1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Драјвери AMD/Nvidia постирајте ги сите најновите верзии, WHQL & Beta!

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од psyside, 22 Јуни 2012.

 1. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,902
  2,450
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  WHAAAAAAT??? Единствено објаснување за толкава искористеност на процесорот е ако користиш хром за гледање?
   
 2. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,512
  1,586
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  После инсталирање на најновиве драјвери, ко да немам драјвери т.е. не се инсталира ко што треба.

  Нормално, преку SAFE MODE и преку DDU, дирек све од официјален сајт.

  RX 480 Nitro

  Screenshot_2.png Screenshot_3.png Screenshot_4.png Screenshot_5.png
   
 3. Isak Keyten

  Isak Keyten
  Practice makes perfect

  1,130
  1,272
  25 ноември 2014
  Не бриши со DDU новиот драјвер си дојде со опција Clean install.
   
 4. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,512
  1,586
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Ќе пробам и така иако ми нема логика. На 16.9.2 си лизга.
   
 5. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  682
  281
  10 Април 2011
  кај мене имаше инстал и клин инстал за последниве драјвери, што е подобро да се одбере?
   
 6. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,690
  1,135
  16 Јуни 2010
  Машко
  Немам појма. Секогаш кога гледам 4K во Хром, независно дали е h264 ili vp9 имам голем usage. Генерално со h264 немам никакви проблем а со vp9 прикочуваше. Сега проблемите се намалија и речиси е исто. Можеби е поради новиот feature во драјвери, можеби и не е. Ама како што кажа Псај, не може кај ПЦ-то да има плацебо ефект.
   
 7. d0sada

  d0sada
  Gaining Experience

  163
  121
  18 Февруари 2016
  Програмер/Студент
  Види хардверска акселерација да не е изгасена ?

  Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
   
 8. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,690
  1,135
  16 Јуни 2010
  Машко
  Да вклучена е како и секогаш. Него да не забегуваме од темата, ако има тема за хром и вакви проблем, Псај (или било кој од администрација), пребаците па ке збориме таму. Добра тема за дискусија.
   
 9. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,512
  1,586
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Пробав со clean install, same shit, не функционира драјверот.

  На што графичка инсталиравте вие што ви функционира ко што треба? Гледам и некои други на нет го имаат проблемов.

  EDIT: Драјверов зезал ако имаш модифициран/клокнат биос на графичката. Еве решение.
   
  На Isak Keyten му/ѝ се допаѓа ова.
 10. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,827
  5,008
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Исто фолдерот AMD во C:/ што се прави...избриши го пред да почнеш со инсталација...тој е фолдерот каде ги отпакува сите драјвери пред да почне со инсталација, ако содржи од предходно драјвери, постари...конфликт се јавува најчесто...а , пошо ова е голем абдејт, сигурно конфликт се јавува.
  [​IMG]
  - Најчесто овој дел од свежа инсталација се занемарува како небитен, но моето искуство до сеа ми покажало во неколку наврати дека е многу битен чекор...sticky чекор при инсталација на нови драјвери.
   
 11. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,512
  1,586
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Цел живот ги бришам тие, без гајле, друг е проблемот сега :)
   
  На prichina му/ѝ се допаѓа ова.
 12. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,961
  25,187
  4 Септември 2008
 13. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,902
  2,450
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  Проблемот е во хромот. Гледај со edge ќе видиш големо намалување во искористеноста на процесорот.
   
 14. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,589
  6,453
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Ја стварно не знам што толку проблеми гледате во хромот, драјверите и остали чуда. Кај мене секогаш си лизга. Дури и со HD4000 го имав овој резултат.


  [​IMG]
   
 15. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,827
  5,008
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  За 4к видеа праат муабет Дени
   
 16. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,690
  1,135
  16 Јуни 2010
  Машко
  Њиндоус 7 користам.
   
 17. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,512
  1,586
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Crimson ReLive Edition 16.12.2

  Fixed Issues
  • AMD FreeSync™ technology may experience performance issues with Borderless Fullscreen application support when a secondary display is attached and has dynamic content running such as video playback in a web browser or if other applications or game launchers are running on the primary screen in the background. A workaround if this issue is experienced is to minimize all other running applications that are on the primary desktop display or on non-primary extended displays.
  • Radeon ReLive may fail to install during installation on some system configurations.
  • Battlefield™1 may experience flashing or corruption when running in Multi GPU with Radeon RX 400 series.
  • Instant Replay fails to enable itself after it has been turned off due to content protection.
  • Radeon Settings may not load on system boot for some system configurations.
  • Fixed some errors in translations for Radeon Settings and Radeon ReLive.
  • Audio recorded by Radeon ReLive may sometimes exhibit slow motion when played back.
  • Radeon ReLive may experience recording issues or issues toggling the Overlay/Toolbar when Frame Rate Target Control is enabled. Users are suggested to disable Frame Rate Target Control when using Radeon ReLive.
  • Mouse cursor may stutter in recorded video when there is limited on screen activity outside of minor mouse movement.
  • In AMD Multi GPU configurations the secondary graphics product will exit the low power state when Radeon ReLive is enabled.
  • Radeon ReLive may sometimes not be able to take screenshots of secondary displays.
  • Chromium may fail to utilize hybrid decode for VP9 content.
  • DOTA™2 may experience game corruption when performing a task switch while recording with Radeon ReLive in AMD Multi GPU configurations.
  • Radeon ReLive Overlay/Toolbar will not launch or Record when running League of Legends™ in Administrator Mode and Windowed Borderless Fullscreen.
  • Long ping times may be experienced with some WiFi adapters.
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Nipsta

  Nipsta
  Intern

  40
  7
  17 Февруари 2012
  Машко
  Дали знае некој дали може да се снимат Crimson драјвери на AMD HD 6950 или тешко таа работа.
   
 19. Nightingale

  Nightingale
  On your way to fame

  618
  525
  28 Јануари 2014
  Под HD7XXX има само Legacy Crimson Edition, веќе не ваѓаат драјвери за постари серии.
   
 20. Nipsta

  Nipsta
  Intern

  40
  7
  17 Февруари 2012
  Машко
  Тапа се овие AMD, за разлика од Nvidia кои имаат најнови драјвери и за постарите картици :mad:
   
 21. Nightingale

  Nightingale
  On your way to fame

  618
  525
  28 Јануари 2014
  Имаат ама подобрување за старите картици нема, само за новите серии, така да исто ти се фаќа :)
   
 22. Sm0k3y25

  Sm0k3y25
  Баниран/a

  393
  278
  7 ноември 2012
  Машко
  Nvidia не ги апдејтираат драјверите за постарите генерации. Нвидиа работат само на последната (gtx10xx) и МОЖЕБИ, на претпоследната генерација (gtx9xx).
   
 23. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,700
  2,276
  14 Декември 2010
  Машко
  Изгледа не мислеше на оптимизации/features, него нешто повеќе од основна поддршка, колку што знам Nvidia дури и за 8000 серија од 2006 има драјвери со комплет Control panel и останати тракатанци за Win 10, а Amd за се пред 5000 серија нуди најосновен само преку Windows Update без CCC/Radeon Settings, тие серии останаа со максимум WDDM 1.1 или 1.2 поддршка, значи Win 7 и 8 (не 8.1+).
   
 24. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,827
  5,008
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Колку пари толку музика :)
   
 25. shifty

  shifty
  Модератор

  980
  1,275
  5 Септември 2009
  Crimson ReLive Edition 17.1.1

  Support For
  • Resident Evil™ 7: Biohazard
  Fixed Issues
  • Dishonored™2 may experience an application crash or hang on some Radeon R9 380 configurations.
  • Radeon ReLive may show an improper warning popup message when using Windows®7 basic themes.
  • AMD XConnect™ Technology configurations may experience a blue screen system hang when audio drivers load.
  • Solidworks™ will no longer terminate on unplug using AMD XConnect™ Technology configurations.
  • Some system configurations may experience a black screen after installing Radeon Software Crimson ReLive Editions 16.12.1 and later.
  • Display corruption or TDR may be experienced after applications wake up from a display timeout.
  • Paragon™ may experience flickering in Multi GPU with DirectX®11.
  • Radeon ReLive may crash or become unresponsive when toggling Multi GPU with Desktop Recording and/or Instant Replay enabled.
   
  На esquimaux и psyside им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. HijackHacker
  Одговори:
  22
  Прегледи:
  2,111
 2. prichina
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  578
 3. gokica
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  665
 4. Bozter
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  577
 5. Creed_Bratton
  Одговори:
  18
  Прегледи:
  958
Вчитување...

Сподели

Вчитување...