драјвер за Hp 450 G3

Дискусија во форумот 'Драјвери' започната од Smoking4e, 20 Декември 2015.

1. Smoking4e

Smoking4e
    Gaining Experience

368
    51
    19 ноември 2008
    дечки не можам да најдам драјхвер за мојот лаптоп HP 450 G3 Intel i7 6500U 8gb Ram, ATI Radeon 340M графичка, проблемот е не можам да најдам драјвер за звук (Multimedia Audio Controller). Барав од официјалнаата страна ама никако не ми помогна и исто така пробав со Driver Pack Solution (ни тоа не ми помогна ). Дали вие имате некакво решение.

2. ARMac

ARMac
    Unbeatable

4,607
    4,674
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
  3. Smoking4e

Smoking4e
    Gaining Experience

368
    51
    19 ноември 2008
    Не одговара драјверот, заборавив да кажам сниман е ОС ( Windows 7 Ultimate 64 bit ). У меѓу време ке испратам слика.

4. Smoking4e

Smoking4e
    Gaining Experience

368
    51
    19 ноември 2008
  5. Avid

Avid
    Unstoppable

2,393
    3,145
    21 Јануари 2009
    Друг пат пред да ставаш/ти ставаат Windows, ќе видиш кои ги подржува лаптопот.
    Овој лаптоп не подржува Windows 7 Ultimate.
    Плус, на овој нов и супер лап топ, најдобро ќе ти работи Windows 10.
    Така што, преинсталирај.

6. Smoking4e

Smoking4e
    Gaining Experience

368
    51
    19 ноември 2008
    Ок можда си во право ама нема потреба од windows 8 или 10, сега за сега не ми треба за понатаму ке ставам. Ако имате решение како да го инсталирам драјверот помогнете ми.
    Благодарам однапред. :)

7. Necromancer

Necromancer
    Unstoppable

3,088
    3,365
    24 Февруари 2012
    Машко
    GIS
    Дво-клик на контролерот, оди во Details, па одбери Hardware IDs, десен клик на полето и Copy, после тоа барај го на гугл. Би требало да ти врати резултати за што компонента станува збор.

Untitled.png

На ARMac и bxxxn им се допаѓа ова.
  8. bxxxn

bxxxn
    On your way to fame

713
    825
    11 Март 2011
    Во „Device Manager“,
    десен клик на „Multimedia Audio Controller“,
    потоа лев клик на „Properties“,
    лев клик на табот „Details“
    и во менито избери „Hardware Ids“.

Вредноста што ќе ти ја даде во „Value“ пиши ја тука или изгуглај.

Едит: истото што побрзо го пиша senseito погоре :)

На ARMac и Necromancer им се допаѓа ова.
  9. hipo

hipo
    Practice makes perfect

1,551
    1,266
    27 Јануари 2011
    Машко
    А дали имаш звук на лаптоп-от?
    Дали при инсталација на драјверот кој го има на НР сајтот ти јавува некоја грешка?

10. Avid

Avid
    Unstoppable

2,393
    3,145
    21 Јануари 2009
    Не е работата тебе што ти треба туку што подржува твојот лап топ.

11. Daniel86

Daniel86
    Unbeatable

2,502
    5,929
    28 Мај 2013
    Машко
    Електроника
    На STEFF му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Avid

Avid
    Unstoppable

2,393
    3,145
    21 Јануари 2009
    Епа кратко гледаш.
    Он има ултимејт инсталирано.
    Очигледно има разлика чим се набројани специфичните верзии.
    @STEFF ти не туку многу лајкај, ццц...

13. Daniel86

Daniel86
    Unbeatable

2,502
    5,929
    28 Мај 2013
    Машко
    Електроника
    Кажи ми ја разликата помеѓу Professional и Ultimate од технички аспект. Ако решение заради еден аудио драјвер е инсталација на десетка, ондак решението не го бива. И да те прашам ја тебе дечко, зошто толку агресивно навлегуваш во дискусииве насекаде? Немам досега прочитано твое мислење кое е напишано без цинизам и некој вид на омаловажување, а сепак се лутиш и не сфаќаш зошто те банирале кога на некој член, да не го именувам кој е, си му се обратил со погрдни и навредливи зборови.

На STEFF и ARMac им се допаѓа ова.
  14. STEFF

STEFF
    Unstoppable

1,937
    2,664
    4 Јули 2013
    Да не смеело ни да се лајка :D Инаку разлика на ultimate е тоа што може да се менува јазичен интерфејс, ака windows на македонски и сл, а на другите пакови ова е оневозможено. Можно и други опции има не знам.

На bxxxn и Daniel86 им се допаѓа ова.
  15. ARMac

ARMac
    Unbeatable

4,607
    4,674
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Драјвер што работи на pro 64bit неможе да не работи на ултимејт. Глупо е ова да се дискутира воопшто.

Драјверот е тој што го линкнав во вториот пост. Ако не работи или не е тој лаптоп, или корисникот незнае да го инсталира. Му беше посочено погоре како да најде Hardware ID's. А ако не сака да се потруди, секогаш постои сервис.

bxxxn, STEFF и на Daniel86 им се допаѓа ова.
  16. Smoking4e

Smoking4e
    Gaining Experience

368
    51
    19 ноември 2008
    јас ги симнував драјверите од официјалната страна за windows 7 profesional 64 bit и повеќето драјвери се фатија само овој драјвер не се фати(инсталира). Сега ке пробам што ке направам и ке ви пишам

еве овдека некои мислења најдов овдека чисто да ви пратам за да ми помогнете
    http://h30492.www3.hp.com/t5/Notebo...ware/Audio-Problem-ProBook-450-G3/td-p/381349

17. bxxxn

bxxxn
    On your way to fame

713
    825
    11 Март 2011
    - апдејтирај го БИОС-от од официјалните апдејти од ХП страната (ако има понов),
    - исклучи „Intel Smart sound“ во БИОС,
    - пробај пак со тој драјвер (официјалниот),
    - ако не сака прогуглај по Hardware ID и внимавај на спамови и вируси.

Инаку како што пиша @ARMac до сега ни јас немам сретнато драјвер што работи на Professional, а не работи на Ultimate верзијата и обратно (секако ова не вклучува мешање на 32 и 64 битни драјвери), но секако сум имал проблеми со драјвери од официјални страни, т.е. не биле најнови, ми крашувале систем, биле верзија со багови и сл.

18. ARMac

ARMac
    Unbeatable

4,607
    4,674
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Објасни убаво со каков проблем се соочуваш кога пробуваш да го инсталираш официјалниот драјвер. Што стои во device manager откако ќе се инсталира. Провери во биос да не е случајно исклучена звучната. Дали е нов лаптоп, дали некогаш звукот работел, дали си пробал со live cd од убунту да се осигураш дали е исправен чипот воопшто.

Детали.

19. Avid

Avid
    Unstoppable

2,393
    3,145
    21 Јануари 2009
    Не ја знам и не ме интересира. Чим таму се таму напишани посебно windows 7, очигледно има разлика. Или пак тие од ХП се нубови.
    Решението не го бива точно. Сепак, треба да се упати постирачот на темава дека мора да првин да се види кои оперативни системи ги подржува лаптопот, пред да инсталира.
    Баш напротив, тебе не ти влегов ич агресивно со постот. Ако ова ти е агресивно влегување, вие стварно цел форум сте станале кршливи ко стакло и премногу сте галени.
    Наместо „кратко гледаш“ требаше да ти пишам „еј Даниел, извини друже изгледа го имаш пропуштено делот каде што е означена специфична верзија на виндоусот ;) се е во ред ;)“?
    Иначе, имам комплекси (приватни проблеми, немам другари/женска, нижа вредност) и ги лечам преку форум.
    Тоа е проблемот, многу малку сте имале случаи каде што сте го искусиле тоа.
    @Smoking4e симни го пак драјверот.

Последна промена: 21 Декември 2015
  20. Smoking4e

Smoking4e
    Gaining Experience

368
    51
    19 ноември 2008
    Го средив лаптопот ( се откажав од Windows 7 64 bit Ultimate), снимив Windows 8.1 64 bit.

п.с. го носев на сервис пробуваа да го инсталираат драјверот, али и тие не можеа да инсталираат па ми наснимаа Windows 8.1 64 бит. Средено и работи звукот.

Слични теми
  1. the Joker
    Одговори:
    5
    Прегледи:
    1,680
  2. pookie_mkd
    Одговори:
    2
    Прегледи:
    815
  3. masterofpuppets