1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Дроновите нема да летаат над Македонија без дозвола

Дискусија во форумот 'ИТ Вести од Македонија' започната од DrMTR, 4 Февруари 2015.

 1. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  719
  2,389
  27 Јануари 2014
  Машко
  Абе овие од воздухоплов почнаа да праќаат неделни известувања со информации за услови при летање. Инаку има ли незадоволни или некогаш да не ви одобриле лет? Првенствено беше 24 саати демек да пријавиш за лет ама и 2-3 саати пред лет сум пријавувал и до сега се ми било одобрено. Брзи, ажурни, и пред се услужливи... дури не ми е верно.
  Untitled.png
   
  На Taurus му/ѝ се допаѓа ова.
 2. smole

  smole
  Unstoppable

  3,074
  3,541
  18 Април 2007
  Оваа е страната за GPS предвидувања
   
 3. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  719
  2,389
  27 Јануари 2014
  Машко
  Знам јас си користам апликација UAV Forecast, ама почнаа мејловиве да ми стигнуваат па бев изненаден со оглед на тоа што целава ствар за дроновите во МК ја водат 3 лица...
   
 4. aleksnako

  aleksnako
  Gaining Experience

  142
  75
  10 oктомври 2012
  Машко
  Директор на фотографија
  не се баш тројца, цел тим е ( отсек во цивилно воздухоплоство ), плус имаат засилување од странство
   
 5. Dessi

  Dessi
  Intern

  3
  2
  23 Април 2019
  Zdravo decki , kje mi treba malo info vo vrska so dobivanje dozvola za upravuvanje so dron. Dali nekoj ima polagano kako odi procedurata ima li organizacii koi se ovlasteni ili toa e agencija za civilno vozduhoplovstvo, kade ima materijal i sl . Sekoe info e dobredojdeno fala
   
 6. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  719
  2,389
  27 Јануари 2014
  Машко
  Сеуште нема дозволи, ниту ти требаат. За да леташ дрон само треба да го регистрираш. Тоа оди преку агенција за цивилно воздухопловство. Ги имаш сите информации на нивниот сајт, и многу се љубезни. Со сите документи во агенција ќе завршиш за 15 минути работа, ќе те исконтактираат за макс недела дена да дојдеш да си подигнеш регистарско бројче и тоа е тоа. На следно летање на нивниот сајт само ја пополнуваш формата за да добиеш дозвола.
   
  На Shaslik King и SiPy` им се допаѓа ова.
 7. Dessi

  Dessi
  Intern

  3
  2
  23 Април 2019
  Така и слушнав дека нема лиценци т.е нема кој да ги издава, инаку прашувам бидејќи дронот ќе го користиме од фирма за геодетско снимање на пат па сега ги собираме дозволите за да можеме да го користиме. Фала ви дечки ќе го барам во агенција за регистрација
   
  На M.Pix му/ѝ се допаѓа ова.
 8. zlate_mkd

  zlate_mkd
  Intern

  14
  8
  17 Декември 2019
  Машко
  здраво на сите некој дали има информација дали треба да се регистрира dji mavic mini во македонија дали е исто како кај поголемиве дронови некој инфо Фала :D
   
 9. Dessi

  Dessi
  Intern

  3
  2
  23 Април 2019
  За DJI Phantom 4 RTK требаше регистрација, а и како што разбрав сите дронови треба да се регистрираат големината е само заради утврдување на висината на надоместокот што се плаќа
   
  На zlate_mkd му/ѝ се допаѓа ова.
 10. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,309
  4,525
  18 Септември 2013
  Машко
  Дајте бе админи сменете наслов на темава. Не е ВРЗ туку НАД. Нели правопис следевме на форумов?

  Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација
   
  На zlate_mkd му/ѝ се допаѓа ова.
 11. tomi

  tomi
  Guru

  9,818
  9,058
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  Средено :)
   
  На zlate_mkd и toshex им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...