1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Drevo SSD

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од draganamon, 3 Јануари 2017.

Тагови:
 1. draganamon

  draganamon
  Gaining Experience

  380
  488
  24 Јануари 2016
  Машко
  Freelancer
  Здраво дечки,
  Дали некој имал искуство со Drevo SSD ?
  Drevo
  Ebay
  Aliexpress

  Гледам се продаваат на Amazon и Newegg што сметам дека е добар знак за сериозноста на компанијата.
  Не можеме сите да користиме Samsung SSD и ова ми изгледа како добра економична опција.
   
 2. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,444
  6,554
  27 Март 2014
  memory chip is HYNIX H27QDG8D2B8R
  controller is Silicon Motion SM2246XT (upto 6GB/sec)

  Ако земаш вакво SSD, ова е поисплатливата варијанта.

  http://www.ebay.com/itm/Drevo-X1-SS...933276?hash=item4b0dbb699c:g:K5cAAOSw-0xYSIvR

  120 ГБ за 37.99 долари.
  60ГБ за 27.99 долари.

  Разликата е 10 долари, а добиваш двојно повеќе капацитет.

  Истотака имаш и Кингстон 60-ка за истите пари како Drevo-во.

  http://www.ebay.com/itm/Kingston-Te...374818?hash=item33be51f722:g:ao4AAOSwbsBXmwX0
   
  Последна промена: 4 Јануари 2017
  На draganamon му/ѝ се допаѓа ова.
 3. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,735
  27,414
  4 Септември 2008
  Купи си на старо од проверен бренд за горе доле иста цена.
   
  На draganamon му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Astro

  Astro
  Guru

  6,628
  9,295
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Нели гледаш дека има 10 теми за купување на старо и никој ништо не продава?
   
  На Banjifiko и Arabian им се допаѓа ова.
 5. draganamon

  draganamon
  Gaining Experience

  380
  488
  24 Јануари 2016
  Машко
  Freelancer
  Да, тешко се наоѓа на старо. Инаку, јас веке неколку години користам 840 Evo и сум презадоволен. Но ова ми треба за лаптопче со i3 4005U 1.7 GHz, на кој најголемо оптеретување му е да има Firefox и Skype отворено во исто време :)
  Затоа барам некоја поекономична опција но не сум запознаен со марките.
  Како што пиша DrMTR, ССД-во изгледа дека користи стабилни компоненти, и ми изгледа како добра зделка.
  memory chip is HYNIX H27QDG8D2B8R
  controller is Silicon Motion SM2246XT (upto 6GB/sec)

  View: https://www.youtube.com/watch?v=BZaaX4xOWiA


  Препорака за ССД од 120гб под $40 (околу 2.300 ден) ?
   
 6. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,444
  6,554
  27 Март 2014
  За таа цена било што да земеш ке биде пониска класа. Јас би пробал од тие Drevo SSD пошо по коментарите читам дека не се лоши.
   
  На draganamon му/ѝ се допаѓа ова.
 7. draganamon

  draganamon
  Gaining Experience

  380
  488
  24 Јануари 2016
  Машко
  Freelancer
  Да. Пишав на чатот за царина да видам дали пости начин да се избегне данок и царина бидејки порачката е под 40$. Бидејки ако ме закачат на царина како што они знаат, ќе ми испадне иста цена како Kingston кај нас.
   
 8. Harrabed

  Harrabed
  Practice makes perfect

  1,372
  1,441
  22 Април 2013
  Машко
  Не му се работе
  Ако го порачаш од Aliexpress шансите за данок ти се ич.
   
  На draganamon му/ѝ се допаѓа ова.
 9. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,735
  27,414
  4 Септември 2008
  Nope
   
 10. Harrabed

  Harrabed
  Practice makes perfect

  1,372
  1,441
  22 Април 2013
  Машко
  Не му се работе
  Зборам јас според мое искуство, досека сум имал порачувано од Aliexpress многу пати работи што коштале повеќе од 40 долари па досега не сум платил ниту еднаш данок.
   
  На draganamon му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,725
  3,810
  12 Јануари 2016
  Машко
  Според гугл 38 долари се 2233 денари. Ако испадне да треба да платиш и данок (а тоа секогаш е можно) тоа се плус 400ден, значи ссд-то ќе дојде ~2.6к денари. И ќе биде некој непознат бренд, а гаранција нема да имаш.

  Од друга страна ако во продавница имаш Кингстон (кој е бренд) за 3к малопродажна цена, и згора на тоа добиваш 3 години локална гаранција... Тогаш навистина не знам каде е математиката тука. :)  ... искуство базирано на колку ССД-а? :D
   
  Psycore, draganamon и на ivan88 им се допаѓа ова.
 12. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,836
  2,683
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Ако им е точен последниот ценовник на Мебиус, вика дека имаат А-Data за 2.610 денари.

  Capture.PNG
   
  На draganamon му/ѝ се допаѓа ова.
 13. draganamon

  draganamon
  Gaining Experience

  380
  488
  24 Јануари 2016
  Машко
  Freelancer
  Тоа е тоа. Фала многу момче. Не знам како не го видов вчера.
   
 14. krema

  krema
  Professor

  10,633
  10,217
  24 Јуни 2009
  Машко
  Мислам дека е стар тој ценовник,
  овој диск е сега околу 3200 денари!
   
  На draganamon и NecrotoX им се допаѓа ова.
 15. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,836
  2,683
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Затоа пишав "ако им е точен". Тоа им е последен ценовник на сајтот со дата од 25.11.2016. Ако се до толку неажурни да и покрај таква драстична промена на цена сеуште го немаат корегирано, алал да им е :).
   
  На draganamon му/ѝ се допаѓа ова.
 16. krema

  krema
  Professor

  10,633
  10,217
  24 Јуни 2009
  Машко
  Најдобро нека си сврти телефон и да си праша која е крајната цена, вака ќе биде рекла-казала :D
   
  На draganamon му/ѝ се допаѓа ова.
 17. draganamon

  draganamon
  Gaining Experience

  380
  488
  24 Јануари 2016
  Машко
  Freelancer
  А-дата, 120 гб, 3.800 ден, барем така кажа Кире од Мебиус.
  Машала, квалитетно се качени цените.
   
  На NecrotoX и DrMTR им се допаѓа ова.
 18. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,444
  6,554
  27 Март 2014
  Тоа е. Варирациите на доларот сицго направи своето.
   
  На draganamon му/ѝ се допаѓа ова.
 19. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,836
  2,683
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Катастрофална е ситуацијава со SSD-aва моментално :(
   
  На MasteR_#0 и draganamon им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...