1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Dropshipping - Совети и искуства

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од Volkswagen, 8 Март 2017.

1. Vinter108

Vinter108
    Intern

45
    13
    12 Август 2015
    Машко
    Ова ќе му дојде ко кај нас коа аплицираш за работа и немаш пракса а претходно никој не ти дозволува да одиш на пракса кај него... :D
    Загреови е цел систем лол

На turbiny му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Futurelakimens

Futurelakimens
    On your way to fame

1,112
    597
    12 Април 2017
    Машко
    Не е точно ова со 2CO, линкнат ми е на неколку сајта од старт, али со фирма. Може да е проблем ако им кажа дека си дропшип, мислам дека е забрането дропшип кај нив.

3. Vinter108

Vinter108
    Intern

45
    13
    12 Август 2015
    Машко
    Можно е, не се сеќавам, али гарантирам дека ме одбија поради недоволно трансакции.
    Иначе видов сега дека може Shopify да се поврзе со Македонски PayPal Express Checkout, дозволуваат плаќања со major debit/credit cards а и плус има ПејПал опција, така да мислам дека ова ни е спасот, веќе се регнав со Македонски податоци и нема проблем. Уште немам креирано шоп, ќе биде набрзо и тоа, али изгледа ПејПал го донеле во Македонија.

4. xristijanGTI

xristijanGTI
    Gaining Experience

281
    303
    7 Март 2011
    Машко
    Студенат
    Нопе...далеку од идење на пејпал во МК...можеш да праќаш само пари извор тука

5. Vinter108

Vinter108
    Intern

45
    13
    12 Август 2015
    Машко
    Зборувам за merchant/business account на PayPal Express Checkout, ми дозволија да се регистрирам од Македонија а и гледам во supported countries е, така да мислам дека ова е најдобра варијанта за дропшипингов.

6. GreenRoot

GreenRoot
    On your way to fame

916
    864
    1 oктомври 2011
    Графички дизај
    Неможе

Sent from my LG-H830 using Tapatalk

7. Vinter108

Vinter108
    Intern

45
    13
    12 Август 2015
    Машко
  8. stojchepetrovski

stojchepetrovski
    Intern

4
    0
    24 Јануари 2019
    Машко
    Penzioner
    Zdravo rabotam vo stranstvo ,pa bi te zamolil kako ide ovaa so leopay u Makedonija I so danokot kako.
    Ti blagodaram

9. blackelf

blackelf
    Gaining Experience

593
    489
    14 Декември 2013
    Машко
    Не иде никако, азис ЛеоПеј во Македонија.

10. stojchepetrovski

stojchepetrovski
    Intern

4
    0
    24 Јануари 2019
    Машко
    Penzioner
    So toa znaci ne mozam da vadam pari so karticka,da kupuvam .
    Dali funkcionira dobro a za vadenje pari Bugarija srbija eve ja ,toa me interesira.

11. DonFrozex

DonFrozex
    Practice makes perfect

916
    1,107
    9 Јуни 2011
    Машко
    И?
    проба ли да примаш пари со Merchant/Business акаунтот во Македонија ?

12. stojchepetrovski

stojchepetrovski
    Intern

4
    0
    24 Јануари 2019
    Машко
    Penzioner
  13. Vampo

Vampo
    Gaining Experience

348
    238
    24 oктомври 2010
    Машко
    Значи 90% од новите креирани профили се прашања за Пејонир, ЛеуПеј и други картици, како се вадат пари и она најбитното ДАЛИ СЕ ПЛАЌА ДАНОК.
    ДА, СЕ ПЛАЌА ДАНОК 11,1111% од нетото, си пријавувате и тоа е тоа..
    Ајт

На goce03 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. stojchepetrovski

stojchepetrovski
    Intern

4
    0
    24 Јануари 2019
    Машко
    Penzioner
  15. igork

igork
    Intern

43
    9
    1 Март 2010
    ме интересира ова leopay, дали можи да се користи за shopify, дали е сигурно, дали се поврзува со payoneer

16. Bagata

Bagata
    Gaining Experience

60
    53
    21 Август 2010
    Leopay ти е сличен сервис како Payoneer, така да мислам оти неможе да се поврзат меѓусебно, но трансакции можат да се вршат, со ибан и свифт кодот најнормално како од банка на банка

17. igormkd101

igormkd101
    Intern

2
    0
    16 Јули 2018
  18. BlackArrow7

BlackArrow7
    Intern

22
    11
    14 Јануари 2019
    Машко
    Дечки дали треба регистрирање на фирма или нешто од легална страна за работа со дропшипинг во Македонија? Даноци нешто и слично?

Благодарам

19. metahuman

metahuman
    Intern

3
    1
    23 Септември 2019
    Машко
    Не, може да работиш и без фирма.

Ако парите што си ги заработил ги примаш на сметка од некоја македонска банка, тогаш ќе треба да платиш данок.

Ако парите што си ги заработил ги примаш на Payoneer сметка и ги вадиш со Payoneer картичка (или некој друг сервис кој работи на ист принцип како Payoneer), тогаш не мора да платиш данок.

На BlackArrow7 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. madeinitalia

madeinitalia
    Intern

3
    1
    2 oктомври 2019
    Дечки знам дека темава не е допрена одамна ама во последно некако огромен ми е интересот за dropshipping. Прашањето ми е кога би регистрирале фирма, која форма е најпогодна за таков модел на бизнис кај нас (ТП, ДОО или ДООЕЛ; праат муабет чисто за електронска трговија без физички продавници). И меѓу другото, ме интересира процесот со царинарење на стоката од dropshipping -- нели ако си регистрираш фирма и ти праќаат роба од странство -- не е тоа на некој начин увоз?

21. lynx

lynx
    Unstoppable

3,372
    3,085
    4 Септември 2008
    Прво точно изгуглај што е Dropshipping па после се.

На DonFrozex му/ѝ се допаѓа ова.
  22. madeinitalia

madeinitalia
    Intern

3
    1
    2 oктомври 2019
    Гледај брат јасно ми е што е dropshipping. Производот што планирам да го пласирам има набавна цена од 200 евра. Да речеме дека некад може да се деси во еден ден три порачки да имам, тоа е пратка од 600 евра. Прашањето уште ми стои.

23. fuzzjaw

fuzzjaw
    Practice makes perfect

1,158
    1,781
    13 Јануари 2014
    Машко
    Полека со ваквите констатации, некој ќе го јаде стапот. Данок се плаќа ако имаш заработка од интернет, без оглед на тоа како си ги примил парите. Тоа што кај нас е навика парите од Payoneer да не се пријавуваат (чест на исклучоци), не значи дека не мора да платиш данок.

24. lynx

lynx
    Unstoppable

3,372
    3,085
    4 Септември 2008
    drop shipping business model.jpg

DonFrozex, mrkela2009, bxxxn и на уште 1 им се допаѓа ова.
  25. Entony

Entony
    Intern

16
    3
    6 Декември 2018
    Машко
    За 2Checkout се чека една недела од прилика да ги префрлат парите + 1,2 дена банката да ги прокнижи тие пари,барем така јас знам,слободно нека ме демантира некој ако знае повеќе.Од друга страна 20-30 дена треба еден продукт да стигне од Кина до земјата на купувачот и кога ќе видиш над месец треба за еден продукт за стигне до локацијата,што во овој тип на трговија е многу време.Јас вака знам дека функционира дропшипингот :) П.С Го зедов 2чекаут како пример бидејќи на Шопифај тоа е единствена опција - за сега.Ако сум грешка во било што или има побрз и полесен начин,ќе ми биде огромно задоволство некој да го сподели тоа :rolleyes::noonecare:

Сподели

Вчитување...