• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Драјвери под убунту?

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
Драјвери под убунту? + laptopi koi dobro bi rabotele so lunux OS

me interesira slednovo...procitav mnogu raboti za problemite pomegju windows XP i VISTA deka na nekoi kompjuteri ne moze da se stai XP zatoa sto nema driveri na primer za taa graficka za XP tuku samo za VISTA itn. itn.

na primer sakam da si kupam lap top so normalno mnogu pojak i ponov hardware i ako ima na pr XP ili Vista sakam da ja kiknam i da stavam ubuntu...no nekako ne sum siguren dali ke ima driveri vo ubuntu arhivata i dali samoto ubuntu ke ja prepoznae novata graficka maticna procesorot itn itn(na pr momentalno nejke da mi go prepoznae monitorot pa so nekoi dodatoci ovo ono uspevam da ja dobijam posakuvanata hercaza)...poso ne uspeav da najdam na google me interesira dali nekoj znae ili ima link da znam da bidam siguren dali toj lap top sto sakam da go zemam ke raboti besprekorno na ubuntu i dali ubuntu vodi evidencija za site novi delovi sto iskacaat i pritoa pravi driveri za niv ili samo za odredeni, ednostavno dali ima lista za toa koj hardver moze da se koristi so linux OS
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Linux како оперативен систем е препишан/преведен/оспособен да работи на 99.9% од компјутерските архитектури. Кога земаш лап топ и ако сакаш да работиш на Линукс на него, за секоја дистрибуција имаш hardware листа, каде што имаш објаснето на кој хардвер, матична, процесор, монитор, лаптоп етц.. како работи, дали работи и ако не работи како да се направи да работи. Во обзир дека Линуксот како оперативен систем е најфлексибилен од сите, и е најприспособлив за различни хардверски побарувања, мислам дека ќе може да се направи да работи беспрекорно на скоро секој лаптоп

ПС: сори, неможев да најдам некои подетални линкови оти сум ограничен со брзина на интернетот
 

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
Кога земаш лап топ и ако сакаш да работиш на Линукс на него, за секоја дистрибуција имаш hardware листа, каде што имаш објаснето на кој хардвер, матична, процесор, монитор, лаптоп етц

ова не ти го сватив баш...дома мометално ги имам сите дистрибуции на убунту...т.е убунту кубунту едубунту и убунту студио.....мислиш можам да видам на официјалната страна на убунту или?
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
Или пак купи си Dell so ubuntu :)

http://www.dell.com/content/topics/segtopic.aspx/linux_3x?c=us&cs=19&l=en&s=dhs


Nvidia драјверот е бинарен и е од затворен тип. А драјверите за ATI се отворени пред некое време така да се подобруваат нон-стоп.

добро е ова али немаат ли продажен салон во македонија или само вака пошо ова Buy Online некако не го претпочитувам барем сега за сега....јас разгледував во НИКО и имаа многу добри понуди па мислам да ќе останам на овие нашиве познати компјутерски салони :D
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
добро е ова али немаат ли продажен салон во македонија или само вака пошо ова Buy Online некако не го претпочитувам барем сега за сега....јас разгледував во НИКО и имаа многу добри понуди па мислам да ќе останам на овие нашиве познати компјутерски салони :D

Купи си лаптоп со исти/слични делови како тие делл лаптопи кои што се проверени/тестиран за да работат со Ubuntu.

jас имам лаптоп со intel/centrino чипсет и nvidia 6200 го и работи беспрекорно со 3Д ефекти. Ниту проверив дали ќе работи со linux ни ништо. Едноставно функционираше со linux - освен dialup winmodem кој што работеше до 7.10 верзијата со Dell драјвер за internal modems.
 

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
Купи си лаптоп со исти/слични делови како тие делл лаптопи кои што се проверени/тестиран за да работат со Ubuntu.

jас имам лаптоп со intel/centrino чипсет и nvidia 6200 го и работи беспрекорно сосе 3Д ефекти. Ниту проверив дали ќе работи со linux ни ништо. Едноставно функционираше со linux - освен dialup winmodem кој што работеше до 7.10 верзијата со Dell драјвер за internal modems.

а сега користиш линукс? ... и каков нет? ... пошо на пример кабловски нет зеза на убунту 8.04 па чекам нова верзија за да го поправат овој баг ...

а за тоа делл компјутери но проблемо ке ги имам у предвид овие конфигурации...у секој случај не се воопшто лоши а и не се скапи ... испробано си е испробано :D
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
а сега користиш линукс? ... и каков нет? ... пошо на пример кабловски нет зеза на убунту 8.04 па чекам нова верзија за да го поправат овој баг ...

а за тоа делл компјутери но проблемо ке ги имам у предвид овие конфигурации...у секој случај не се воопшто лоши а и не се скапи ... испробано си е испробано :D

Користев dial-up кабловски со external dialup модем(seriski).
исто така до 7.10 користев dell dialup драјвер за winmodem (имам HD audo внатрешен во лаптопот)

А сега користам бежичен 3G(HSDPA) и за некое време ќе го дотерам за 8.04 Hardy кој што го користам за десктопот и лаптопот. И понекогаш користам Xp - игри, телевизија итн
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
3.038
1.751
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
@mac-ufs:

пред да купиш, пиши тука точно кој модел плнираш да го купиш и точна спецификација на компонентите (процесор, чипсет, графичка, и сѐ друго што има) .. па ќе видиме.

генерално правило е ако е all-Intel лаптопот нема да имаш проблеми со Linux.
Јас имам Lenovo X60s и работи беспрекорно.
 

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
@mac-ufs:

пред да купиш, пиши тука точно кој модел плнираш да го купиш и точна спецификација на компонентите (процесор, чипсет, графичка, и сѐ друго што има) .. па ќе видиме.

генерално правило е ако е all-Intel лаптопот нема да имаш проблеми со Linux.
Јас имам Lenovo X60s и работи беспрекорно.

ne znam lenovo mi imaa slaba ponuda za mnogu pari...eve ja ponudata na kratko
1.73Ghz RAM: 512MB Hard Drive: 120GB SATA 15.4" Display DVD-RW za 28 000 ne mi se nekako isplati a eve mi favorit sega za sega

Fujitsu Siemens Esprimo Mobile V5535

Fujitsu Siemens Esprimo Mobile V5535

no ke vidime ima vreme posle odmor ke go zimam izgleda t.e psole nekade 5 avgust....onaka samo otvaram debata :D
 

Freaker

Intern
9 април 2007
418
8
ако мислиш на тој од 23 илјади денари, добар е само дискот е со мал капацитет 60 гигабајти тешко ќе ти бидат доволни, додуша зависи за што ќе го користиш, батеријата е добра ама сепак внимавај кај поволниве лаптопи дали батеријата е добра зошто најголемиот проблем со старите лаптопите е батеријата, најчесто сите ги продаваат кога батеријата почнува да откажува. А за linux јас на мојот лаптоп asus x51r ставив ubuntu 8.04 и не морав апсолутно ништо да инсталирам буквално се препозна и звук и графичка и тач пад, мое мислење за кој лаптоп да се одлучиш нема да имаш проблеми со драјвери за linux.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42.962
Мислења
889.940
Членови
31.714
Огласи
207
Најнов член
FilipG
На врв Дно