzhime forumov kako mesto za IT diskusii, mesto kade shto neshto mozhe da se nauchi, kade shto mozhat da se ostvarat kontakti, prijatelstva i slichno. Ne zaboravaj deka isto taka deka dobrovolno za da opstoi forumot troshime ne tolku mali finansiski sredstva za hosting so golem bandwidth, domein, licenci i slichno.


Nikoj nema da te banira dokolku se pridrzhuvash do pravilata na ovoj forum, i se odnesuvash kulturno i etichki postapuvash. Slobodno izrazuvaj go tvoeto mislenje i da e najlosho na svetot, no te molam napravi go toa na kulturen nachin, bez lichni ili bilo kakvi navredi.


naprotiv, brojot na chlenovi drastichno raste, vo poslednata nedela imame samo 50 novi registrirani posetiteli, a proporcionalno na brojot na novi chlenovi se i novite postovi. Kontaktiraj me preku privatna poraka dokolku te interesira statistikata na ovoj forum. :))


ima samo 4 admini/moderatori. :)


Osven administratorite, lichno poznavam ushte dvajca na ovoj forum. A sekoj chlen ima korist od ovoj forum: na edno mesto mozhe da dobie informacii da se educira, da razmeni mislenje, da stekne prijatelstvo i slichno...


Blagodaram za najprijatelskiot sovet. Zemen e vo predvid. :)


Lichno, obozhavam konkurencija. Go ohrabruvam postoenjeto na forumot na Tehnologija. Za da se dokazhe deka si najdobar, mora da postoi konkurencija za da se ostvari i realizira sporedba od korisnikot/potroshuvachot. ;-)

Тогаш зошто ги избегнуваш контактите со А1Теам ?

Му избриша пост на А1Теам забезвезе во една тема во која се расправаше за некое лого. Што имаше тука оф-топик со темата?

А остануваат само тие 15тина членови кои биле регистрирани од порано... Зошто не пишуваат тие новите членови? - Затоа што гледат дека нешто не чини на форумот.


 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Тогаш зошто ги избегнуваш контактите со А1Теам ?

Му избриша пост на А1Теам забезвезе во една тема во која се расправаше за некое лого. Што имаше тука оф-топик со темата?

А остануваат само тие 15тина членови кои биле регистрирани од порано... Зошто не пишуваат тие новите членови? - Затоа што гледат дека нешто не чини на форумот.Дека треба реформи во начинот на менаџирање на форумот во однос на однесувањето на Администраторите..... можеби. Ама да се даваат изјави дека форумот не чини воопшто и дека не вреди за ништо, мислам дека е малку претерано. Ако не ви се допаѓа тогаш ...... ај да не велам.
Па зошто седиш на форумов ако не чини? Зошто воопшто постираш? Никој никого не држи со сила тука? Форумов е за тие на кои им се допаѓа. :bravo:
 

e r i c

Баниран/a
27 ноември 2007
45
2
Дека треба реформи во начинот на менаџирање на форумот во однос на однесувањето на Администраторите..... можеби. Ама да се даваат изјави дека форумот не чини воопшто и дека не вреди за ништо, мислам дека е малку претерано. Ако не ви се допаѓа тогаш ...... ај да не велам.
Па зошто седиш на форумов ако не чини? Зошто воопшто постираш? Никој никого не држи со сила тука? Форумов е за тие на кои им се допаѓа. :bravo:

Ауф на форум гледаш 24 часа сум нон-стоп активен... постирам дури во полето за постови не ми ја собира бројката...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
47.119
Мислења
974.982
Членови
35.426
Најнов член
ElenaS
На врв Дно