• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

dreamweaver cs3 tutorials

  • Ја почнал/а темата
  • #1

stole_pesov

Intern
25 април 2008
530
17
techhub.mk
Dreamweaver cs3 tutorials
Ми требаат туторјали за dreamweaver cs3 овде најдов некои http://www.wideworldofwebdesign.com/video tutorials/learning_series.htm
Знае ли некој каде мозам да најдам повеќе мозе и книги не мора да биде видео.
Но визуелно е по добро (видео)
На youtube има ама таму се испомесани не е се по ред, сакам чекор по чекор . :D
Што мисллите вие за dreamweaver cs3?
поззззззззздрав.............!!!!!
:chudenje:
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Хмм вака :

Dreamweaver CS3 е најдобар визуелен веб едитор,би ти препорачал да учиш од некоја книга (прво) па потоа да гледаш видео клипчиња,туторијали можеш да најдеш тука,а клипчиња имаш на јутуб,иако можеш да си купиш и видео книга од www.lynda.com од професионалци.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,455
1,246
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Се согласувам со Стане, и според мене Dreamweaver е најдобар визуелен едитор. Имаш во него нешто туториали, стегни F1.

Јас би ти препорачал да го користиш како текстуален едитор (Code) и да почниш да учиш HTML и CSS. Подобро ќе ти биде. Имаш тука све за тоа http://www.w3schools.com/
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

stole_pesov

Intern
25 април 2008
530
17
techhub.mk
Go najdov torent (besplatno) za ova i mislam deka ke bide dobro sto velite vie dali vredi da se simne?


Описание/Description:

В 'Dreamweaver CS3 Essential Training', инструктора Garrick Chow ще Ви представи доста обстойно и добре обяснено най-основните неща в 'Dreamweaver CS3'. Всички което се говори и изписва е на Английски! / In Dreamweaver CS3 Essential Training , instructor Garrick Chow delves into the many powerful features of the latest version of this powerful web design application. He covers everything from the simplest basics of using Dreamweaver CS3 to applying it to develop a fully interactive, accessible site. Garrick explains the new interface features, and demonstrates how to create, edit, manage, design, and publish a professional website with Dreamweaver CS3 and complementary applications. Exercise files accompany the training.

Съдържание:

00.Introduction

01.Getting Started

02.The Interface

03.Site Control

04.Document Basics

05.Linking

06.CSS Essentials

07.Typography

08.Tables

09.Layout

10.Designing for Devices

11.Rollovers

12.XHTML

13.Forms

14.Essential Behaviors

15.Fireworks and Photoshop Integration

16.Templates and Library Items

17.Automation

18.Accessibility

19.Inserting Media Objects

20.Getting Your Site Online

21.Conclusion

Exercises

Допълнителна информация::

1. Официална страница: Dreamweaver CS3 Essential Training

2. Цена - 150$

3. Running Time: 10.5 часа

4. Останалите Lynda.com уроци, може да намерите - Тук

:bravo::)
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Хмм мислам дека нема се,најдобро земи си библија за дреамвеавер ( Dreamweaver CS3 bible )во книгата има се за дреамвеавер,и после симни го видео туторијалот :)
 

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Go najdov torent (besplatno) za ova i mislam deka ke bide dobro sto velite vie dali vredi da se simne?


Описание/Description:

В 'Dreamweaver CS3 Essential Training', инструктора Garrick Chow ще Ви представи доста обстойно и добре обяснено най-основните неща в 'Dreamweaver CS3'. Всички което се говори и изписва е на Английски! / In Dreamweaver CS3 Essential Training , instructor Garrick Chow delves into the many powerful features of the latest version of this powerful web design application. He covers everything from the simplest basics of using Dreamweaver CS3 to applying it to develop a fully interactive, accessible site. Garrick explains the new interface features, and demonstrates how to create, edit, manage, design, and publish a professional website with Dreamweaver CS3 and complementary applications. Exercise files accompany the training.

Съдържание:

00.Introduction

01.Getting Started

02.The Interface

03.Site Control

04.Document Basics

05.Linking

06.CSS Essentials

07.Typography

08.Tables

09.Layout

10.Designing for Devices

11.Rollovers

12.XHTML

13.Forms

14.Essential Behaviors

15.Fireworks and Photoshop Integration

16.Templates and Library Items

17.Automation

18.Accessibility

19.Inserting Media Objects

20.Getting Your Site Online

21.Conclusion

Exercises

Допълнителна информация::

1. Официална страница: Dreamweaver CS3 Essential Training

2. Цена - 150$

3. Running Time: 10.5 часа

4. Останалите Lynda.com уроци, може да намерите - Тук

:bravo::)
Лично ти ги препорачувам Lynda.com видео туториалите, посебно овај шо го имаш постирано горе.Имаш повеке од Lynda.com на www.knowfree.net.
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Можи ќе се повторам со другите, ама и јас вика да бараш од lynda.com. Според мене најдобри се.
Ако не беа тие немаше да знам ништо од Photoshop.:)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #15

stole_pesov

Intern
25 април 2008
530
17
techhub.mk
Може да се симне од замунда, јас го имам симнато истиот, само види по другите торенти
:chudenje:
Како може кога НЕ САКА ни да почне.
Го Симнав истиот торент и од мининова исти проблем симнува со 1 кб/с
и па нула.
:ua: :chudenje:
 

CyberSpic

Intern
14 април 2007
823
26
howtoformatacomputer.com
Оди профил и смени passkey
Само да знаеш сите торенти коишто ги спушташ од замунда нема да работат, ќе треба одново да го спушташ *.torrent фајлот. Со новиот passkey не би требало да имаш проблемиЗначи менуваш passkey, одново го бараш торентот, го спушташ и треба да е се ок
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
тој фајл од замунда моментално има
9 seeder(s), 0 leecher(s) = 9 peer(s)
кај мене се симнува со скоро 1мбит
пробај го поново
на замунда увек е побрзо пошто се приватни тракери
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,725
Мислења
863,398
Членови
30,063
Најнов член
Кузман
На врв Дно