1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Dropshipping - Совети и искуства

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од Volkswagen, 8 Март 2017.

 1. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  915
  1,107
  9 Јуни 2011
  Машко
  Пробано со Checkout.com да интегрирам плаќање со кредитни картички, но испадна дека веќе треба да си активен merchant и да имаш доста обрат за да ти дадат да ги користиш нивните услуги.

  Еве што ми вратија:

  Така да отпаѓа оваа опција.
  У меѓувреме гледам со Authorize.net дали ќе бидне нешто.

  Инаку, дали има некој пробано со Skrill?
  Ти треба merchant акаунт и од нив за таа намена, но читнав некаде дека некој се јавувал во Скрилл ова она се карал и му го "кренале" акаунтот веројатно од personal на merchant, па од тука натаму лесно интегрирал наплата со Shopify & credit cards...
  Anyone?
   
 2. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,112
  596
  12 Април 2017
  Машко
  Со Македонска или Бугарска фирма?
   
 3. blackelf

  blackelf
  Gaining Experience

  593
  489
  14 Декември 2013
  Машко
  Нема потреба да имаш фирма за да користиш LeoPay. Можеш и како приватно лице.
   
  На stojchepetrovski му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Dimitar Coklev

  Dimitar Coklev
  Intern

  5
  2
  1 oктомври 2018
  skrill + wocommerce (ova definitivno kaj nas funkcionira)
  sto se odnesuva na 2checkout, potrebno e koga se aplicira (vo sandbox) da se prikaze razraboten sajt ili barem dobro skockan sajt so terms of service so policy so sve, za da moze 2checkout da go odobri, iako prvicnata aplikacija za 2checkout vi bila odbiena, sekogas moze da se re-aplicira za 2checkout
   
 5. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  915
  1,107
  9 Јуни 2011
  Машко
  Каков Скрил акаунт се користи у оваа комбинација, personal или merchant?
   
 6. Dimitar Coklev

  Dimitar Coklev
  Intern

  5
  2
  1 oктомври 2018
  woocommerce plugin-ot uspesno raboti kaj klient, so merchant skrill account.
  dokolku nemas instantno merchant-account mozes da pocnes so personal account i posle 3+ dena otkako ke ti pisat od skrill mozes da apliciras za upgrade vo merchant account (sekako subject to approval od timot)

  eve gi i ostanatite karakteristiki od pluginot (kopirano od stranicata na developer-ot, sekako so naznaka deka e ova free plugin (no dosta sposoben so funkcionalnost bi rekol gi nadmashuva i nekoi oficijalni woo-commerce plugini od minitoto)

  Skrill Gateway for WooCommerce

  Skrill Gateway for WooCommerce adds support for Skrill (Moneybookers) to the available payment methods. By enabling it, your customer will be able to complete payments through a secure portal.

  Free download
  SKU: WC-SkrillGateway Category: WooCommerce Tags: e-commerce, payment gateway, skrill, wordpress, ecommerce, woocommerce
  Description Additional information Reviews Dimitar Coklev on Sep 12, 2018
  Description
  Skrill Gateway for WooCommerce allows your Customers to pay through Skrill (Moneybookers).

  How it works
  The plugin will add a new payment gateway called Skrill (Moneybookers), which will add support for the Skrill payment gateway. Upon checkout, your customers will be redirected to a secure portal where they can complete their payment. Both standard and Quick Checkout modes are supported.

  Skrill Features
  All major credit and debit cards accepted.
  Instant authorisation. Transactions are confirmed and settled immediately.
  Multiple currencies accepted.
  PCI compliant gateway. You won’t need to worry about implementing PCI compliance on your site.
  Easy to set up and configure.
  Key Features of Skrill Gateway plugin
  Supports both standard and Quick Checkout modes (you must ask Skrill to enable Quick Checkout on your account if you wish to use it).
  Easy to configure.
  Redirects the user to the Skrill portal in the appropriate language (WPML required)
  Fully compatible with the Currency Switcher, to accept payments in multiple currencies.
  Redirects your Customers to Skrill website to complete payment, so you won’t have to worry about handling, storing and processing credit cards details.
  Requirements
  An active Skrill Merchant account.
  WordPress 3.6 or newer.
  PHP 5.4 or newer.
  WooCommerce 2.4.x or newer.
  Installation instructions
  Extract the zip file and drop the contents in the wp-content/plugins/ directory of your WordPress installation.
  Activate the plugin through the Plugins menu in WordPress.
  Go to WooCommerce > Settings > Payment Gateways > Skrill to configure the plugin.
  For more information about installation and management of plugins, please refer to WordPress documentation.

  Setup
  On the settings page, the following settings are required:

  Skrill Email: this is the email address associated to your merchant account.
  Secret Word: this is the secret word you entered in your account settings.
  If you wish to get more details about the settings and where to find them, please refer to Skrill website.

  Integration with Currency Switcher
  This plugin is fully compatible with the Currency Switcher. If you are using the Currency Switcher, and you find out that the Skrill gateway is not appearing on the checkout page, please go to WooCommerce > Currency Switcher Options > Payment Gateways and make sure that Skrill is listed amongst the Enabled Gateways.
  Description Additional information Reviews Dimitar Coklev on Sep 12, 2018
  Description

  Product Support
  This product is provided free of charge as-is, and it’s not covered by free support. Paid support is available. For more details, see the support section of our terms and conditions.
   
  На mrkela2009 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,112
  596
  12 Април 2017
  Машко
  Хмм, интересно.
   
 8. Dimitar Coklev

  Dimitar Coklev
  Intern

  5
  2
  1 oктомври 2018
  Mnogu, mnogu slicno na skrill:

  LeoPay is an e-wallet payment and financial product, which is a substitute to traditional bank services, suitable for individuals and companies. With LeoPay you can make money transfers all around the world 24/7/365, all by yourself, order prepaid cards, open different currency accounts, download transaction statements, manage your card preferences for payments and many more. LeoPay provides you with a bank grade safety and full control over your finances. Our product allows you to manage your money and finances directly online, irrelevant of time and place. LeoPay differs from bank services with the security, simplicity and low expenses for financial services such as card orders, issuance, internal, domestic and international money transfers, opening of multicurrency accounts and other, which it provides. Moreover, LeuPay provides full customer control over everyday finances and payments.
   
 9. Dimitar Coklev

  Dimitar Coklev
  Intern

  5
  2
  1 oктомври 2018
  Дефинитивно проаѓа со скрилл додевање по тел кај нив и измолување апгрејд акаунт статус

  Од друга страна ако толку не можеш без 2цо прати ми пп..


   
 10. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  915
  1,107
  9 Јуни 2011
  Машко
  Јасно.
  Пошто веќе ми одбија директно една апликација за мершант акаунт, се мислам сеа ако да пробам ова со персоналниот да го кревам.
  А кажи ми, како им вртите?
  Директ од мобилен (што е 55мкд/минута од ВИП), или може и со Скајп кредит да им вртам директно (што е некои 5центи/минута)... ?
   
  На petar.. му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Dimitar Coklev

  Dimitar Coklev
  Intern

  5
  2
  1 oктомври 2018
  Јас лично не сум поседувал Скрил/2checkout акаунт, но дефинитивно во консултација со фирмиве од овде и регионот со кои работиме, сите си фураат Скајп месечен кредит, така им е ем поефтино ем си покриен со рамна месечна тарифа во случај да има (а најчесто има) потреба од последователни јавувања слушања :)
   
  На DonFrozex му/ѝ се допаѓа ова.
 12. igork

  igork
  Intern

  43
  9
  1 Март 2010
  abe ne so checkout tuku so 2checkout.com

  eve grupa na fejsbuk za obuka od profesionalec, sega ja sostavuvaat grupata i ucesnicite, prilucete se
  Bei Facebook anmelden | Facebook
   
 13. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  915
  1,107
  9 Јуни 2011
  Машко
  Не успеав никако да издејствувам да ми го апгрејднат личниот во Merchant акаунт.
  Се јавував 2-3 пати на customer service, но секогаш биднував одбиен од нивна стрна, тврдејки дека merchant секторот се тотално друга бранша од фирмата и наводно немале заеднички точки (односно не можат да го исполнат моето барање).

  Да не имате некој директен број од Skrill Merchant Customer Care?
   
 14. Entony

  Entony
  Intern

  16
  3
  6 Декември 2018
  Машко
  Нов сум па ајде првиот пост тука ќе го пишам,здраво на сите! :) Читам по темиве за ова и она прво прашање што ми дојде на памет е,има ли воопшто на форумов барем еден член кој живее во Македонија а да се бави со Дропшипинг? Може и пп да ми пише ако се срами! :D
   
 15. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,980
  4,217
  28 oктомври 2008
  Ова ми мириса на УЈП...

  Испратено од Mi A1 преку IT.mk форум апликација
   
  На Jovan2389, goceiva, BEST и уште 3 други им се допаѓа ова.
 16. Vinter108

  Vinter108
  Intern

  45
  13
  12 Август 2015
  Машко
  Луѓе, има ли некој што работи со Dropshipping, како успеавте да дојдете до Payment Gateway, фактот дека сме од вукојебина ги отежнува работите до бескрај. Има ли некоја компанија што дозволува нивни сервис на нови сајтови без многу порачки за Македонци или да се бара друго чаре со пријател/роднина во странство па со нивни PayPal/Stripe да се поврзе и да се овозможат плаќањата?
   
 17. Entony

  Entony
  Intern

  16
  3
  6 Декември 2018
  Машко
  Мислам дека Банк депозит е единствен начин во Македонија за Дроп шипинг.
   
  На Vinter108 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Vinter108

  Vinter108
  Intern

  45
  13
  12 Август 2015
  Машко
  Како мислиш преку Банк депозит, може малку повеќе инфо и преку која банка е можно тоа, фала. :)
   
 19. Entony

  Entony
  Intern

  16
  3
  6 Декември 2018
  Машко
  Во опција Manual payments има да се одбере Bank deposit,Cash on delivery(COD) и Money order.За Bank deposit треба со банката да средиш каде што имаш сметка.Другите не знам точно како функционираат.Но ако не се лажам,овие не се стандардни и вообичаени начини на плаќање па може да влијае на купувачите дали да купат.Ако има некој овде да користи некои од овие начини и да работи успешно,би ми било драго да го запознаам :)
   
  На Vinter108 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,112
  596
  12 Април 2017
  Машко
  2Checkout i CPay, друго нема.
   
  На Vinter108 му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Entony

  Entony
  Intern

  16
  3
  6 Декември 2018
  Машко
  За 2Checkоut може само најнегативни коментари да се прочитаат по интернет од луѓе од цел свет..
   
 22. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,112
  596
  12 Април 2017
  Машко
  Знам, но ако не сакаш 2CO, тогаш коридти Casys, ама Casys е бетер, не изгледа доверливо.
   
 23. Vinter108

  Vinter108
  Intern

  45
  13
  12 Август 2015
  Машко
  Може да се проба со Пајонир Глобал Пејмент сервисот, ама не знам дали ќе дозволи тоа луѓе да купуваат со Виса, Мастеркард, Маестро, ПејПал итн. Ги контактирав BitPay, се надевам дека ќе имаат позитивен response, ако не, тогаш ќе се бара чаре со странски Пејпал или Страјп, друго чаре не гледам.
   
 24. Vinter108

  Vinter108
  Intern

  45
  13
  12 Август 2015
  Машко
  2Checkout ги контактирав лани кога ми беше првиот обид со Dropshipping и не се нафатија не поради тоа што немам фирма, туку поради тоа што шопот ми беше нов и немав ич трансакции, им беше ризично да ме прифатат, успеав некако со лажен Stripe, имав две порачки и престанав да работам, иначе страјпот беше фејк со USA податоци, така да може и таа опција да се проба ама може да следи лимит, така да ризично е во секој случај.
   
 25. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  915
  1,107
  9 Јуни 2011
  Машко
  која иронија човече.
  па како да имаш трансакции кога немаш основен процесор за наплата, hence the need for their services..
  хах, кои дебили се значи :D
   
  На Vinter108 му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...