1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Дознавање на МАК адреса

Дискусија во форумот 'Приватност // Анонимност // SPAM' започната од mariomako, 14 Јуни 2012.

1. mariomako

mariomako
    Гостин

Здраво,
    барам совет од поискусните,
    дали е можно со бровсање на некоја веб страна, можат да ми ја дознаат МАК адресата од вајфај картицата?
    Што можат да ми направат ако ми ја знаат Мак адресата?
    Дали ако ја сменам мак адресата со macchanger, оној кој ќе ми ја види мак адресата, ќе ми ја види лажната или вистинската?

Поздрав

2. Aleks

Aleks
    Gaining Experience

5,753
    289
    18 Мај 2007
    Надвор од твојата локална мрежа (надвор - кон интернетот) MAC адресата неможе да ти се дознае.

3. DaciSS

DaciSS
    Gaining Experience

949
    287
    3 Јануари 2008
    Машко
    Systems and Network Administrator
    Со регуларниот начин на комуникација, другите луѓе на интернет нема да ти ја видат MAC адресата, т.е. доколку тие го снифаат сообраќајот ќе ја гледаат MAC адресата од некој рутер на Интернет, т.е, кога паkетите патуваат source MAC се менува од hoop на hoop, па така тие ке ја видата адресата од последниот рутер/свич што им го предал пакетот.

Алтернативно ти можеш да пратиш специјално барање до хостот да ти одговори која е неговата МАЦ, е во тој случај твојот ПЦ ќе си ја каже сам адресата. Ако ја смениш со macchanger, новата/лажната ќе ја кажува нема оригиналот.
    Али на некој начин ако ти ја смениш оригиналната и ја користиш лажната цела година, исто ко да не си ја ни сменил.

На DEJAN9 и StalkeR им се допаѓа ова.
  4. synatix;c0der32

synatix;c0der32
    Intern

3
    0
    20 Јуни 2012
    Машко
    Programiranje Hakiranje .........
    мариомако и дациСС пратите ми линк од фб да ве додадам за пријатели ..
    имам некои слични работи што не ми се јасни..

Сподели

Вчитување...