Dropshipping - Совети и искуства

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од Volkswagen, 8 Март 2017.

 1. Volkswagen

  Volkswagen Wax on, wax off

  202
  49
  12 Септември 2008
  Здраво дечки!

  Деновие прилично се заинтересирав за dropshipping, па се изнагледав некои YouTube туторијали и како се тоа функционира. Имав некој прв нацрт за како тоа би изгледало:

  - Купување хостинг
  - Регистрирање домаин
  - Инсталација на WordPress
  - Shopify
  - Oberlo за додавање item-и од AliExpress
  - Маркетинг (FB ads и слично)

  Денес разбрав дека Shopify не функционира за Македонија, а Woocommerce, стварно не знам како оди таа custom-изација за да профункционира кај нас.

  Прашањето ми е пред се, дали се исплаќа да се замарам со адаптирање на Woocommerce, или да отворам сметка во Бугарија и да си ја поврзам со PayPal.

  Гледам многу дечки одат на оваа втора варијанта, некаде дури прочитав отвораат фирми во странство online (ова не знам како го прават ама ете).

  Payoneer не е поддржано од Shopify, that was another blow.

  Искуства, совети?

  Пратете и ПП ако не сакате да пишувате тука.

  Некои гледам спомнуваат и OpenCart, ама искрено не сум инстражувал и не знам дали/како се имплементира со нашиот...„банкарски“ систем.
   
  damil, B@N@N@M@N и на Teget им се допаѓа ова.
 2. Volkswagen

  Volkswagen Wax on, wax off

  202
  49
  12 Септември 2008
 3. Viziano

  Viziano n00b

  8
  1
  9 Јули 2014
  Машко
  Shopify работи кај нас.
  Но,нема компании што дозволуваат ние(Македонија) да примаме пари.
  Истово важи и за WooCommerce.

  Така да,само странство...
   
 4. CokeZone

  CokeZone n00b

  21
  13
  27 Декември 2015
  Јас се засилив за Shopify и сеа коа гледам ми падна филмот скрос. Читав на друга тема дека има од Cpay.com.mk некаков си плагин кој што може да се додаде на WooCommerce и да земаш пари преку нив, но како оди тоа незнам баш.
  Cpay.com.mk plugin for Wordpress, WooCommerce - WebOps
   
 5. Volkswagen

  Volkswagen Wax on, wax off

  202
  49
  12 Септември 2008
  Да ете и јас сеа тоа го гледам.

  Ако функционира реално, не се проблем 10 EUR
   
  На CokeZone му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Piwcho

  Piwcho Гик

  388
  243
  13 Јули 2015
  Машко
  G2A Goldmine ѕирни

  Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
   
 7. CokeZone

  CokeZone n00b

  21
  13
  27 Декември 2015
  Каква врска има G2A affiliate program-от со dropshipping жити се?
   
 8. Volkswagen

  Volkswagen Wax on, wax off

  202
  49
  12 Септември 2008
  Да видов и јас дека има некаков Cpay. Работел со WooCommerce. Само проблемот е што треба да лупнам roughly 50 евра, за нешто што не знам дали ќе функционира.
   
 9. flektarn

  flektarn n00b

  12
  1
  19 Јануари 2015
  Да не ти го кршам филмот ама кога (дај боже) ќе ти нарачаат нешто од продавницата и кога ќе го чекаат да им стигне некои си два три месеци од кина не верувам дека ќе ти купат повторно.
  Дропшипингот е ептен краткорочна шема што неможе да опстои на подолг рок.
   
 10. Volkswagen

  Volkswagen Wax on, wax off

  202
  49
  12 Септември 2008
  Не е проблем тоа, го имам пресметано како ризик. Ќе си биде наведено.

  Повеќе се сеќирам за техничката изводливост, т.е дали Cpay ќе овозможи smooth experience за клиенти да речеме од САД.

  Оти ако видат нешто различно од она што се навикнати ќе се откажат пред да уплатат.

  Cpay нема како да видам како функционира да се уверам дека се е во ред со плагинот па да почнам да работам со него.

  50 евра на гладно срце (страна, хостинг, плагин, домејн), а да видам дека не е тоа тоа...не ми се даваат.
   
 11. goranski

  goranski Гик

  291
  132
  20 Март 2013
  Машко
  Се е ок со Cpay функционира без никаков проблем, но за да функционира потребна ти е регистрирана фирма во Македонија. Исто и за Shopify преку 2CheckOut функционира за МК но ти треба фирма.

  Иначе дропшипингот не е краткорочна работа, и доколку е поставена добро функционира супер. Има на АлиЕкспрес побрзи пратки кои стигаат за макс 2 недели.
   
  На Volkswagen му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели