• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Драјвери за HID - Touchscreen

  • Ја почнал/а темата
  • #1

xbl9k

Gaining Experience
10 декември 2017
56
56
Здраво,

Оживував Fujitsu lifebook t1010 постаро лаптопче кое има тачскрин. Проблемот е со драјверите, никаде по интернетов не можев да најдам драјвер за вин10 за да го оспособам тачот. Во device manager го покажува како HID Device Touchscreen и вика дека драјверите се на најнова верзија, но никако да работи.

Дали некој имал сличен проблем или некое решение?

п.с. пробано со IOBit DriverBooster, на официјалната страна од Fujitsu моделеот не го ни покажува како постоечки...

Каква било идеа е добредојдена.
 

petkotrajko

Gaining Experience
16 јуни 2017
172
123
А како си сигурен дека немаш пред себе некој хардверски проблем?
Можда тачо/дигитајзеро цркнал/рикнал во меѓувреме (сепак постара играчка е тоа фуџицуто).
Или па можда едноставно не е замислен да функционира на ништо повисоко од вин7 (иако нас денес, од сегашна перспектива ни е „тешко“ да замислиме дека нашио омилен вин10 има проблем со драјвери на некој хардвер...).

Испратено од телефоно.
 

stoneeater

Gaining Experience
23 јули 2010
92
91
Провери на drp.su горе десно делот driver search ,ако нема за win10,побарај за win8.1 и тн...веројатно ќе најдеш за win7,па искористи ги нив.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,097
4,355
SK
Каква било идеа е добредојдена.
Пребарај на нет со hardware id (во device manager).
На пример еве го гејм портот од Аудиџи 2 зх кај мене кој од некоја причина не се инсталира со ниеден достапен драјвер: PCI\VEN_1102&DEV_7003&SUBSYS_00401102&REV_04

Пребарај на нет со тој стринг и пробај да го идентифицираш хардверот со „народно име“, потоа можеш да пребараш во виндовс каталог (и со името и со стрингот). На пример: Microsoft Update Catalog

1608974907347.png
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

xbl9k

Gaining Experience
10 декември 2017
56
56
Фала ви на сите за предлозите.

Малце го тргнав на страна проектчето, ама пробав со вашите предлози.

Не успеа ништо.. Најверојатно проблемот лежи во 64бит архитектурата на моменталниот windows10..
Ќе пробам со оригиналната верзија на windows со која што го продавале лаптопов па ќе видиме..

Многу ме разочарува што не може да работи тачот со вин10... ма да тоа е..

to be continued..
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

xbl9k

Gaining Experience
10 декември 2017
56
56
Пробано со вин7 64 и 32битен, пробано со сите можни драјвери најдени по интернет, единствено ако некој некогаш налета на постов што има оригинал цд со драјвери да се тестира.


Лаптопот ќе се користи како мини пц врзано на тв.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,631
1,088
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
стај му линукс
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8

xbl9k

Gaining Experience
10 декември 2017
56
56
Препорака за некое дистро?

Сакам да пробам нешто ново.. имам користено убунту и манџаро..
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,564
Мислења
846,624
Членови
29,351
Најнов член
Catcatcat
На врв Дно