• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Драјвер за звучна.

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Master_Boy

Баниран/a
28 април 2013
427
216
Крушево
Дечки дали некој до сега барал драјвер за интегрирана звучна на IBM матична ?!
IBM матичната е ThinkCentre A50 а звучната е Аnalog Devices AD1981B(l) @ intel 82801EB ICH5 - AC'97 audio controller a-2/a-3 pci.
Значи до што излезе, на гугл, симнав и инсталирав, НИТУ ЕДЕН ДРАЈВЕР НЕ ФАТИ ЦЕЛ ДЕН СЕ МАТКАМ СО КОМПЈУТЕРОТ :angry::angry::angry:.
П.с пробав и со Driver scanne-ри ништо и со тоа...
Кога ке го инсталл драјверот ми дава грешка Driver not found, restart computer and install agin.

Налет што се изматкав толку саати со ПРЕ ПРЕ ЧУДНИОТ БИОС, кој до сеа прв пат го гледам, па ни сакам да го видам уште еднаш.
 

Steam.

On your way to fame
31 мај 2011
891
769
Чаир
Steam.'s setup  
Processor & Cooler
i7 2600 w/CM Hyper 212+
Motherboard
ASRock H61M-VG3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + 2TB WD20EZRX
PSU
Seasonic M12II 520W
RAM
12GB DDR3 @ 1333MHz
Video card
MSI RX570 GAMINGX 4GB
Case
CoolerMaster Elite 335U
Mouse
Glorious Model O (Matte White)
Keyboard
Anne Pro 2
Audio
Creative Play 3 w/ Sennheiser HD 215
Monitor
ASUS VG248QE/Dell 1909W
OS
Windows 10
што оперативен
 

Steam.

On your way to fame
31 мај 2011
891
769
Чаир
Steam.'s setup  
Processor & Cooler
i7 2600 w/CM Hyper 212+
Motherboard
ASRock H61M-VG3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + 2TB WD20EZRX
PSU
Seasonic M12II 520W
RAM
12GB DDR3 @ 1333MHz
Video card
MSI RX570 GAMINGX 4GB
Case
CoolerMaster Elite 335U
Mouse
Glorious Model O (Matte White)
Keyboard
Anne Pro 2
Audio
Creative Play 3 w/ Sennheiser HD 215
Monitor
ASUS VG248QE/Dell 1909W
OS
Windows 10
Ако бараш драјвер за Win7 не верувам дека ќе најдеш.
Дали проба со Driverpack solution?

Oва.старо е 1981Б, ац 97 е, драјвери максимум за до XP ќе најдеш.

Пробај ова отпакувај и преку device manager инсталирај.Не она автоматски да ти го избере од папка, него Have Disk и да го избереш ти рачно драјверот.
 

Атачменти

  • Ја почнал/а темата
  • #7

Master_Boy

Баниран/a
28 април 2013
427
216
Крушево
Ако бараш драјвер за Win7 не верувам дека ќе најдеш.
Дали проба со Driverpack solution?
Пробано со полно такви ствари.
Oва.старо е 1981Б, ац 97 е, драјвери максимум за до XP ќе најдеш.

Пробај ова отпакувај и преку device manager инсталирај.Не она автоматски да ти го избере од папка, него Have Disk и да го избереш ти рачно драјверот.

Тоа го направив 3 тиот пат, и пак неуспешно.
Дали проба да ги симнеш од тука ?
Како што кажа членот @Steam. можеби ќе треба да ги инсталираш рачно (присилно).

Пробав, пробав се што излезе на гугл до 5та страна и во ништо не успеав.

Јас не знам стварно што чудо ќе да беше од компјутер, прв пат до сеа ми се случило ова.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

Master_Boy

Баниран/a
28 април 2013
427
216
Крушево
Е па пробај преинсталирај го оперативниот уште еднаш и повтори ги процедурите.
Аа, запоравив предходно да спомнам, 2 пати го преинсталирав, ништо... или матичната нешто заебава... или појма неам што да речам друго.
 

Steff_Maja

Practice makes perfect
30 мај 2010
4,174
1,738
Пробај со овие 2 фајла.
Првин ќе го пуштиш тоа Setup и ќе ти каже можеби дека е невалиден, ама ќе инсталира еден Audio компонент кој ќе го смести во System devices во Device Manager.
Потоа само рачно кажи му на Multimedia од каде да бара драјвер.
Ако нешто не оди, пиши ми за преку Team Viewer да средиме.

http://www.mediafire.com/download/vbbaylb0srq21z2/Audio+2.rar

http://www.mediafire.com/download/gefu3kjdcn3o3yw/Audio+1.rar
 

masterficx

Gaining Experience
5 јули 2009
1,345
348
masterficx's setup  
Processor & Cooler
Intel Q8200 + CM Hyper 212+
Motherboard
GA-G41MT-S2PT
Storage
Spinpoint F3 1TB
PSU
CM Elite 460
RAM
8GB [email protected]
Video card
Gigabyte GT640 2GB
Case
DeepCool Tesseract Black
Monitor
LG 22" TN
OS
8.1 64-bit
А да го прочиташ моделот на звучната директно од матичната ? Тоа е едно мало чипче со димензии од 10х10 милиметри одприлика и би требало да пишува на него или ALCXXX ( кај иксовите има некои бројки ) или некоја друга ознака. Обично се наоѓа веднаш до PCI слотовите.

Еве 2 слики од тоа како би требало да изгледа. 

StefanJane

Intern
2 мај 2014
13
0
vcera instalirav win 7 na mojot komp i raboti sovrseno no ima eden problem na plocata maticnata ne raboti ona za zvuk jas imam edna zvucna ama e postara i nemozam da najdam driver za nea modelot na zvucnata e creative ES1373 a ovie se moite delovi.
Ako moze da mi pomognes mnogu ke bidam blagodaren
 

kire_33

Gaining Experience
16 февруари 2012
177
75
Прилеп ебаго

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,837
6,857
www.mikrotikmacedonia.net

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,534
Мислења
858,861
Членови
29,936
Најнов член
toonin111
На врв Дно