1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Дроновите нема да летаат врз Македонија без дозвола

Дискусија во форумот 'ИТ Вести од Македонија' започната од DrMTR, 4 Февруари 2015.

 1. brasica

  brasica
  On your way to fame

  624
  921
  18 Април 2010
  Дечки, ај мала помош. Купив дрон од Плаисио од Солун. Се јавив денеска во АЦВ за регистрација и ми рекоа дека меѓу другите документи треба да приложам доказ за сопственост (фискална или гаранција). Јас од продавницата добив само документ за tax-free. Чаре? Сигурно има уште некој на форумов што не го купил дронот од МК.
   
 2. milepopanov

  milepopanov
  Intern

  2
  0
  17 Февруари 2018
  Машко
 3. crash

  crash
  Gaining Experience

  67
  114
  6 Декември 2013
  Машко
  Проработе тоа македонското од внатре. И после зашто нѐ нејќат во ЕУ...
   
  На crcic му/ѝ се допаѓа ова.
 4. krema

  krema
  Professor

  8,517
  8,190
  24 Јуни 2009
  Машко
  Тоа е тој синдром!
  Ко им јебе матер
   
 5. brasica

  brasica
  On your way to fame

  624
  921
  18 Април 2010
  Нема врска, завршив работа, го регистрирав. Зошто? Не ми се ризикуваше да ми го одземат дронот и да платам 300 евра казна ако случајно ме пријави некој или рандом ме види полиција. За 20 евра не правам муабет. Сега за сега мирна глава. Кога ќе измислат нешто друго ќе му ја мислиме.
   
  goce03, HardCorec и на krema им се допаѓа ова.
 6. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  600
  620
  7 Февруари 2013
  Машко
  Студент, Информатика
  Дечки, а 90грама дрон, DJI Tello помал од телефон, треба да го регистрирам? каде ги пишува правилата и каде е регистрацијата сајтот, офисот или слично..
  страв ме фати комшииве само што го видоа први реченици АА комши ке те пријавиме како вака Демек на шала заебанција ... Не се знае.
  Едит
  Под членот законот ова го најдов, според ова не ме фаќа законот, под овие граници е мојот

  Член 2

  (1) Оваа уредба се применува на цивилни воздухоплови без екипаж кои вршат
  комерцијални или некомерцијални активности со:
  - максимална маса на полетување (MTOW) поголема од 0,5 kg,
  - максимална брзина поголема од 20 m/s,
  - максималeн долет поголем од 15m и
  - максимална висина поголема од 15 m.
   
  Последна промена: 25 oктомври 2018
 7. Steff_92

  Steff_92
  Intern

  115
  48
  28 Јули 2017
  Машко
  Полиција има право да ти го одземе, а мора да го регистрираш затоа што е донесена таква уредба.
   
 8. moongose

  moongose
  Practice makes perfect

  1,747
  1,938
  19 Јули 2013
  Ни ова не те фаќа?
   
 9. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  825
  1,223
  13 Јануари 2014
  Машко
  Максималната брзина ти е 30 m/s, и имаш 100m опсег. Ќе да го фаќа и него законов.

  Sent from my Dyson V8
   
 10. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  600
  620
  7 Февруари 2013
  Машко
  Студент, Информатика
  максималната брзина му е помала од 30м/с, тоа во висина горе или помогнато од ветер. а со заштитните пластики му многу помала, кога го летам на нормални висини вика дека е околу 5 6 метри/с во телефонот. исто максимална висина му е 10м официјална, а далечината од телефонот и вифито зависи, и би рекол е мала и слаба
   
 11. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  825
  1,223
  13 Јануари 2014
  Машко
  Моја грешка, погрешни информации сум гледал. Еве од официјалната страна, максимална брзина му е 8m/s, ама висината ти е 30m и далечината е 100m. Ако имаш проблеми со полиција околу летање, јас пре би рекол дека тие ќе се повикаат на официјалните спецификации, според кои би требало да го регистрираш.
   
  На M.Pix му/ѝ се допаѓа ова.
 12. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  591
  1,969
  27 Јануари 2014
  Машко
  На DJI сите дронови ги фаќа законот и треба да се регистрирани.
   
  На fuzzjaw и Tomislav96 им се допаѓа ова.
 13. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  600
  620
  7 Февруари 2013
  Машко
  Студент, Информатика
  ме зезнале со официјалниве пошто се појачувани од реалноста доста..
   
 14. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  591
  1,969
  27 Јануари 2014
  Машко
  А, башка и не верувам дека ти се исплати за 20 евра да си имаш нервози со полиција и да се објаснуваш. И купи си рејнџ екстендер, ќе добиеш минимум х2 и во висина и далечина.
   
  На Tomislav96 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. SpiritBond

  SpiritBond
  Gaining Experience

  222
  451
  21 Август 2015
  Машко
  Програмирање
  Здраво дечки,
  Претпоставувам регистрирањето го вршите преку АЦВ Воздухоплов без екипаж. Е сега, што да се прави за тие кои што го скопиле дронот од ништо со посебни делови нарачани од разни сајтови на интернет. Го гледам листот за пријава за дронот и има наведено кој производител, сериски број, дата на производство, и доказ за сопственост, сите такви работи кој што јас не можам да ѓи наведам од прости причини. Што да правам? Има чаре/начин ?
   
 16. brasica

  brasica
  On your way to fame

  624
  921
  18 Април 2010
  Најубаво јави им се, прилично услужливи беа со мене, ми објаснија све што ме интересираше околу регистрацијата. Немаат многу работа :)
   
  На SpiritBond му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Steff_92

  Steff_92
  Intern

  115
  48
  28 Јули 2017
  Машко
  Сакаш да кажеш дека успеа да регистрираш дрон без документ ?
   
 18. brasica

  brasica
  On your way to fame

  624
  921
  18 Април 2010
  Не. Ме пратија на нотар, ми заверија документ дека јас тврдам дека дронот е моја сопственост и преземам секаква одговорност во врска со него.
   
  На SpiritBond и Steff_92 им се допаѓа ова.
 19. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  591
  1,969
  27 Јануари 2014
  Машко
  Знае ли некој агенцијата за цивилно воздухопловство дали работи утре и од колку до колку? На телефон прееска ги добив ама заборавив да прашам, сега не креваат.
   
 20. aleksnako

  aleksnako
  Gaining Experience

  121
  56
  10 oктомври 2012
  Машко
  Директор на фотографија
  вклучувајки и мавик аир, тој е многу мал, а и тежи помалку од 500гр, не за друго прашувам затоа што планирам да го донесам од странство а за регистрација бараат фискална и гаранција
   
 21. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  762
  349
  12 Април 2017
  Машко
  Хаааааааахаха, јас мислев американските атентатски дронови нема да можат да летаат над Македонија, он за DJI било хахахах ненормална држава
   
  На BEST и philldm им се допаѓа ова.
 22. BEST

  BEST
  Gaining Experience

  283
  244
  10 Јуни 2011
  Машко
  Другарче (од аероклуб) вика дека нема врска тоа со регистрирање на дронови, важи само за ако се занимавате со снимање свадби, настани и некои други јавни чуда... Сеа не знам, јас планирам да склопам мал тркачки дрон за FPV забава, секако нема никакви дозволи да пробам да вадам :)
   
  На goranzoran му/ѝ се допаѓа ова.
 23. philldm

  philldm
  Intern

  40
  12
  29 Јануари 2018
  Машко
  Сервисер
  Тие не бараат дозвола.
   
 24. aleksnako

  aleksnako
  Gaining Experience

  121
  56
  10 oктомври 2012
  Машко
  Директор на фотографија
  ако го леташ во стенковец оќеј е, нема да ти бараат дозвола, но ако го леташ во урбани средини ќе ти треба дозвола, без разлика дали ти е за комерцијални, сопствени потреби или за забава.
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 25. aleksnako

  aleksnako
  Gaining Experience

  121
  56
  10 oктомври 2012
  Машко
  Директор на фотографија
  еве ти ја страницата и погледни малку таму за регулативата
   

Сподели

Вчитување...