• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Dreamweaver под Ubuntu Linux

  • Ја почнал/а темата
  • #1
D

DimitarMK

Гостин
Си инсталирав Wine Емулатор за убунту, си работи. Го инсталирав и Dreamweaver MX 2004 под Wine, си го има во менито Applications>Wine>Programs>Macromedia. Кога ќе кликнам на тоа shorcut-от ништо ни се пушта, ништо не појавува.

Ако некој има решение нека каже.

Фала однапред
 

jpetrov

Intern
19 мај 2007
136
0
http://appdb.winehq.org/appview.php?iVersionId=7694

Новиот CS3 работел (наводно) но не со инсталација туку со копирање на цел фолдер од инсталирана копија под Windows и средување на registry keys. Е сега, букмаркот од туториалот не го чувам значи гугл ти е пријател за ова.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4
D

DimitarMK

Гостин
ко ќе се уклучи CS3 кај мене на компијутер те частам :)
 

jpetrov

Intern
19 мај 2007
136
0
дримвиверот, фотошопот и флешот се единствените програми заради кои опстојува виндоусот, но во последно време Епл станува се попопуларен, плус е базиран на Unix. Но е далеку од слободен.

Еден светол ден кога Адоуб ќе добие нов менаџмент...
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6
D

DimitarMK

Гостин
ќе има за неколку години и линукс верзии на фотошоп, дримвивер и флеш :)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8
D

DimitarMK

Гостин
користам KompoZer ама пак... Dreamweaver си е Dreamweaver :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,514
Мислења
858,250
Членови
29,926
Најнов член
Trafika
На врв Дно