Dropshipping - Совети и искуства

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од Volkswagen, 8 Март 2017.

1. Volkswagen

Volkswagen Gaining Experience

219
    63
    12 Септември 2008
    Здраво дечки!

Деновие прилично се заинтересирав за dropshipping, па се изнагледав некои YouTube туторијали и како се тоа функционира. Имав некој прв нацрт за како тоа би изгледало:

- Купување хостинг
    - Регистрирање домаин
    - Инсталација на WordPress
    - Shopify
    - Oberlo за додавање item-и од AliExpress
    - Маркетинг (FB ads и слично)

Денес разбрав дека Shopify не функционира за Македонија, а Woocommerce, стварно не знам како оди таа custom-изација за да профункционира кај нас.

Прашањето ми е пред се, дали се исплаќа да се замарам со адаптирање на Woocommerce, или да отворам сметка во Бугарија и да си ја поврзам со PayPal.

Гледам многу дечки одат на оваа втора варијанта, некаде дури прочитав отвораат фирми во странство online (ова не знам како го прават ама ете).

Payoneer не е поддржано од Shopify, that was another blow.

Искуства, совети?

Пратете и ПП ако не сакате да пишувате тука.

Некои гледам спомнуваат и OpenCart, ама искрено не сум инстражувал и не знам дали/како се имплементира со нашиот...„банкарски“ систем.

damil, B@N@N@M@N и на Teget им се допаѓа ова.
  2. Volkswagen

219
    63
    12 Септември 2008
  3. Viziano

Viziano Баниран/a

11
    1
    9 Јули 2014
    Машко
    Shopify работи кај нас.
    Но,нема компании што дозволуваат ние(Македонија) да примаме пари.
    Истово важи и за WooCommerce.

Така да,само странство...

4. CokeZone

CokeZone Intern

23
    17
    27 Декември 2015
    Јас се засилив за Shopify и сеа коа гледам ми падна филмот скрос. Читав на друга тема дека има од Cpay.com.mk некаков си плагин кој што може да се додаде на WooCommerce и да земаш пари преку нив, но како оди тоа незнам баш.
    Cpay.com.mk plugin for Wordpress, WooCommerce - WebOps

5. Volkswagen

219
    63
    12 Септември 2008
    Да ете и јас сеа тоа го гледам.

Ако функционира реално, не се проблем 10 EUR

На CokeZone му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Piwcho

Piwcho Gaining Experience

397
    247
    13 Јули 2015
    Машко
    G2A Goldmine ѕирни

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

7. CokeZone

CokeZone Intern

23
    17
    27 Декември 2015
    Каква врска има G2A affiliate program-от со dropshipping жити се?

8. Volkswagen

219
    63
    12 Септември 2008
    Да видов и јас дека има некаков Cpay. Работел со WooCommerce. Само проблемот е што треба да лупнам roughly 50 евра, за нешто што не знам дали ќе функционира.

9. flektarn

flektarn Intern

14
    3
    19 Јануари 2015
    Да не ти го кршам филмот ама кога (дај боже) ќе ти нарачаат нешто од продавницата и кога ќе го чекаат да им стигне некои си два три месеци од кина не верувам дека ќе ти купат повторно.
    Дропшипингот е ептен краткорочна шема што неможе да опстои на подолг рок.

На DrMTR и krale им се допаѓа ова.
  10. Volkswagen

219
    63
    12 Септември 2008
    Не е проблем тоа, го имам пресметано како ризик. Ќе си биде наведено.

Повеќе се сеќирам за техничката изводливост, т.е дали Cpay ќе овозможи smooth experience за клиенти да речеме од САД.

Оти ако видат нешто различно од она што се навикнати ќе се откажат пред да уплатат.

Cpay нема како да видам како функционира да се уверам дека се е во ред со плагинот па да почнам да работам со него.

50 евра на гладно срце (страна, хостинг, плагин, домејн), а да видам дека не е тоа тоа...не ми се даваат.

11. goranski

goranski Gaining Experience

302
    138
    20 Март 2013
    Машко
    Се е ок со Cpay функционира без никаков проблем, но за да функционира потребна ти е регистрирана фирма во Македонија. Исто и за Shopify преку 2CheckOut функционира за МК но ти треба фирма.

Иначе дропшипингот не е краткорочна работа, и доколку е поставена добро функционира супер. Има на АлиЕкспрес побрзи пратки кои стигаат за макс 2 недели.

На Volkswagen му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Tommy P

Tommy P Intern

7
    0
    4 Април 2011
    Сакаш во Македонија да се занимаваш со dropshipping? Мислам, дали би ги продавал работите кај нас?

13. krale

krale Practice makes perfect

2,281
    1,331
    6 Февруари 2009
    Точно така. Подобро фокусирај се на одредена работа, имај на залиха и луѓето ќе бидат спремни да платат повеќе само да не чекаат. Лагерот е моментално најголемиот проблем во МК. Види во Бугарија на пример нема што нема на лагер од било која област...

На AleXXL му/ѝ се допаѓа ова.
  14. DonFrozex

DonFrozex Gaining Experience

311
    287
    9 Јуни 2011
    Машко
    Ја се мислам да почнам дропшипинг на Xiaomi мобилни у МК.. но има време додека да почнам да ја разглобувам идејата и реализацијата...
    Any (more) thoughts on it?

15. DrMTR

DrMTR Unbeatable

4,951
    4,751
    27 Март 2014
    Без локална гаранција и соодветен сервис за истите би бил неконкурентен спрема другите. Македончето се пали на гаранција која што ја плаќа 50е+ на цената на уредот.

На DonFrozex и Banjifiko им се допаѓа ова.
  16. DonFrozex

311
    287
    9 Јуни 2011
    Машко
    Прав си за ова многу, и ме нервира затоа шо е така!

Кажи ми ти според тебе.. кога би земал Ксиоми тел, би ти вредела гаранцијата на Сетек или Анхоч, ама реално?
    Со сето искуство и познавање шо го имаш за телефониве и како функционираат..

17. DrMTR

DrMTR Unbeatable

4,951
    4,751
    27 Март 2014
    Реално се ти е мачка во вреќа. Јас би ја жртвувал гаранцијата ако ми заштедува 3000 денари. Секако можноста да откаже телефонот во првата година (колку што е гаранцијата нели) е многу мала.

На DonFrozex му/ѝ се допаѓа ова.
  18. DonFrozex

311
    287
    9 Јуни 2011
    Машко
    3000?
    Луѓево не се свесни дека моделот РН4 3/32гб што го има во нашиве продавници го плаќат дупло од цената која е на Али :D
    13.500 vs 7.000 -.-"

19. Banjifiko

Banjifiko Unstoppable

2,414
    2,772
    28 oктомври 2008
    Пушти линкче

испратено од мобиљка

20. DonFrozex

311
    287
    9 Јуни 2011
    Машко
  21. Skarab

Skarab Intern

3
    1
    19 Август 2017
    Здраво сакам да отворам дропшипинг страна за продукти од алиекспрес до европски земји. Направив веќе веб сајт на shopify преку него ми дозволи дури да направам paypal акаунт но за да примам плаќање со картички морам да направам акаунт на некоја си 2checkout за тоа ми бара да имам регистрирано фирма. Тука се комплицираат работите. Се консултирав со книговодител и ми кажа дека мора да се барало фактури од продавачите да се наплаќа од картичка од фирмата и да стасуваат пари на истата и тн. Мегу другото и да се спроведуваат еден куп документи за реекспортирање на продуктите иако не влегуваат воопшто во мк. Сакам да знам дали има некој искуство со вакво нешто и дали знаете за некоја алтернатива поздрав.

22. Viziano

Viziano Баниран/a

11
    1
    9 Јули 2014
    Машко
    2Checkout не дозволуваат dropshipping.
    Така да ништо од тоа.

А само 2Checkout работи кај нас..

23. Skarab

Skarab Intern

3
    1
    19 Август 2017
    A dali nekoj e zapoznat so offshore smetki kaj bi bilo najdobro da se otvori so najmalo danoci i najeftino? Mi go predlozika toa kako alternativa so otvaranje offshore vo amerika vo Delaware

Испратено од Redmi Note 3 преку IT.mk форум апликација

24. lynx

lynx Unstoppable

3,115
    2,410
    4 Септември 2008
    Офшор сметка за дропшипинг? Незнам за Америка ама пробај во Белизе, се наоѓаат кај нас Белизе-сертифицирани финансиски консултанти.

На Skarab му/ѝ се допаѓа ова.
  25. pLaToOn

pLaToOn Gaining Experience

217
    157
    24 Јануари 2012
    Машко
    Верувал или не во Македонија. Покрај тоа што реално имаме ниски даночни стапки, нема да имаш дополнителни трошоци кои во секој друг случај ќе бидат големи.

На kirev му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели