• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Драјвери и софтвер за capture

Bam1

Intern
10 септември 2008
105
1
povtorno jas, ama ubuntu 8.04 mi e se pocesto kako prv OS i se poveke sum zadovolen. Imam PCI TV kartica od Terratec "TValueRadio" znaete li kade mozam da najdam drajveri za capture za ovaa karticka i ako mozete da mi predlozite program za capture vo Ubuntu
 

Bam1

Intern
10 септември 2008
105
1
Stane, ja posetviv stranata sto mi ja preporaca, no ne mozev nikako da se snajdam sto treba da simnam za da mi proraboti "capture", ako ne ti e tesko mozes li vo nekolku crti da mi objasnis. Jas vsusnost i ne znam kako da instaliram drajveri vo ubuntu.Programi preku Add/remuve uspeav da prevzemam od tie sto gi nudi ubuntu, no so drajverite nikako da mi trgne. Pozdrav
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2.497
77
Брат и јас не знам,ако знае некој друг како се ставаат драјвери на убунту нека ти кажат,ај пробај со ова,дали ке се снајдеш како да инсталираш :)
 

Bam1

Intern
10 септември 2008
105
1
Go vidov toa, ama ne se snajdov nekako, vo sekoj slucaj fala ti mnogu sto se obiduvas da mi pomognes. Pozdrav i eve ti eden reputaciski poen.:bravo:
 

Bam1

Intern
10 септември 2008
105
1
fala HijackHacker za pomosta ja razgledav stranata vidov deka ima nesto i za terratec, no kako sto rekov seuste sum nov korisnik na linux pa neznam kako da gi instaliram drajverite, pa ke odime ponatamu kako sto velis Aleks ili pak nekoj drug mozebi ke ja "doora brazdata sto ja zapocna". Postot mi se dopadna mi pomogna na nekoj nacin i eve ti reputaciski poen.:)
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Erm... како не сум ја забележал темава порано:zbunet3:

Малте интро прво, кернелот си има некои свои интегрирани драјвери кои се лоадираат директно при старт на кернелот, другите драјвери, за све што не е толку битно да речеме се еден вид на модуло кои се лоадираат во самиот кернел.

Странава тешко ми се лоадира на мене, но ова по сеизгледа е кернел модул.

Ќе пробаш значи вака, ќе инсталираш build-essentials на убунтуто со помош на apt-get -y install build-essentials а со тоа ќе инсталираш колекција на компајлери препроцесори за компајлерите, линкери асемблер и други работи.

Истотака ти треба kernel-dev за кернелот, побарај го во синаптик менаџерот сигурно ќе го најдеш.

Еве ти линк за објаснување како се компајлира и инсертира кернел модул http://www.cyberciti.biz/tips/compiling-linux-kernel-module.html неможам да објаснувам оти сум болен овие дена... ако има проблеми пиши.
 

Bam1

Intern
10 септември 2008
105
1
Ke probam da se snajdam iako sum epten nov korisnik na linux se na se de-tri nedeli i se mi e "spansko selo" , no sakam da go naucam i ke probam ova sto mi go predlagas. Pozdrav i pobrzo da ozdravis za da mozam pak da ti "dosagjam":)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.303
Мислења
892.302
Членови
31.484
Огласи
19
Најнов член
Kolecolev
На врв Дно