1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Дознавање на МАК адреса

Дискусија во форумот 'Приватност // Анонимност // SPAM' започната од mariomako, 14 Јуни 2012.

 1. mariomako

  mariomako
  Гостин

  Здраво,
  барам совет од поискусните,
  дали е можно со бровсање на некоја веб страна, можат да ми ја дознаат МАК адресата од вајфај картицата?
  Што можат да ми направат ако ми ја знаат Мак адресата?
  Дали ако ја сменам мак адресата со macchanger, оној кој ќе ми ја види мак адресата, ќе ми ја види лажната или вистинската?

  Поздрав
   
 2. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,753
  289
  18 Мај 2007
  Надвор од твојата локална мрежа (надвор - кон интернетот) MAC адресата неможе да ти се дознае.
   
 3. DaciSS

  DaciSS
  Gaining Experience

  949
  287
  3 Јануари 2008
  Машко
  Systems and Network Administrator
  Со регуларниот начин на комуникација, другите луѓе на интернет нема да ти ја видат MAC адресата, т.е. доколку тие го снифаат сообраќајот ќе ја гледаат MAC адресата од некој рутер на Интернет, т.е, кога паkетите патуваат source MAC се менува од hoop на hoop, па така тие ке ја видата адресата од последниот рутер/свич што им го предал пакетот.

  Алтернативно ти можеш да пратиш специјално барање до хостот да ти одговори која е неговата МАЦ, е во тој случај твојот ПЦ ќе си ја каже сам адресата. Ако ја смениш со macchanger, новата/лажната ќе ја кажува нема оригиналот.
  Али на некој начин ако ти ја смениш оригиналната и ја користиш лажната цела година, исто ко да не си ја ни сменил.
   
  На DEJAN9 и StalkeR им се допаѓа ова.
 4. synatix;c0der32

  synatix;c0der32
  Intern

  3
  0
  20 Јуни 2012
  Машко
  Programiranje Hakiranje .........
  мариомако и дациСС пратите ми линк од фб да ве додадам за пријатели ..
  имам некои слични работи што не ми се јасни..
   

Сподели

Вчитување...