1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Дроновите нема да летаат врз Македонија без дозвола

Дискусија во форумот 'ИТ Вести од Македонија' започната од DrMTR, 4 Февруари 2015.

1. M.Pix

M.Pix
    Модератор

587
    1,962
    27 Јануари 2014
    Машко
    Абе овие од воздухоплов почнаа да праќаат неделни известувања со информации за услови при летање. Инаку има ли незадоволни или некогаш да не ви одобриле лет? Првенствено беше 24 саати демек да пријавиш за лет ама и 2-3 саати пред лет сум пријавувал и до сега се ми било одобрено. Брзи, ажурни, и пред се услужливи... дури не ми е верно.
    Untitled.png

На Taurus му/ѝ се допаѓа ова.
  2. smole

smole
    Unstoppable

2,856
    3,141
    18 Април 2007
    Оваа е страната за GPS предвидувања

3. M.Pix

M.Pix
    Модератор

587
    1,962
    27 Јануари 2014
    Машко
    Знам јас си користам апликација UAV Forecast, ама почнаа мејловиве да ми стигнуваат па бев изненаден со оглед на тоа што целава ствар за дроновите во МК ја водат 3 лица...

4. aleksnako

aleksnako
    Gaining Experience

121
    56
    10 oктомври 2012
    Машко
    Директор на фотографија
    не се баш тројца, цел тим е ( отсек во цивилно воздухоплоство ), плус имаат засилување од странство

5. Dessi

Dessi
    Intern

2
    1
    23 Април 2019
    Zdravo decki , kje mi treba malo info vo vrska so dobivanje dozvola za upravuvanje so dron. Dali nekoj ima polagano kako odi procedurata ima li organizacii koi se ovlasteni ili toa e agencija za civilno vozduhoplovstvo, kade ima materijal i sl . Sekoe info e dobredojdeno fala

6. M.Pix

M.Pix
    Модератор

587
    1,962
    27 Јануари 2014
    Машко
    Сеуште нема дозволи, ниту ти требаат. За да леташ дрон само треба да го регистрираш. Тоа оди преку агенција за цивилно воздухопловство. Ги имаш сите информации на нивниот сајт, и многу се љубезни. Со сите документи во агенција ќе завршиш за 15 минути работа, ќе те исконтактираат за макс недела дена да дојдеш да си подигнеш регистарско бројче и тоа е тоа. На следно летање на нивниот сајт само ја пополнуваш формата за да добиеш дозвола.

На SiPy` му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Dessi

Dessi
    Intern

2
    1
    23 Април 2019
    Така и слушнав дека нема лиценци т.е нема кој да ги издава, инаку прашувам бидејќи дронот ќе го користиме од фирма за геодетско снимање на пат па сега ги собираме дозволите за да можеме да го користиме. Фала ви дечки ќе го барам во агенција за регистрација

На M.Pix му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...