1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Dropshipping - Совети и искуства

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од Volkswagen, 8 Март 2017.

 1. Volkswagen

  Volkswagen
  Gaining Experience

  220
  67
  12 Септември 2008
  Здраво дечки!

  Деновие прилично се заинтересирав за dropshipping, па се изнагледав некои YouTube туторијали и како се тоа функционира. Имав некој прв нацрт за како тоа би изгледало:

  - Купување хостинг
  - Регистрирање домаин
  - Инсталација на WordPress
  - Shopify
  - Oberlo за додавање item-и од AliExpress
  - Маркетинг (FB ads и слично)

  Денес разбрав дека Shopify не функционира за Македонија, а Woocommerce, стварно не знам како оди таа custom-изација за да профункционира кај нас.

  Прашањето ми е пред се, дали се исплаќа да се замарам со адаптирање на Woocommerce, или да отворам сметка во Бугарија и да си ја поврзам со PayPal.

  Гледам многу дечки одат на оваа втора варијанта, некаде дури прочитав отвораат фирми во странство online (ова не знам како го прават ама ете).

  Payoneer не е поддржано од Shopify, that was another blow.

  Искуства, совети?

  Пратете и ПП ако не сакате да пишувате тука.

  Некои гледам спомнуваат и OpenCart, ама искрено не сум инстражувал и не знам дали/како се имплементира со нашиот...„банкарски“ систем.
   
  На SoLaRoV, hibnv, damil и уште 2 други им се допаѓа ова.
 2. Volkswagen

  Volkswagen
  Gaining Experience

  220
  67
  12 Септември 2008
 3. Viziano

  Viziano
  Intern

  24
  19
  9 Јули 2014
  Машко
  Shopify работи кај нас.
  Но,нема компании што дозволуваат ние(Македонија) да примаме пари.
  Истово важи и за WooCommerce.

  Така да,само странство...
   
 4. CokeZone

  CokeZone
  Intern

  81
  46
  27 Декември 2015
  Јас се засилив за Shopify и сеа коа гледам ми падна филмот скрос. Читав на друга тема дека има од Cpay.com.mk некаков си плагин кој што може да се додаде на WooCommerce и да земаш пари преку нив, но како оди тоа незнам баш.
  Cpay.com.mk plugin for Wordpress, WooCommerce - WebOps
   
 5. Volkswagen

  Volkswagen
  Gaining Experience

  220
  67
  12 Септември 2008
  Да ете и јас сеа тоа го гледам.

  Ако функционира реално, не се проблем 10 EUR
   
  На CokeZone му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Piwcho

  Piwcho
  Gaining Experience

  387
  253
  13 Јули 2015
  Машко
  G2A Goldmine ѕирни

  Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
   
 7. CokeZone

  CokeZone
  Intern

  81
  46
  27 Декември 2015
  Каква врска има G2A affiliate program-от со dropshipping жити се?
   
 8. Volkswagen

  Volkswagen
  Gaining Experience

  220
  67
  12 Септември 2008
  Да видов и јас дека има некаков Cpay. Работел со WooCommerce. Само проблемот е што треба да лупнам roughly 50 евра, за нешто што не знам дали ќе функционира.
   
 9. flektarn

  flektarn
  Intern

  15
  3
  19 Јануари 2015
  Да не ти го кршам филмот ама кога (дај боже) ќе ти нарачаат нешто од продавницата и кога ќе го чекаат да им стигне некои си два три месеци од кина не верувам дека ќе ти купат повторно.
  Дропшипингот е ептен краткорочна шема што неможе да опстои на подолг рок.
   
  На DrMTR и krale им се допаѓа ова.
 10. Volkswagen

  Volkswagen
  Gaining Experience

  220
  67
  12 Септември 2008
  Не е проблем тоа, го имам пресметано како ризик. Ќе си биде наведено.

  Повеќе се сеќирам за техничката изводливост, т.е дали Cpay ќе овозможи smooth experience за клиенти да речеме од САД.

  Оти ако видат нешто различно од она што се навикнати ќе се откажат пред да уплатат.

  Cpay нема како да видам како функционира да се уверам дека се е во ред со плагинот па да почнам да работам со него.

  50 евра на гладно срце (страна, хостинг, плагин, домејн), а да видам дека не е тоа тоа...не ми се даваат.
   
 11. goranski

  goranski
  Gaining Experience

  305
  140
  20 Март 2013
  Машко
  Се е ок со Cpay функционира без никаков проблем, но за да функционира потребна ти е регистрирана фирма во Македонија. Исто и за Shopify преку 2CheckOut функционира за МК но ти треба фирма.

  Иначе дропшипингот не е краткорочна работа, и доколку е поставена добро функционира супер. Има на АлиЕкспрес побрзи пратки кои стигаат за макс 2 недели.
   
  На Volkswagen му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Tommy P

  Tommy P
  Intern

  30
  32
  4 Април 2011
  Сакаш во Македонија да се занимаваш со dropshipping? Мислам, дали би ги продавал работите кај нас?
   
 13. krale

  krale
  Practice makes perfect

  2,300
  1,360
  6 Февруари 2009
  Точно така. Подобро фокусирај се на одредена работа, имај на залиха и луѓето ќе бидат спремни да платат повеќе само да не чекаат. Лагерот е моментално најголемиот проблем во МК. Види во Бугарија на пример нема што нема на лагер од било која област...
   
  На AleXXL му/ѝ се допаѓа ова.
 14. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  919
  1,107
  9 Јуни 2011
  Машко
  Ја се мислам да почнам дропшипинг на Xiaomi мобилни у МК.. но има време додека да почнам да ја разглобувам идејата и реализацијата...
  Any (more) thoughts on it?
   
 15. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,311
  6,429
  27 Март 2014
  Без локална гаранција и соодветен сервис за истите би бил неконкурентен спрема другите. Македончето се пали на гаранција која што ја плаќа 50е+ на цената на уредот.
   
  На DonFrozex и Banjifiko им се допаѓа ова.
 16. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  919
  1,107
  9 Јуни 2011
  Машко
  Прав си за ова многу, и ме нервира затоа шо е така!

  Кажи ми ти според тебе.. кога би земал Ксиоми тел, би ти вредела гаранцијата на Сетек или Анхоч, ама реално?
  Со сето искуство и познавање шо го имаш за телефониве и како функционираат..
   
 17. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,311
  6,429
  27 Март 2014
  Реално се ти е мачка во вреќа. Јас би ја жртвувал гаранцијата ако ми заштедува 3000 денари. Секако можноста да откаже телефонот во првата година (колку што е гаранцијата нели) е многу мала.
   
  На DonFrozex му/ѝ се допаѓа ова.
 18. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  919
  1,107
  9 Јуни 2011
  Машко
  3000?
  Луѓево не се свесни дека моделот РН4 3/32гб што го има во нашиве продавници го плаќат дупло од цената која е на Али :D
  13.500 vs 7.000 -.-"
   
 19. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,981
  4,217
  28 oктомври 2008
  Пушти линкче

  испратено од мобиљка
   
 20. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  919
  1,107
  9 Јуни 2011
  Машко
 21. Skarab

  Skarab
  Intern

  4
  1
  19 Август 2017
  Здраво сакам да отворам дропшипинг страна за продукти од алиекспрес до европски земји. Направив веќе веб сајт на shopify преку него ми дозволи дури да направам paypal акаунт но за да примам плаќање со картички морам да направам акаунт на некоја си 2checkout за тоа ми бара да имам регистрирано фирма. Тука се комплицираат работите. Се консултирав со книговодител и ми кажа дека мора да се барало фактури од продавачите да се наплаќа од картичка од фирмата и да стасуваат пари на истата и тн. Мегу другото и да се спроведуваат еден куп документи за реекспортирање на продуктите иако не влегуваат воопшто во мк. Сакам да знам дали има некој искуство со вакво нешто и дали знаете за некоја алтернатива поздрав.
   
 22. Viziano

  Viziano
  Intern

  24
  19
  9 Јули 2014
  Машко
  2Checkout не дозволуваат dropshipping.
  Така да ништо од тоа.

  А само 2Checkout работи кај нас..
   
 23. Skarab

  Skarab
  Intern

  4
  1
  19 Август 2017
  A dali nekoj e zapoznat so offshore smetki kaj bi bilo najdobro da se otvori so najmalo danoci i najeftino? Mi go predlozika toa kako alternativa so otvaranje offshore vo amerika vo Delaware

  Испратено од Redmi Note 3 преку IT.mk форум апликација
   
 24. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,372
  3,085
  4 Септември 2008
  Офшор сметка за дропшипинг? Незнам за Америка ама пробај во Белизе, се наоѓаат кај нас Белизе-сертифицирани финансиски консултанти.
   
  На goceiva и Skarab им се допаѓа ова.
 25. pLaToOn

  pLaToOn
  Gaining Experience

  227
  190
  24 Јануари 2012
  Машко
  Верувал или не во Македонија. Покрај тоа што реално имаме ниски даночни стапки, нема да имаш дополнителни трошоци кои во секој друг случај ќе бидат големи.
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...