• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Drm што е тоа?

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

gemidjy

Intern
14 април 2007
50
0
Дали сте запознати со терминот DRM или Digital Restriction Management?

Гледам дека има дечки што сакаат нови технологии овде, што е за поздравување, но сепак треба да сме свесни за оваа штетна технологија, па затоа, отворам тема да видиме како стојат работите. Во прилог ви го испраќам моето лично размислување од мојот блог:

http://blog.gemidjy.info/archives/244
(напишан 27 јан 2007)

Не го сфаќајте како повик за караница или напад, едноставно така јас мислам :)
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,809
82
Toa e apsolutno tocno samo mislam deka toa e posoceno za Windows Vista Nome Premium,Buissnes,Ultimate.Sega za sega site velat deka Home Basic e naj bezbedna bidejki e dizajnirana za postarite kompjuteri i od novite funkcii kako ste se Aero,Media centar i dr opcii koi lapaat resursi gi nema vo Home Basic,pa ne e tolku optovaren.Ednostavno funkcionira kako XP.I toj ima nedostatoci ali se popravaat so updates.
 

delix

Intern
7 април 2007
702
23
Па ако е ова се вака како што напиша (не велам дека не е) во македонија ретко кој компјутер би фукционирал на Виста.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

gemidjy

Intern
14 април 2007
50
0
Па ако е ова се вака како што напиша (не велам дека не е) во македонија ретко кој компјутер би фукционирал на Виста.
Во однос на побарувањата за Виста, да ѕверка е, ама не сум многу запознат со сите едиции, еве Филип вика дека Home едицијата работи и на постари компјутери.

Како и да е, DRM е штетна технологија и многу веќе ја отфрлија, и Apple i ЕМИ и многу други. Пазете.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,753
Мислења
864,030
Членови
30,087
Најнов член
Гиги5
На врв Дно