1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Dropshipping - Совети и искуства

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од Volkswagen, 8 Март 2017.

 1. Vinter108

  Vinter108
  Intern

  45
  13
  12 Август 2015
  Машко
  Ова ќе му дојде ко кај нас коа аплицираш за работа и немаш пракса а претходно никој не ти дозволува да одиш на пракса кај него... :D
  Загреови е цел систем лол
   
  На turbiny му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,178
  643
  12 Април 2017
  Машко
  Не е точно ова со 2CO, линкнат ми е на неколку сајта од старт, али со фирма. Може да е проблем ако им кажа дека си дропшип, мислам дека е забрането дропшип кај нив.
   
 3. Vinter108

  Vinter108
  Intern

  45
  13
  12 Август 2015
  Машко
  Можно е, не се сеќавам, али гарантирам дека ме одбија поради недоволно трансакции.
  Иначе видов сега дека може Shopify да се поврзе со Македонски PayPal Express Checkout, дозволуваат плаќања со major debit/credit cards а и плус има ПејПал опција, така да мислам дека ова ни е спасот, веќе се регнав со Македонски податоци и нема проблем. Уште немам креирано шоп, ќе биде набрзо и тоа, али изгледа ПејПал го донеле во Македонија.
   
 4. xristijanGTI

  xristijanGTI
  Gaining Experience

  288
  304
  7 Март 2011
  Машко
  Студенат
  Нопе...далеку од идење на пејпал во МК...можеш да праќаш само пари извор тука
   
 5. Vinter108

  Vinter108
  Intern

  45
  13
  12 Август 2015
  Машко
  Зборувам за merchant/business account на PayPal Express Checkout, ми дозволија да се регистрирам од Македонија а и гледам во supported countries е, така да мислам дека ова е најдобра варијанта за дропшипингов.
   
 6. GreenRoot

  GreenRoot
  On your way to fame

  916
  864
  1 oктомври 2011
  Графички дизај
  Неможе

  Sent from my LG-H830 using Tapatalk
   
 7. Vinter108

  Vinter108
  Intern

  45
  13
  12 Август 2015
  Машко
 8. stojchepetrovski

  stojchepetrovski
  Intern

  4
  0
  24 Јануари 2019
  Машко
  Penzioner
  Zdravo rabotam vo stranstvo ,pa bi te zamolil kako ide ovaa so leopay u Makedonija I so danokot kako.
  Ti blagodaram
   
 9. blackelf

  blackelf
  Gaining Experience

  593
  489
  14 Декември 2013
  Машко
  Не иде никако, азис ЛеоПеј во Македонија.
   
 10. stojchepetrovski

  stojchepetrovski
  Intern

  4
  0
  24 Јануари 2019
  Машко
  Penzioner
  So toa znaci ne mozam da vadam pari so karticka,da kupuvam .
  Dali funkcionira dobro a za vadenje pari Bugarija srbija eve ja ,toa me interesira.
   
 11. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  938
  1,130
  9 Јуни 2011
  Машко
  И?
  проба ли да примаш пари со Merchant/Business акаунтот во Македонија ?
   
 12. stojchepetrovski

  stojchepetrovski
  Intern

  4
  0
  24 Јануари 2019
  Машко
  Penzioner
 13. Vampo

  Vampo
  Gaining Experience

  351
  240
  24 oктомври 2010
  Машко
  Значи 90% од новите креирани профили се прашања за Пејонир, ЛеуПеј и други картици, како се вадат пари и она најбитното ДАЛИ СЕ ПЛАЌА ДАНОК.
  ДА, СЕ ПЛАЌА ДАНОК 11,1111% од нетото, си пријавувате и тоа е тоа..
  Ајт
   
  На goce03 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. stojchepetrovski

  stojchepetrovski
  Intern

  4
  0
  24 Јануари 2019
  Машко
  Penzioner
 15. igork

  igork
  Intern

  44
  9
  1 Март 2010
  ме интересира ова leopay, дали можи да се користи за shopify, дали е сигурно, дали се поврзува со payoneer
   
 16. Bagata

  Bagata
  Gaining Experience

  60
  53
  21 Август 2010
  Leopay ти е сличен сервис како Payoneer, така да мислам оти неможе да се поврзат меѓусебно, но трансакции можат да се вршат, со ибан и свифт кодот најнормално како од банка на банка
   
 17. igormkd101

  igormkd101
  Intern

  2
  0
  16 Јули 2018
 18. BlackArrow7

  BlackArrow7
  Intern

  22
  11
  14 Јануари 2019
  Машко
  Дечки дали треба регистрирање на фирма или нешто од легална страна за работа со дропшипинг во Македонија? Даноци нешто и слично?

  Благодарам
   
 19. metahuman

  metahuman
  Intern

  3
  1
  23 Септември 2019
  Машко
  Не, може да работиш и без фирма.

  Ако парите што си ги заработил ги примаш на сметка од некоја македонска банка, тогаш ќе треба да платиш данок.

  Ако парите што си ги заработил ги примаш на Payoneer сметка и ги вадиш со Payoneer картичка (или некој друг сервис кој работи на ист принцип како Payoneer), тогаш не мора да платиш данок.
   
  На BlackArrow7 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. madeinitalia

  madeinitalia
  Intern

  3
  1
  2 oктомври 2019
  Дечки знам дека темава не е допрена одамна ама во последно некако огромен ми е интересот за dropshipping. Прашањето ми е кога би регистрирале фирма, која форма е најпогодна за таков модел на бизнис кај нас (ТП, ДОО или ДООЕЛ; праат муабет чисто за електронска трговија без физички продавници). И меѓу другото, ме интересира процесот со царинарење на стоката од dropshipping -- нели ако си регистрираш фирма и ти праќаат роба од странство -- не е тоа на некој начин увоз?
   
 21. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,376
  3,088
  4 Септември 2008
  Прво точно изгуглај што е Dropshipping па после се.
   
  На DonFrozex му/ѝ се допаѓа ова.
 22. madeinitalia

  madeinitalia
  Intern

  3
  1
  2 oктомври 2019
  Гледај брат јасно ми е што е dropshipping. Производот што планирам да го пласирам има набавна цена од 200 евра. Да речеме дека некад може да се деси во еден ден три порачки да имам, тоа е пратка од 600 евра. Прашањето уште ми стои.
   
 23. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,198
  1,847
  13 Јануари 2014
  Машко
  Полека со ваквите констатации, некој ќе го јаде стапот. Данок се плаќа ако имаш заработка од интернет, без оглед на тоа како си ги примил парите. Тоа што кај нас е навика парите од Payoneer да не се пријавуваат (чест на исклучоци), не значи дека не мора да платиш данок.
   
 24. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,376
  3,088
  4 Септември 2008
  drop shipping business model.jpg
   
  DonFrozex, mrkela2009, bxxxn и на уште 1 им се допаѓа ова.
 25. Entony

  Entony
  Intern

  16
  3
  6 Декември 2018
  Машко
  За 2Checkout се чека една недела од прилика да ги префрлат парите + 1,2 дена банката да ги прокнижи тие пари,барем така јас знам,слободно нека ме демантира некој ако знае повеќе.Од друга страна 20-30 дена треба еден продукт да стигне од Кина до земјата на купувачот и кога ќе видиш над месец треба за еден продукт за стигне до локацијата,што во овој тип на трговија е многу време.Јас вака знам дека функционира дропшипингот :) П.С Го зедов 2чекаут како пример бидејќи на Шопифај тоа е единствена опција - за сега.Ако сум грешка во било што или има побрз и полесен начин,ќе ми биде огромно задоволство некој да го сподели тоа :rolleyes::noonecare:
   

Сподели

Вчитување...