• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Drone Vlog Series

 • Ја почнал/а темата
 • #1
W

Whisky Vishera

Гостин
Неодамна се подновив со Phantom 3 Advanced и решив да почнам серијал на кратки видео клипови (drone vlogs) снимени на одредена локација и кои ќе имаат филмска стилизација.

Па бујрум, прва епизода (full hd playback is a must)


п.с. сеуште се мислам дали да одам со 2.35:1 (anamorphic) aspect ratio или стандард 16:9?

Слободно давајте забелешки или поставувајте прашања
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,142
12,719
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Их братче, ко Нетфликс си, одма вадиш цела сезона :D Одлични се видеата, посебно ми се свиѓа комбинацијата со музичето. Одлична монтажа. Мене за видео повеќе ми фаќа око 2.35:1, по филмски е, 16:9 ми е повеќе да фотографија.

П.С. Дај бе ова невестиве нека договорат дружба, таман да си поиграме ние малку со играчките :D :D :D
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,771
12,184
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Многу кратко второто, тамам зедов пуканките и изгасив светло и заврши.

Се зезам, god job!
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7
W

Whisky Vishera

Гостин
Их братче, ко Нетфликс си, одма вадиш цела сезона :D Одлични се видеата, посебно ми се свиѓа комбинацијата со музичето. Одлична монтажа. Мене за видео повеќе ми фаќа око 2.35:1, по филмски е, 16:9 ми е повеќе да фотографија.

П.С. Дај бе ова невестиве нека договорат дружба, таман да си поиграме ние малку со играчките :D :D :D
ај да се договорат ама после дождот, ќе се намокри дронот :)
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,252
4,478
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
Бонбонче:)
Чисто информативно, во Дојчланд не бараат дозвола за летање со дрон? За кај нас знам дека летот на дроновите е ограничен на 500 метри во хоризонтала и 150 метри во височина од местото каде што се управуваат.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9
W

Whisky Vishera

Гостин
Не сум толку информиран околу дозволиве. А и кај нас не летам на ептен јавни места за да бодам во око, така да не верувам дека ќе си имам проблеми со надлежни.
 

Isak Keyten

Practice makes perfect
25 ноември 2014
1,125
1,266
Скопје
Isak Keyten's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 Processor 6M Cache, 3.20 GHz Haswell 22nm Technology
Motherboard
ASUS H81M-K (SOCKET 1150)
Storage
Samsung SSD 850 PRO 120GB
PSU
Thermaltake TR2 Bronze 700W
RAM
Kingston HyperX DDR3 8GB 1600Mhz Single-channel
Video card
ASUS AMD Radeon R9 280x 3072MB
Mouse
Micfosoft IntelliMouse Optical 1.1 Black
OS
macOS Sierra - 10.12.1
Cinematic as fuark!
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,252
4,478
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
 • Ја почнал/а темата
 • #15
W

Whisky Vishera

Гостин
@Banjifiko ова е со фолии испоизлепено, јас ќе одам со варијанта црна боја, катирано лого и лакирање за финиш :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #18
W

Whisky Vishera

Гостин
@DaVoRkNe матка не ми бега, али веч видено е, некако клише ми е да снимам таму. Ја би повеќе некои неоткриени некомерцијални македонски локации

@Harrabed концептот ми е таков. за клипчиња 5 - 10 минути или ќе треба да се повтарам многу, или ќе треба да се снима неколку дена за да има материјал. Тоа бара веќе и сценарио и повеќе планирање за да се пренесе некаква приказна / порака.

Али се надевам дека ќе има и такви клипшиња со повеќе наратив, зависи од локација :)
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,718
9,098
Скопје
Убави се видеата.
Првото така филмско, плус Германија, супер.

Второт не ми се допадна, доста кратко, скречовите ми дадоа филинг САФ 1999, и нагло заврши.

Третото имаше интересен почеток, убаво што ставаш и текст на видеото, прави го тоа на сите видеа. Сцената што почнува на 47 секунда, даваше фокус на белото дрво а последните неколку секунди фокусот како да е на нешто друго.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,894
3,261
Одлично го возиш дронот, камерата се движи мазно. Малку треба на монтажата да се поработи. Разби ги со по некој низок ракурс и крупен план од објекетите што ги снимаш. Не мора да е се од високо, станува монотоно и лесно преоѓа во досада со оглед дека нема некоја содржина што треба да се следи. Гледај да има логичен почеток и крај, нешто како почетокот на третото. Може слично да заврши, со некој филаж во крупен план или ротирај ја камерата нагоре кон небото ако имаш таква можност, да се најави крајот.
Избегнувај ги тие напред назад движења не се добри. Можеш евентуално да убрзуваш/успоруваш или со скокови да одиш понапред, ама внимателно и со тоа. И малку колор корекција може добро да им дојде. Фати и некое зајдисонце.
Терај со 16:9, тоа е нативен формат за видео.
Камерата кој модел е?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #22
W

Whisky Vishera

Гостин
@moongose фала ти за мислењето. уште еден филмски професионалец со 18 години стаж ми ги спомна овие работи, баш у истиот редослед :) ти да не си тој?

камерата е моделот што снима 2.7k, јас снимам 1080 30 fps, и обавезно имам nd8 или nd16 филтер.
колор корекција работам на dell 2414 монитор со premiere
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,718
9,098
Скопје
 • Ја почнал/а темата
 • #24
W

Whisky Vishera

Гостин
@Whisky Vishera незнам веќе кој не пратам, ете го пратам и casey neistat уште од сами стартови, и остали youtuberi, секој си има свој филм :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,984
Мислења
854,220
Членови
29,623
Најнов член
Vaporizer
На врв Дно