1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Dropshipping - Совети и искуства

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од Volkswagen, 8 Март 2017.

1. Tommy P

Tommy P
    Intern

30
    32
    4 Април 2011
    A со многу пари, се прави опрофитабилен бизнис со dropshipping во АмерЕка.

На goranzoran му/ѝ се допаѓа ова.
  2. goranzoran

goranzoran
    Unstoppable

2,849
    2,435
    21 Јануари 2011
    Машко
    Невработен
    Кина - Америка комбинација ти е лудница ;)

3. Futurelakimens

Futurelakimens
    On your way to fame

1,016
    537
    12 Април 2017
    Машко
    Не разбрав? Зошто се потербни многу пари?

4. BezVeze

BezVeze
    Intern

6
    0
    30 Декември 2017
    Машко
    Ај вака,

колку што читам наназад сите генерално зборат околу оваа тема, Дали некој кај нас има ова што го работи и ако има како му е изведен начинот за трансфер на пари,

Дали работи преку shopify или работи со wordpress и woocommercе плагини?

АлиЕкспрес имаат свој dropshippinг плагин за woocommerce дури нудат изработка на сајт комплетно со домејн хостинг и останато за 300 долари во кое ти интегрираат неколку начини на наплата PayPall и кредитни картици - Пробал ли некој?

AliExpress Dropshipping Business - All-in-one Wordpress Solution

Значи прашањето ми е дали има некој тука во македонија што го работи ова и дали можже да сподел искуство како се му е интегрирано за наплата и префрлање на пари...

не мора детално, туку што користи како пејмент метод, како ги вади парите етц.

Однапред благодарам.

5. DonFrozex

DonFrozex
    Practice makes perfect

892
    1,070
    9 Јуни 2011
    Машко
    На другите прашања не можам да ти одговорам, но можам само да ти посочам дека линкот за дропшип плагинот не е официјален од АлиЕкспрес, да не те излаже името и сличните бои. Читни таму TOS, About Us и локација на која е регистриран бизнисот, ќе видеш што зборам...
    (ова не значи дека не функционира или дека е превара, само да ти отворам очи малце)

На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
  6. BezVeze

BezVeze
    Intern

6
    0
    30 Декември 2017
    Машко
    Hm, во право си, сеа комплетно го разгледав и читав по форуми не е official ама па читам дека не е ни фејк...
    е сеа ова е некоја си опција ако сакам да се користи wordpress и woocomerce.

Друга опција е shopify со Oberlo платформата каде ги имаат интегрирано aliexpress и може да се додаваат нивните продукти.

Е сега се е тоа кул, ама крајно муабетот е како да се стигне до начинот на наплаќање и подигање на средствата...

Ако веке има некој што го има постигнато ова со paypall или 2checkout со payoneer нека сподели искуство, макар и некоја алтернатива нека каже...

7. Futurelakimens

Futurelakimens
    On your way to fame

1,016
    537
    12 Април 2017
    Машко
    Најстабилен начин ти е CPay, но исто така можеш со 2CO и мислам PayPal Express.
    Само да знаеш ако сакаш да прифаќаш AMEX, мислам дека само во НЛБ можеш.

На BezVeze и stefan_v им се допаѓа ова.
  8. BezVeze

BezVeze
    Intern

6
    0
    30 Декември 2017
    Машко
    А дали има некој што има користено 2CO? и мора ли да се има фирма за легално да се примаат пари на сметка?

И за плагинов на cpay ме интересира дали го има некој пробано

https://webops.eu/plugins/cpay-com-mk-plugin-for-wordpress-woocommerce/

9. marv

marv
    Practice makes perfect

2,157
    1,450
    5 oктомври 2007
    Машко
    Ако сакаш да работиш во МК и преку ЦПеј или било која банка (пошто неможеш доректно со цпеј) мора фирма. Се зависи кој ти е таргет пазарот. За МК мора фирма, т.е. се друго е несериозно во очите на купувачот, и нелегално во очите на законот.

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk

10. DonFrozex

DonFrozex
    Practice makes perfect

892
    1,070
    9 Јуни 2011
    Машко
    Јас на шала го пробав она тестниот период од Shopify (фатив 30 дена фри) и човече колку само е олеснато сетирањето на продавница, менаџирање продукти, залиха, емаил кампањи и све околу него - значи не се нормални, браво.

Е сега, проблемот беше со исплаќање во МК, како сите што го имаме истиот.
    Го ѕирнав и 2CO но условите и правилата им се пеин ин д ес, и читнав некои лоши критики за тоа колку било тешко да се работи со нив (за мали ситници блокирале сметки).

Она што ме мене интересира (иако веќе неколку дена читам пречитувам на таа тема), дали има (сеуште) било каква опција да се врзе Payoneer со Paypal (зборам за БГ пејпал, целосно верифициран, без никакви лимити)... ?

Од она што разбрав, веќе година-две ПП не ги прифаќа Payoneer картичките, иако се Дебит Мастер...
    Нешто како единствено USA accounts и картички прифаќаат кога станува збор за Payoneer?
    Би сакал парите од ПП директно да се префрлаат на ПЈ картичката, наместо на картичката од Бугарската банка...

11. Futurelakimens

Futurelakimens
    On your way to fame

1,016
    537
    12 Април 2017
    Машко
    Ако се префрлат на Пејонир картичка, се плаќа ли данок?

12. DonFrozex

DonFrozex
    Practice makes perfect

892
    1,070
    9 Јуни 2011
    Машко
    Не би требало (не сум имал многу искуство со Пејонир), освен оние 29$ годишна чланарина што ти ги зема ПЈ. Е сега ако ги повлечеш парите од ПЈ на МК банкарска сметка - сигурно ќе треба да се плате данок.
    Моментот мене ми е дека немам потреба да ги вадам на банкарска сметка, ми треба да бидат на ПЈ картичката.

13. BezVeze

BezVeze
    Intern

6
    0
    30 Декември 2017
    Машко
    Ама во принцип и да работиш со Payoneer пак мора да имаш некаков payment gateway како CPay и 2CO, или грешам? Како и да е јас говорам само за странски пазар - бар тоа ми е таргет група а фирма да отворам во мк, ама како што гледам сево ова е mission impossible

14. GreenRoot

GreenRoot
    On your way to fame

918
    866
    1 oктомври 2011
    Графички дизај
    Мoрa дa имaш зa дa прифaќaш плaќaње сo кaртички. Тoa е прoблемoт, пејпaл експрес се сетирa леснo aмa ќе губиш мнoгу прoдaжби aкo не прифaќaш и кaртички.

Sent from my LG-H830 using Tapatalk

15. Futurelakimens

Futurelakimens
    On your way to fame

1,016
    537
    12 Април 2017
    Машко
    2CheckOut исплатата оди преку Payoneer.
    Не е mission impossible, процедурата за креирање е продавница е иста за multishop.mk и за zaful.com, ако неможеш да ја направиш, пиши ПМ, за ниска цена ќе имаш и вебсајт и ќе ти помогнеме до CPay, што е долг процес.

16. marv

marv
    Practice makes perfect

2,157
    1,450
    5 oктомври 2007
    Машко
    И мора фирма, тоа му беше најважното

17. BezVeze

BezVeze
    Intern

6
    0
    30 Декември 2017
    Машко
    Моментот е што сакам да го избегнам CPay ради редиректирањето на друг сајт кога треба да се изврши уплата. многу несигурно изгледа во очите на купувачот освен плагинот што они го нудат за 10еур, (незнам како им работи)...

Сајт, благодарам за понудата ама горе доле знам да си изградам, (wordpress + woocomerce) - shopify не сум пробал ни trial верзија да видам што се дешава, ама не верувам дека е филозофија.

Шлагот на сево ова е наплататааа ...

PayPal кај нас не функционира - CPay сакам да го избегнам, - Фирма и да отворам пак се сведувам на моментот да идам со 2CO и Pyoneer...
    - евентуално skrill и stripe (овие ги неам ни разгледано што се дешава).

18. marv

marv
    Practice makes perfect

2,157
    1,450
    5 oктомври 2007
    Машко
    Јас па баш кога сајт сајт директно ми бара ЦЦ и остали информации ми е несигурно и ако ама баш неморам не го комплетирам купувањето. Цпеј, фирстдата, банкси, и остали платежни процесори затоа и служат. Плати, има да добиеш уникатен интерфејс (види вип, телеком....). Иначе и пејпал и скрил те носат на нивна страна па поготово кога внесуваш ЦЦ а не од волет.
    Сеуште некажа таргет земја за производите? Дали е МК, ЕУ, УСА... Многу работи зависат од тоа. За самиот чин на плаќање, најлесно.

19. Futurelakimens

Futurelakimens
    On your way to fame

1,016
    537
    12 Април 2017
    Машко
    ЦПај е направено да редиректира заради безбедност. Shopify работи со пејпал и можеш и на физичко лице, ама пошто Пејпал е лимитиран кај нас, не е можно.
    Ако сакаш да видиш како функционира плугинот, ќе ти направам тест продукт од 10 денара.
    2CO изгледа болје, али може да то го исклучат акаунтот ако мислат дека кршиш некоја клауза од услови за користење.
    Страјп и Скрилл мислам дека неможе кај нас.
    Ако сакаш да избегнеш ЦПај оди во НЛБ прашај, ама ќе ти испадне многу поскапо.
    НЛБ користат друг систем за наплата и затоа прифаќаат и АМЕКС.

20. marv

marv
    Practice makes perfect

2,157
    1,450
    5 oктомври 2007
    Машко
    НЛБ исто е со редирект со тоа што има можност за кастмизирање на пејџот малку да го доведеш у каква таква сличност со твојот сајт или опција 2 е со ифрејм.
    Така да кај нашите банки, уствари во европа генерално нема без посебен пејмент процесор, кој е дистинктивно различен и препознатлив дека е посебна работа за плаќање.

На stojchepetrovski му/ѝ се допаѓа ова.
  21. blackelf

blackelf
    Gaining Experience

605
    484
    14 Декември 2013
    Машко
  22. DonFrozex

DonFrozex
    Practice makes perfect

892
    1,070
    9 Јуни 2011
    Машко
    Друже го проба LeoPay? (од Leu станале Leo)
    Некако многу ниски и несериозни fees имаат...

23. blackelf

blackelf
    Gaining Experience

605
    484
    14 Декември 2013
    Машко
    LeoPay го користам цела година, немало проблем до сега никаков.

24. bilokoj

bilokoj
    Intern

97
    8
    1 oктомври 2007
    Ама може од Skrill да префрлаш на LeoPay ?

25. blackelf

blackelf
    Gaining Experience

605
    484
    14 Декември 2013
    Машко
    Само ако е Visa, затоа што има и Visa и MasterCard од LeoPay.

Сподели

Вчитување...