• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

DriveAssist - Нов метод за регулирање на телефонски повици додека возите

  • Ја почнал/а темата
  • #1

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139


Aegis Mobility го претстави DriveAssist™ - кој претставува напредна технологија и ќе овозможува да останете во контакт со најблиските и во моментите додека возите, но истовремено и да се запази одговорноста и безбедноста во возењето.

DriveAssist™ автоматски (преку GPS) детектира кога корисникот на мобилниот телефон вози и тогаш управува со појдовните и дојдовните повици. текстуалните пораки, интернет услуги, исто како ваша лична секретарка. Уредот автоматски го прекинува повикот или пораката ако возилото е во движење, а софтверот на оној кој повикал му јавува дека лицето вози и бара да му се остави порака

Сервисот DriveAssist ќе биде достапен преку мобилните оператори. Сервисот дозволува итни повици и вклучува и можност за користење на телефонот за да може да телефонирате доколку сте сопатник.

Погледнете го демото за DriveAssist тука. :bravo:

Извор: Aegis Mobility, engadget.com
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,678
Мислења
862,168
Членови
30,037
Најнов член
miki11
На врв Дно