1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Дроновите нема да летаат врз Македонија без дозвола

Дискусија во форумот 'ИТ Вести од Македонија' започната од DrMTR, 4 Февруари 2015.

 1. smole

  smole
  Unstoppable

  2,825
  3,051
  18 Април 2007
  А да влезе низ балкон и да ти отклучи врата за да влезеш во станот?
   
  На Mao му/ѝ се допаѓа ова.
 2. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,354
  3,731
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Демек некој ќе се секира? Многу напнуваш...
   
  JasSum, DonFrozex и на Jovan2389 им се допаѓа ова.
 3. BEST

  BEST
  Gaining Experience

  280
  234
  10 Јуни 2011
  Машко
  А да ви фрлам некоја импровизирана експлозивна направа од под балкон и да ја снема пола македонија? :D
  Неможам да верувам какви све постови прочитав во темава... не ви се дроновите никаква опасност, лугето се... П.С. Можам многу опасен снајпер да купам без дозвола и од далечина поголема од 1км да упуцам било кого и веројатно никад нема (ни да пробаат) да ме најдат... Мислам WTF со коментарите дека дроновите се опасни... и ДА, би ги забранил околу аеродроми секако...

  Испратено од SM-G930F преку IT.mk форум апликација
   
  На mobicom и smole им се допаѓа ова.
 4. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,558
  1,296
  27 Јануари 2011
  Машко
  Мора да има некој ред. При купвање/увоз на дрон трена да се регистрираш со ЛК да се пополни формулар кај продавачот и по недела две да повдеш до надлежен орган и да си земеш дозвола. Доколку дронот е некоја играчка нема потреба од нисто.
  За пример да ги земеме рибарите. Може да си купиш трска и да појдеш на езеро по риба ама ако те фати чувар без дозвола јадеш казна. И некој спомна дрон во Грција, и на нашите рибари во Грциај не им треба дозвола, туриста си им оставаш пари на друг начин.
   
  turbiny, mdeni и на smole им се допаѓа ова.
 5. krema

  krema
  Professor

  8,021
  7,644
  24 Јуни 2009
  Машко
  Со дрон може и знаме да се вее.:D
   
  На BEST му/ѝ се допаѓа ова.
 6. BEST

  BEST
  Gaining Experience

  280
  234
  10 Јуни 2011
  Машко  И да се заработи од ЈуТуб со истото потоа

  П.С. да не збориме дека можеш со истото да ја изнервираш цела држава...

  Испратено од SM-G930F преку IT.mk форум апликација
   
 7. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,354
  3,731
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Според овие муабети треба и лиценца за нож?

  Sent from my Lenovo TB-8703F using Tapatalk
   
  На mobicom и smole им се допаѓа ова.
 8. BEST

  BEST
  Gaining Experience

  280
  234
  10 Јуни 2011
  Машко
  И за чечкалици треба да воведат дозвола бидејки можеме око да му извадиме на некој со чечкалица

  Испратено од SM-G930F преку IT.mk форум апликација
   
 9. mobicom

  mobicom
  Intern

  17
  16
  1 ноември 2017
  Машко
  Ја пак си реков пишани 80% глупости на темава, ма јок 99% се глупости пишани од деца најверојатно
   
  На smole и BEST им се допаѓа ова.
 10. BEST

  BEST
  Gaining Experience

  280
  234
  10 Јуни 2011
  Машко
  Извини ј*г.. неможев да се воздржам одкако испточитав све и свашта предходно... кој свати свати, толку оффтопик од мене на темава...

  Испратено од SM-G930F преку IT.mk форум апликација
   
  На mobicom му/ѝ се допаѓа ова.
 11. gego

  gego
  Gaining Experience

  254
  253
  6 Декември 2009
  Машко
  Телекомуникациски Техничар
  Дронови нека се летаат ама треба да има правила...сепак. Да речеме: дрон во населено место блиску до куќи/згради смее, освен ако е опремен со камера да е потребна дозвола или што ти знам каков документ за издржливост на снимањето. Надвор од населено место ливади/планини итд смее, без ралика со или без камера и нема потреба од никаков документ, освен ако се работи за забренати зони за снимање(аеродроми, воени области и сл.)
   
 12. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  2,989
  2,705
  24 Септември 2012
  Пробај носи нож од 8цм сечило па кажи ни ако ти го примети џандар.
   
 13. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,354
  3,731
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Аха. И треба лиценца?
   
 14. mobicom

  mobicom
  Intern

  17
  16
  1 ноември 2017
  Машко
  Licience to kill

  @smole Овој може и да отвори врата, се кладиш?


  View: https://www.youtube.com/watch?v=nQDcDZ6rmGE
   
  На JasSum, DonFrozex, SpiritBond и уште 2 други им се допаѓа ова.
 15. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,524
  5,930
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Брат јас во тинексот во Ѓорче во исто време си купив и сатар и кокос. Излегов позади си седнав на клупа и пошто чекав некој и ми беше досадно решив со сатарот да го отворам кокосот.

  Помина џандар и ме праша од кај го купи кокосот и колку пари е.
   
  moongose, borcep, BEST и на уште 1 им се допаѓа ова.
 16. BEST

  BEST
  Gaining Experience

  280
  234
  10 Јуни 2011
  Машко
  @mobicom може ли да постабиш некоја слика (и/или видео) од твојот дрон што си го направил сам? Благодарам однапред

  Испратено од SM-G930F преку IT.mk форум апликација
   
 17. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  748
  1,130
  13 Јануари 2014
  Машко
 18. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  928
  1,067
  11 Март 2011
  Факултет за Географија и Агенцијата за цивилно воздухопловство на РМ организираат

  Трибина за новата уредба за беспилотни летала

  место: горната зграда на ПМФ
  време: сабота 27.01.2018, во 10 часот

  Сите заинтересирани може да присуствуваат.
   
 19. mobicom

  mobicom
  Intern

  17
  16
  1 ноември 2017
  Машко
  Сите кои имаат дронови прво NASA да им даде дозвола па после да одобри и Русија, не можем да поверувам каде живеам, абе оставите не ко оној од холандија што лета каде сака, нормално по некоја ЕУ регулатива или како секој американец што може да лета по нивните регулативи, што се драматизира само кај нас и србија секогаш. Се кај нас мора да биде нешто не нормално. Неможем да пишувам само се нервирам :angry::angry::angry:
   
 20. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,133
  6,211
  27 Март 2014
  За да можеш да леташ ке мора да имаш лиценца. За да имаш лиценца ке одиш на полигон некаде и ке леташ 5-6 минути и ке те гледа некој шупак. Потоа ке ти издаде лиценца и ке си ја платиш како попче 2-3К. За тоа е целава оваа збрка, не дека на некој му смета што ти леташ.
   
  На Cane5 и mobicom им се допаѓа ова.
 21. mobicom

  mobicom
  Intern

  17
  16
  1 ноември 2017
  Машко
 22. CaKi_PrO

  CaKi_PrO
  Intern

  34
  3
  24 Април 2011
 23. Mao

  Mao
  Gaining Experience

  653
  248
  5 Јуни 2007
  Машко
  Decki so stana so zakonive, ima nekoj polagano / registrirano dron do sega? Nabaviv dron pa se mislam so e sledniot cekor. Za registracijata jasno mi e, treba da se popolni formularot i uplati na smetka tamu i so posle? Se polaga ne se polaga?
   
 24. sostius

  sostius
  On your way to fame

  177
  520
  16 Јануари 2017
  Машко
  Фотограф
  Мораш да го регистрираш дронот, сеуште не се отворени центри за обука на пилоти, што значи само регистрација на дронот,сега за сега

  Испратено од ONEPLUS A6003 преку IT.mk форум апликација
   
 25. Steff_92

  Steff_92
  Intern

  114
  47
  28 Јули 2017
  Машко
  Регистрација, ќе добиеш бројче и потоа пред секој лет треба да го пријавуваш на сајтот.
  Ако некој од соседите те пријави, полиција има право да дојде да те испраша и ако не ти е пријавен летот да го заплени дронот.
   

Сподели

Вчитување...