1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

драјвер за Hp 450 G3

Дискусија во форумот 'Драјвери' започната од Smoking4e, 20 Декември 2015.

 1. Smoking4e

  Smoking4e
  Gaining Experience

  371
  51
  19 ноември 2008
  дечки не можам да најдам драјхвер за мојот лаптоп HP 450 G3 Intel i7 6500U 8gb Ram, ATI Radeon 340M графичка, проблемот е не можам да најдам драјвер за звук (Multimedia Audio Controller). Барав од официјалнаата страна ама никако не ми помогна и исто така пробав со Driver Pack Solution (ни тоа не ми помогна ). Дали вие имате некакво решение.
   
 2. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,808
  6,363
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
 3. Smoking4e

  Smoking4e
  Gaining Experience

  371
  51
  19 ноември 2008
  Не одговара драјверот, заборавив да кажам сниман е ОС ( Windows 7 Ultimate 64 bit ). У меѓу време ке испратам слика.
   
 4. Smoking4e

  Smoking4e
  Gaining Experience

  371
  51
  19 ноември 2008
 5. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,331
  4,840
  21 Јануари 2009
  Друг пат пред да ставаш/ти ставаат Windows, ќе видиш кои ги подржува лаптопот.
  Овој лаптоп не подржува Windows 7 Ultimate.
  Плус, на овој нов и супер лап топ, најдобро ќе ти работи Windows 10.
  Така што, преинсталирај.
   
 6. Smoking4e

  Smoking4e
  Gaining Experience

  371
  51
  19 ноември 2008
  Ок можда си во право ама нема потреба од windows 8 или 10, сега за сега не ми треба за понатаму ке ставам. Ако имате решение како да го инсталирам драјверот помогнете ми.
  Благодарам однапред. :)
   
 7. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,161
  3,450
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Дво-клик на контролерот, оди во Details, па одбери Hardware IDs, десен клик на полето и Copy, после тоа барај го на гугл. Би требало да ти врати резултати за што компонента станува збор.

  Untitled.png
   
  На ARMac и bxxxn им се допаѓа ова.
 8. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  964
  1,101
  11 Март 2011
  Во „Device Manager“,
  десен клик на „Multimedia Audio Controller“,
  потоа лев клик на „Properties“,
  лев клик на табот „Details“
  и во менито избери „Hardware Ids“.

  Вредноста што ќе ти ја даде во „Value“ пиши ја тука или изгуглај.

  Едит: истото што побрзо го пиша senseito погоре :)
   
  На ARMac и Necromancer им се допаѓа ова.
 9. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,584
  1,340
  27 Јануари 2011
  Машко
  А дали имаш звук на лаптоп-от?
  Дали при инсталација на драјверот кој го има на НР сајтот ти јавува некоја грешка?
   
 10. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,331
  4,840
  21 Јануари 2009
  Не е работата тебе што ти треба туку што подржува твојот лап топ.
   
 11. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,574
  6,361
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  На STEFF му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,331
  4,840
  21 Јануари 2009
  Епа кратко гледаш.
  Он има ултимејт инсталирано.
  Очигледно има разлика чим се набројани специфичните верзии.
  @STEFF ти не туку многу лајкај, ццц...
   
 13. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,574
  6,361
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Кажи ми ја разликата помеѓу Professional и Ultimate од технички аспект. Ако решение заради еден аудио драјвер е инсталација на десетка, ондак решението не го бива. И да те прашам ја тебе дечко, зошто толку агресивно навлегуваш во дискусииве насекаде? Немам досега прочитано твое мислење кое е напишано без цинизам и некој вид на омаловажување, а сепак се лутиш и не сфаќаш зошто те банирале кога на некој член, да не го именувам кој е, си му се обратил со погрдни и навредливи зборови.
   
  На STEFF и ARMac им се допаѓа ова.
 14. STEFF

  STEFF
  Unstoppable

  1,500
  2,255
  4 Јули 2013
  Да не смеело ни да се лајка :D Инаку разлика на ultimate е тоа што може да се менува јазичен интерфејс, ака windows на македонски и сл, а на другите пакови ова е оневозможено. Можно и други опции има не знам.
   
  На bxxxn и Daniel86 им се допаѓа ова.
 15. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,808
  6,363
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Драјвер што работи на pro 64bit неможе да не работи на ултимејт. Глупо е ова да се дискутира воопшто.

  Драјверот е тој што го линкнав во вториот пост. Ако не работи или не е тој лаптоп, или корисникот незнае да го инсталира. Му беше посочено погоре како да најде Hardware ID's. А ако не сака да се потруди, секогаш постои сервис.
   
  bxxxn, STEFF и на Daniel86 им се допаѓа ова.
 16. Smoking4e

  Smoking4e
  Gaining Experience

  371
  51
  19 ноември 2008
  јас ги симнував драјверите од официјалната страна за windows 7 profesional 64 bit и повеќето драјвери се фатија само овој драјвер не се фати(инсталира). Сега ке пробам што ке направам и ке ви пишам

  еве овдека некои мислења најдов овдека чисто да ви пратам за да ми помогнете
  http://h30492.www3.hp.com/t5/Notebo...ware/Audio-Problem-ProBook-450-G3/td-p/381349
   
 17. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  964
  1,101
  11 Март 2011
  - апдејтирај го БИОС-от од официјалните апдејти од ХП страната (ако има понов),
  - исклучи „Intel Smart sound“ во БИОС,
  - пробај пак со тој драјвер (официјалниот),
  - ако не сака прогуглај по Hardware ID и внимавај на спамови и вируси.

  Инаку како што пиша @ARMac до сега ни јас немам сретнато драјвер што работи на Professional, а не работи на Ultimate верзијата и обратно (секако ова не вклучува мешање на 32 и 64 битни драјвери), но секако сум имал проблеми со драјвери од официјални страни, т.е. не биле најнови, ми крашувале систем, биле верзија со багови и сл.
   
 18. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,808
  6,363
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Објасни убаво со каков проблем се соочуваш кога пробуваш да го инсталираш официјалниот драјвер. Што стои во device manager откако ќе се инсталира. Провери во биос да не е случајно исклучена звучната. Дали е нов лаптоп, дали некогаш звукот работел, дали си пробал со live cd од убунту да се осигураш дали е исправен чипот воопшто.

  Детали.
   
 19. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,331
  4,840
  21 Јануари 2009
  Не ја знам и не ме интересира. Чим таму се таму напишани посебно windows 7, очигледно има разлика. Или пак тие од ХП се нубови.
  Решението не го бива точно. Сепак, треба да се упати постирачот на темава дека мора да првин да се види кои оперативни системи ги подржува лаптопот, пред да инсталира.
  Баш напротив, тебе не ти влегов ич агресивно со постот. Ако ова ти е агресивно влегување, вие стварно цел форум сте станале кршливи ко стакло и премногу сте галени.
  Наместо „кратко гледаш“ требаше да ти пишам „еј Даниел, извини друже изгледа го имаш пропуштено делот каде што е означена специфична верзија на виндоусот ;) се е во ред ;)“?
  Иначе, имам комплекси (приватни проблеми, немам другари/женска, нижа вредност) и ги лечам преку форум.
  Тоа е проблемот, многу малку сте имале случаи каде што сте го искусиле тоа.
  @Smoking4e симни го пак драјверот.
   
  Последна промена: 21 Декември 2015
 20. Smoking4e

  Smoking4e
  Gaining Experience

  371
  51
  19 ноември 2008
  Го средив лаптопот ( се откажав од Windows 7 64 bit Ultimate), снимив Windows 8.1 64 bit.

  п.с. го носев на сервис пробуваа да го инсталираат драјверот, али и тие не можеа да инсталираат па ми наснимаа Windows 8.1 64 бит. Средено и работи звукот.
   
Слични теми
 1. the Joker
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,763
 2. pookie_mkd
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  893
 3. masterofpuppets
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  1,176
 4. MilanB
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  446
 5. Velix
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  2,153
Вчитување...

Сподели

Вчитување...