Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

DQHD vs UW-QHD+

dejan_str

Unbeatable
8 април 2011
8.362
5.357
OHRID кај ензероно
Според вас кое е најдобро решение за симулации како DCS world и MFSX? Моментално користам LG 38GL950G-B монитор како примарен.
Дали монитор од типот на Samsung odyssey g9 neo 49' DQHD би бил подобро решение. Кој тип на аспект, резолуција, големина на монитор вие би преферирале.
Еве како изгледа еден типичен гејмплеј на DCS world колку за представа која видливост треба да се има. VR не преферирам така да track IR користам.
View: https://www.youtube.com/watch?v=T-xY1UYbGqg
 

dejan_str

Unbeatable
8 април 2011
8.362
5.357
OHRID кај ензероно
Еве ти брат ми.


Тргнат буџет настрана го чекам. Нема поимерсивен монитор.
Преголем некако е, врат ке ме заболи. Треба да седнам еднаш на монитор со таков аспект да видам како би било. На толкав монитор со Track IR може да е зезнато.
 

Ron26

On your way to fame
4 мај 2019
748
997
не е попаметно да си купиш VR headset за вакви игрици? Ако влезеш у догфајт мора да гледаш околу тебе. Тоа е кључно за да бидеш пилот.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.287
14.417
Вакво нешто ми треба за работа, 2х4к екрани еден до друг наместо два монитора. За ова ќе треба во странство да се иде да се земе.
 

moongose

Unbeatable
19 јули 2013
3.792
4.593
Овој е сега демонстиран на CES. Додека излезе во продажба и стане достапен, пролет-лето најрано. Под 2-2,5К нема да биде.
 

dejan_str

Unbeatable
8 април 2011
8.362
5.357
OHRID кај ензероно
не е попаметно да си купиш VR headset за вакви игрици? Ако влезеш у догфајт мора да гледаш околу тебе. Тоа е кључно за да бидеш пилот.
Со VR Има придобивки ама и губитоци како главоболки,и видливоста на авионите во BVR е намалена ,ма да мислам со нови абдејти и зголемена е . IR track заменува до негде VR се подешава со помало вртење на глава да прави поголеми движења и слично. А и генерално од VR мене лично глава ме боли. Е сега IR track не е опција ако немаш голем монитор така да со 38 инчен 21:9 e некако тамам според мене ма да еве се мислам дали 32:9 49 инчен би бил подобро решение така во дилема сум.
Dcs world e голема инвестиција па неможам многу да експериментирам али гледам ретко кој кај нас игра такви игри за жал па потешко идам до прави совети. Мене искрено возенје суперсонични ловци над прекрасни пејсажи и градови и борби ми е екстра гејминг искуство.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.529
Мислења
964.346
Членови
34.902
Огласи
2.617
Најнов член
darko SNR
На врв Дно