1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

DreamBox

Дискусија во форумот 'Радио, телевизија, радио-телевизиски сигнал и него' започната од ratina4, 31 Август 2010.

 1. sasemkd

  sasemkd
  Intern

  218
  42
  24 Јануари 2010
  1.
  http://www.no-ip.com/ da kreirate acc za clinija
  se vnesuva podatoci vo ruterot user i pass od http://www.no-ip.com/
  i vasiot .no-ip.com/.

  2
  otvaranje port vo ruterot na TCP.

  3. vo dreambox se stava portot koj sto ste go stavile vo ruterot primer 13000 so ista ip adresa 192.168.1.7 ako netot vi e so 1.
  dreambox 192.168.1.7 port 13000
  ruter port 13000 192.168.1.7

  4
  instaliranje cccam 2.1.3 ili koj sakate vo dreambox ima aftomacko instaliranje preku dalinsko.

  5.
  Total Commander program za vlez vo dreambox
  i si mestite clinii vo cfg file var/etc cccam.cfg.

  eve vi forum zaclenete se ima upatsva po detalno kako se mesti se ako ne vi e jasno prasajte tamu ke vi objasnat ke vi dadat upatstva.

  http://www.dream-sat.info/smf/index.php?action=forum
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 2. smole

  smole
  Unstoppable

  3,268
  3,788
  18 Април 2007
  Дали има некој свич со кој можам да мењам кој рисивер ќе го контролира моторот?
   
 3. recail

  recail
  Intern

  3
  0
  15 Април 2013
  Машко
 4. gligor

  gligor
  Gaining Experience

  225
  148
  5 Март 2008
  Машко
  Едно е да најдеш друго е да купиш, пишуваш каде може да се купи, најлесно и најефтино е на реклама5.
  Не треба ништо да се инсталира, туку едно обично copy-paste на еден ред текст.
  И веќе ако некој плаќа шеринг не треба ништо да направи, се ќе му средат онлајн.
  Инаку мое мислење во врска со шерингот. Постојат два начина, првиот да си платиш и да гледаш, вториот да купиш некоја картичка, и да разменуваш линии.
  Впрочем тоа е суштината на cardsharing (делење на картичка) ти купуваш една јас друга и ги делиме заедно. Сето друго бесплатни сервери, линии, на крај се сведува на седење пред компјутер и барање линии.
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 5. recail

  recail
  Intern

  3
  0
  15 Април 2013
  Машко
  Има и друг начин и тоа бесплатно е но треба малку време и редовно да бараш

  http://dreamboxmakedonija.blogspot.com/2013/04/blog-post_5481.html?m=1

   
 6. gligor

  gligor
  Gaining Experience

  225
  148
  5 Март 2008
  Машко
  Не реков дека нема, има, ама поентата колку ќе гледаш а колку ќе седиш на интернет барајќи бесплатен. И дали нема да замрзне баш кога ќе дадат гол во ЛШ. Сум седел многу и сум пробал многу, и моето мислење е тоа што го напишав погоре.
  Сепак тоа е само мое мислење, можеби и грешам.
   
 7. smole

  smole
  Unstoppable

  3,268
  3,788
  18 Април 2007
  sering od 80 evra ispaga 400 den za mesec-pomalce od kablovska.

  bidejki sum totalen car kablovskata od telekabel sose digitalnata nivna mi e gaga, a za seringot parite ne gi zalam, top si raboti. edino tanjirot motorot i risiverot se skupi ako gi kupuvas kako inicijalna investicija.
   
 8. krema

  krema
  Professor

  11,052
  10,558
  24 Јуни 2009
  Машко
  @smole
  Кои пакети можеш да ги отвориш со шеринг, пример: Дали DigiTV го отвараш со шеринг ?
   
 9. smole

  smole
  Unstoppable

  3,268
  3,788
  18 Април 2007
  Sky UK,Sky Italia,Sky DE, Kabel De, Polaris, Bulsatcom, Sattelite BG, Skylink.

  Digi TV mislam deka nemoze, ke vidam pa ke ti kazam

  Edit: Digi TV preslabo go fakam jer gledam samo na istok taka da nemozam da ti kazam
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 10. tigar

  tigar
  Gaining Experience

  135
  113
  28 Јули 2011
  Digi TV moze, TOTAL TV nemoze, nitu MAX TV - Hrvatska. Seto ostanato gore dolu momentalno moze i odi preku shering...
   
  На krema и smole им се допаѓа ова.
 11. vlatko175

  vlatko175
  Gaining Experience

  271
  105
  15 Јули 2008
  ова све иде и плус уште некое пакетче можеби .

  Sky Uk full HD
  Sky Ireland-->setanta--> espn
  Sky De full HD 3D
  Meo full HD
  Zon Cabo
  Digital + HD [19-30]
  Jsc sport full HD+NBA+ESPN
  Bis full HD
  Digi TV full [ RO/HU/HR/SRB/SL/CZ ]
  UPC Direct Full HD [ RO/HU/SL/CZ ]
  Canal Nordic
  Hello HD full
  Platforma HD
  TNK
  Cyfra + full HD
  N ITI
  Sky Italia full HD 3D
  HRT
  RTVi
  TivuSat
  Swiiss HD
  Dolly Buster HD
  SCT HD
  FreeXTV
  Tring
  Digitalb
  NTV Hayat
  TV Vlaanderen full HD
  Canal Digitaal full HD
  Canalsat
  ORF
  Austriasat
  Satellite BG full HD
  CS Link full HD
  Sky Link full HD
  Viasat
  Nova gr
  bulsatcom
  polaris

  неиде тотал тв, релно добра текила неиде , добра примафила исто така неиде долче исто и то би било у кратки црти.
   
  На gligor и krema им се допаѓа ова.
 12. smole

  smole
  Unstoppable

  3,268
  3,788
  18 Април 2007
  80че е реална цена или скупо е? Зборам за ок шеринг
   
 13. vlatko175

  vlatko175
  Gaining Experience

  271
  105
  15 Јули 2008
  pa realno tuka negde bi idelo 80 - 100 eur.
  sega imas i za 50 tina ama i zemisi dosta diazepamce za smiruvanje.
   
  На krema и smole им се допаѓа ова.
 14. smole

  smole
  Unstoppable

  3,268
  3,788
  18 Април 2007
  Фала на одговорот
   
 15. gligor

  gligor
  Gaining Experience

  225
  148
  5 Март 2008
  Машко
  Генерално, сите големи атрактивни пакети се гледаат, освен PPV (Pay Per View) каналите, како Primafila, Taquilla, тие не се гледаат ни ако си нивен претплатник, треба да си платиш па да го гледаш филмот нашто како видеотеката на макств на телеком. Од ExYu не се гледа тоталтв и макств хрватска, но и не некој проблем, дигитв и поларис имаат одлична понуда на канали за ова подрачје. Изборот на канали е огромен, мислам дека не постои спортски пренос кој не се гледа.
  Влатко175 ставил коплетен список на се што се гледа, само една исправка не се Текила TEQUILA од англиски, туку TAQUILLA од шпански, во слободен превод билетарница.:)
   
  На smole и vane44 им се допаѓа ова.
 16. vlatko175

  vlatko175
  Gaining Experience

  271
  105
  15 Јули 2008
  Се гледа и MAXTV хрватскиот ама е скупо решение и тотално според мене неисплатливо за обичен јузер .
   
 17. lamja

  lamja
  Gaining Experience

  424
  181
  1 oктомври 2008
  Машко
  a so se desi so Lig TV turskata zaso ne ide preku shering da ne znae nekoj ?
   
 18. krema

  krema
  Professor

  11,052
  10,558
  24 Јуни 2009
  Машко
  Фала за инфото :)
  Ако сака некој да ми каже кој нуди добар шеринг и по која цена (нормално во ПП)

  поздрав
   
 19. vane44

  vane44
  Баниран/a

  1,417
  776
  26 ноември 2010
  Барај го Дејан Николовски од Куманово добар шеринг има за 4000 нема што да криеме
   
 20. ratina4

  ratina4
  Intern

  31
  0
  23 oктомври 2009
  kazi mi dobar i dobra cena ,shering !
   

Сподели

Вчитување...