• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Драјвери за Panasonic toughbook

  • Ја почнал/а темата
  • #1

nikola_bb

Gaining Experience
14 август 2009
361
100
Дечки мо треба помош за драјвери за компјутерот/таблетот од насловот. Односно ми треба да проработат копчињата(шорткатите) под дисплејот. Во device manager имам 3 непознати уреди за кои win10 неможе да најде драјвери. Пробав и на страната на панасоник но безуспешно. Точниот модел е toughbook cf-d1g. Во прилог и слики


Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,800
12,204
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Ако одиш од овде и го селектираш CF-D1, па потоа CF-D1G во model number, search поле празно, дава многу малку работи (се надевам дека линкот ќе излезе добар). Но ако сите полиња за избор ги оставиш на default, а во полето за пребарување ставиш CF-D1G, на пример вака, дава многу повеќе работи (затоа што ја занемарува заградата или знакчето / за некои кои важат за повеќе модели). И пак не го гледам hotkey driver, ако е тој тоа што се бара, гледам дека постои за други модели. Може е интегриран во некој пакет или важи некој за сите (но не успеав да најдам таков).
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,609
14,603
http://pc-dl.panasonic.co.jp/dl/download/file/009108/s/ae0c56a9dea652d8/meitbtn_19_1_d070663.exe

Отпакувај го со WinRar, внатре имаш registry фајл. Активирај/импортирај го откако ќе го инсталираш драјверот.

Значи, инсталирај го регларно па потоа од распакуваната архива „активирај“ го регистри фајлот.

Ако не оди работата тогаш ќе мораш да го надеш оригиналниот имиџ и да го преинсталираш со него.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

nikola_bb

Gaining Experience
14 август 2009
361
100
Дечки фала на брзите одговори, на работа ми е таблетчево така да четврток/петок ќе пробам. Имиџот останува како последна опција, има на него лиценциран софтвер за дијагностика. Ако одам на таа варијанта ќе треба да видам што со лиценцата...
 

Users

Intern
27 декември 2019
18
12
Можеш да пробаш со free верзијата на Driver Easy. Но, оваа верзија дозволува само да се симнат драјверите, потоа ќе треба да ги инсталираш рачно.

 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,609
14,603
Дечки фала на брзите одговори, на работа ми е таблетчево така да четврток/петок ќе пробам. Имиџот останува како последна опција, има на него лиценциран софтвер за дијагностика. Ако одам на таа варијанта ќе треба да видам што со лиценцата...
Ако добро разбрав имиџите им се во .tib формат. Што ќе рече дека се Acronis имиџи кои од друга страна можат да се конвертираат во VHD или во некој од другиве виртуелки па потоа да ги Mount-аш па рачно да ги вадиш тие драјвери.

Друг предлог што можам да ти го дадам е да направиш имиџ од моменталнава инсталација, да го ставиш оригиналниот имиџ и така да направиш бекап на тие драјвери или пак во краен случај да го ископираш цел Windows фолдер (или се заедно) па да правиш рачна инсталација на драјверот па да ја насочиш према тие фолдери (Have a disk..)
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,531
3,280
Стисни два пати на секој "Unknown device" посебно, отиди во Details, одбери Hardware Ids, направи copy на првото value и paste тука за да видиме за кој драјвер се работи и дали воопшто има за Windows 10.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,609
14,603
Стисни два пати на секој "Unknown device" посебно, отиди во Details, одбери Hardware Ids, направи copy на првото value и paste тука за да видиме за кој драјвер се работи и дали воопшто има за Windows 10.
Џабе ќе гледаме. Постојат посебни регистри записи за тие дугмиња. И да ги стави драјверите пак нема да работат.
 

zirkach

Gaining Experience
12 февруари 2015
236
180
Struga
www.facebook.com
zirkach's setup  
Processor & Cooler
i3 2310m
Motherboard
DELL
Storage
Samsung EVO 850 120gb + Seagate Momentus 500gb
RAM
6GB
Video card
intel hd3000
Audio
IDT 92HD87B1
Monitor
Hanns-G HQ191DP
OS
Windows 7 Home Premium x64
Пробај со овие програмчиња да видиш за што се работи: PCI-Z и Unknown Devices 2.0.0 (лесно ке ги најдеш на гугл)
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,531
3,280
Нека ги инсталира прво драјверите па ќе видиме дали му треба или не фајлот за регистрите.

Џабе ќе гледаме. Постојат посебни регистри записи за тие дугмиња. И да ги стави драјверите пак нема да работат.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #11

nikola_bb

Gaining Experience
14 август 2009
361
100
Дечки фала многу. Го решив проблемот. Пробував со драјвероте тука постирани, но безуспешно. На крај видов hardware id и на тој основ симнав и инсталирав. Се си функционира како што треба. Фала уште еднаш за советите.

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,517
Мислења
858,351
Членови
29,929
Најнов член
Jov4e
На врв Дно