• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Downloaders

  • Ја почнал/а темата
  • #1

stefan007

Intern
27 јуни 2007
395
2
Дали користите програми за download и ако користите кои се тоа? Барав по нет некоја програма и ми излегоа многу, на секој официјален сајт пишува декак нивната е најдобра :p па ме интересираат ваши искуства со вакви програми. Ја сега користам Internet Download Manager и на официјалниот сајт викаат дека се зголемува брзината за 500%, тоа зголемување некако не го приметив па сакам да ставам друг програм ама незнам кој, ги има многу па дајте некој предлог.
 

DynamicMK

Gaining Experience
11 април 2007
1,635
181
Јас ја користам FlashGet, добра е, можеш да ја користиш и како торент клиент
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
DownThemALL

додаток за мозила
ми врши работи само ради тоа што ми се дешава при симнување да ми пада конекција :)
а тоа aceleratori не верувај им
колку имаш интернет толку ке симнуваш нема ништо да ти се убрзува

што ако имаш 2mbit интернет ке симнуваш со 1000kbps ма нема везе

и наравно понекогаш flashGet
 
M

Mr.Alien

Гостин
То је так нормално, не....?!?!?!?

Нормално е секој да си го фали своето како најдобро. Никој нема да каже мојот софтвер е добар, но на таа и таа фирма е подобар.
За убрзување нема простор за дискусија - ништо не се постигнува. Порано, кога сеуште се малтретирав со модемот, брзината ми се зголемуваше за 1 до 2 КБ со користење на таков програм, мислам дека беше од Fresh или слично.
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Не може да ти го убрза симнувањето тоа верувај,за симнување користам Internet Download Manager и сум задоволен,и некогаш BitComet,исто така сум задоволен :)
 

CyberSpic

Intern
14 април 2007
823
26
howtoformatacomputer.com
Тој вид на програми, забрзувачи за download и слично ја зголемуваат брзината на спуштање на некои сервери,но не на сите. Доколку некој сервер дава на пример 10 кб за превземање на фајл по корисник, забрзувачите за превземање на фајлови прават повеќе од една конекција кон серверот (во стил на повеќе корисници ) и со тоа серверот ти го дава фајлот повеќе пати во исто време мислеќи дека не е еден корисник, ондосно повеќе конекции со максумум дозволената брзина за превземање = поголема брзина (Leeching).

Проблемот е што кај нас интернетот е сеуште недоволно развиен, и брзините за превземање ( download ) коишто ги имаме ние, не се воопшто проблем за серверите. Но кај интернет со 100 мегабита по корисник, плус повеќе корисници во исто време, значи серверот треба да има повеќе терабита (1000 мбита) Upload за да може да ги задоволи максималните барања од сите корисници. Затоа е воведен тој максимум трансфер по корисник. Е тука download accelerators стапуваат на сцена.

Јас лично го користам Orbit. Некако ми има едноставен интерфејс.

поз
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
леле само колку пати ми се имаше десено
симнувам од RS по 10++ фајлови го оставам компјутерот одам да работам нешто
и кога се враќам се прекинало
ги гледам фајловите скоро готови 80++%
иде ми да плачам
а ова супер е си наставува
пред тоа користев download manager но некако престанав да го користам

btw сеуште сум на соло3 од он нет
имаат глупава работа да се подмират сите сметки ако се прави миграција
а пречекорувам по едно 20тина гига :)
 

Laki Luciano

Intern
27 мај 2008
332
3
имаат глупава работа да се подмират сите сметки ако се прави миграција
Ти ги начука ф-рите за СОЛО 3 со пречекорени по 20GB на месец (20GBx106ден), па сега сакаш да одиш на СОЛО 101 и тие да ти ги простат :LOL::LOL: Кад тад ќе мора да си ги платиш, па поарно не одолговлекувај, плати си и мигрирај си ако трошиш толку.

sry за off topic

edit: flashGet користам понекогаш.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
Ги користам наизменично двете кои што добиа најмногу гласови на темава :))

И последно време најмногу


Пред неодамна го користев и


И незнам.. Секоја си ја брка работата.. Ми нема некоја разлика на сите 3..
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
Ти ги начука ф-рите за СОЛО 3 со пречекорени по 20GB на месец (20GBx106ден), па сега сакаш да одиш на СОЛО 101 и тие да ти ги простат :LOL::LOL: Кад тад ќе мора да си ги платиш, па поарно не одолговлекувај, плати си и мигрирај си ако трошиш толку.

sry за off topic

edit: flashGet користам понекогаш.
не тамн работа да ми ги простат туку да си наставам од нареден месец на соло101
ај денес измкнав скоро 200eura и подмирив
така да сеуште не ме преместиле но очекувам во текот на денот
 
  • Ја почнал/а темата
  • #12

stefan007

Intern
27 јуни 2007
395
2
леле 200 евра за нет, па колега за 200 евра ке платиш нет за цела година :LOL::LOL: а не за 1 месец.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
не е за 1 месец за 3 е
абе што да правам понекогаш и не ги трошам тија 3 гига
кога сум во скопје
но во последните неколку месеци ми де дешава да мора барем еднаш неделно да правам backup да стране и форуми
но добро е ми го сменија
сега е доста побрзо
и ресто што е вишак до 101гига има доста добро да га искористу и такој имам нов хард диск па добро да се напуни
а и RS премиум да не стои за џабе:)
 

James

Intern
8 јули 2008
336
13
Јас си го користам UTorrent 1.7.7 ама некако не ми прае ќејф, баш сега спуштам еден филм и (seeds 35/603 peers 15/1326) многу е споро 14,3 kb/s. До мене е или да си најдам друг програм.
Кабловски интернет 2024kbps
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,722
Мислења
856,074
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно