1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Dota 2

Дискусија во форумот 'Игри' започната од DaVoRkNe, 4 Февруари 2012.

1. TylerMkD

TylerMkD
    Unstoppable

2,001
    3,283
    7 ноември 2014
    Машко
    Многу почнавте да го тупите, форум е, мора да се дискутира за нешто.

На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Avid

Avid
    Unbeatable

3,401
    4,945
    21 Јануари 2009
    Често се случува ова. Ќе фатиме 5-6 души ќе се согласиме и ќе кажеме нешто, ќе се најде некој контраш ќе пише нешто и одеднаш ќе никнат како печурки и други да му се приклучат.
    Ај уште некој сеа нека пише „небитно е колку играл, live and let live, вие па поарни да не сте“ и сл. Нека ме цитира и нека пише, hehe, ќе ме зезне.

Изменето од модератор: 16 Август 2016
  3. kjosmofon

kjosmofon
    Баниран/a

3,764
    5,730
    7 oктомври 2011
    kalfa
    Ај да дискутираме колку е прекрасно панорамското тркало, ИТ форум е тука ако не дискутираме за игри тогаш каде?

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Изменето од модератор: 16 Август 2016
    На dangthe му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Nightingale

Nightingale
    On your way to fame

618
    525
    28 Јануари 2014
    Според сликата од @theMAD Сакса има изиграно 4к сати, јас имам пријатели на стим што имаат по 5к, 6к часа играно па пак не се мрднати од 3к-4к MMR. Сакса беше 8к MMR со најверојатно 3к сати, запамтете. Колку и да дробиме на форумов на дечкото секоја минута му се исплати што ја потроши во играње Dota.

На SiPy` и tupacan им се допаѓа ова.
  5. kjosmofon

kjosmofon
    Баниран/a

3,764
    5,730
    7 oктомври 2011
    kalfa
    Јас сум повеќе горд на сакса отколку на сите спортисти и први места од 45 год до денес.

На GoCe_, STEALTH, Војвода и уште 6 други им се допаѓа ова.
  6. nik0la_

nik0la_
    Practice makes perfect

762
    1,249
    5 Јануари 2012
    И јас имам 4к саати на 2 акаунти па не мрдам
    Цел форум треба да го пречекаме на аеродром кога ќе си иде навака :D

На tupacan и kjosmofon им се допаѓа ова.
  7. kjosmofon

kjosmofon
    Баниран/a

3,764
    5,730
    7 oктомври 2011
    kalfa
    груба проценка во 20 год имам мин 30к часа онлајн игри

8. kirev

kirev
    Unstoppable

5,337
    3,729
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    Кои први места? ;)

На bobid1010 и Avid им се допаѓа ова.
  9. kjosmofon

kjosmofon
    Баниран/a

3,764
    5,730
    7 oктомври 2011
    kalfa
    не биди буквалиста бре, имаме ние катарљарда први места

На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Nightingale

Nightingale
    On your way to fame

618
    525
    28 Јануари 2014
    Ако гледам така, на една страна вкупно време колку сум потрошил на секоја игра, и од друга страна успесите, па депресија не ми бега :D

11. Happy

Happy
    Gaining Experience

774
    265
    21 Јуни 2010
    Wellness советник
    Само 500 играчи заработиле од дота, другите сите сме во минус, иначе саати изиграни сакса скоро и да има дупло помалце од останатите про играчи, а пак беше прв во ммр. Не е до сатите, до самиот човек е.

Sent from my ZTE Grand X2 In using Tapatalk

На theMAD му/ѝ се допаѓа ова.
  12. kjosmofon

kjosmofon
    Баниран/a

3,764
    5,730
    7 oктомври 2011
    kalfa
    Луѓе, сте играле и ви било убаво, доволно, сакса играл и му било убаво, зато и почнал, имал талент и бил упорен и направил пари. Супер. Не треба кантар на се да се става.

На theMAD и xenon им се допаѓа ова.
  13. Sm0k3y25

Sm0k3y25
    Баниран/a

393
    278
    7 ноември 2012
    Машко
    Сакса смурфаше со лешрак и дигна 8к. Исто како Badman што спамаше spectre во подоцнежниот пач. Дечкото со w33 се запозна во дота и се пикнаа двајцата во DC. Среќа , квалитет или не, неважно, си заработи дечкото пари за цел живот. И јас навивав за него, навистина мило ми беше.

На Happy му/ѝ се допаѓа ова.
  14. psyside

psyside
    Rising Star

24,830
    24,952
    4 Септември 2008
    Апсолутно не е битно колку играл, дота е игра позната по тоа што дури и најголемите нубови играат барем по 3-4 партии на ден што во просек се најмалце 3 часа.

На ThundeR и Jovan2389 им се допаѓа ова.
  15. Martinovski

Martinovski
    Gaining Experience

611
    302
    4 oктомври 2011
    На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Costigan_Jr

Costigan_Jr
    Unstoppable

2,819
    3,893
    5 Јули 2013
    Особено завршетокот на партијата!

На Martinovski му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Happy

Happy
    Gaining Experience

774
    265
    21 Јуни 2010
    Wellness советник
    Види, како и секој играч има неколку хероја што ептен му лежат, да стигне и остснеш во топ 10 играчи значи дек Без разлика на пач вештините што ги поседува се уникатни и очигледно подобри од сите нас. 60 % winrate значи од 1000 игри 400 ке победи 400 ќе изгуби, 200игри ќе биде во плус= 5000мрр плус 4к калибрација ете ти 9к :) значи ако сакате да сте во висок круг мора барем 54-55 winrate ranked

Sent from my ZTE Grand X2 In using Tapatalk

ThundeR, esquimaux и на Costigan_Jr им се допаѓа ова.
  18. Jovan2389

Jovan2389
    On your way to fame

696
    687
    22 Април 2013
    Машко
    Лесно и едноставно, а и математиката ти е на место :)

На theMAD му/ѝ се допаѓа ова.
  19. dangthe

dangthe
    Practice makes perfect

1,095
    1,302
    5 Септември 2008
    Машко
    Еден интересен трол од денес :)
    Фали еден твит во сликава кој гласи: "Just kidding, apologies if anyone felt miserable"

На Sm0k3y25 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Sm0k3y25

Sm0k3y25
    Баниран/a

393
    278
    7 ноември 2012
    Машко
    Miracle W33 Fly Crit Misery - GG.

21. psyside

psyside
    Rising Star

24,830
    24,952
    4 Септември 2008
    hehe

22. TylerMkD

TylerMkD
    Unstoppable

2,001
    3,283
    7 ноември 2014
    Машко
    Се согласувам, не секој може да биде следниот Сакса. Ова е различно од обичен спорт, каде што целта е детето да се развие физички (дури и да нема талент нели), да научи дисциплина, напор итн. Е-спортот е една многу дискутабилна тема кога е поврзано со децата и тренирањето да се биде најдобар...

23. kirev

kirev
    Unstoppable

5,337
    3,729
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    Некој линк? Пошто мене не ми изгледа толку страшно. Од психо-физички развој, не може физичкиот дел. А дисциплина, напор, све може...

24. TylerMkD

TylerMkD
    Unstoppable

2,001
    3,283
    7 ноември 2014
    Машко
    Нема линк, дискутираме меѓу нас. Едно е да одиш на тренинг на кошарка, каде што даваш максимум физичка снага, учиш физичка координација и се развиваш, а сето тоа го правиш под тренер кој те набљудува постојано и те учи на дисциплина. Еве јас лично развив ненормално добра кондиција само заради тренингот.

Од друга страна, дота ако решиш да се тренираш дома, треба сам да се контролираш, а освен hand to eye coordination на екран, друга физичка активност и напредок нема да имаш. Дополнително, да не заборавиме дека тренинг на баскет е 1 до 2 часа секој ден, или пак на растојание од два дена, додека пак дота тренинг би бил секој ден по 3-4 саати минимум?

Дополнително, ако си во средно, баскетот/кошарката е разонода во која мозокот е „на пасење“ (иако нели нормално се размислува), се одмараш и рекреираш на еден начин, додека пак дотата бара од тебе дополнителен умствен напор. По 4 саати компетитивна дота, можеш да бидеш доста изнервиран и уморен психички, па потешко ќе биде да седнеш да учиш. Плус, поголема зависност е дотата, ако стануваш се подобар, се повеќе ќе ти се игра и ќе ти се игра, додека пак ќе кажам, кај кошарката би имал фиксен тренинг и после баскет/тренинг во маало, ама нема да можеш или сакаш баш во 11 вечер да го правиш тоа секој ден.

Значи да има денот 30 часа, па да се одделат 6 за тренинг во е-спорт може би било океј, ама вака ќе биде на сметка на вистинскиот спорт, кој многу придонесува за развој на детето. Не знам, иако сум поборник на гејмингот, сметам дека овој залет на е-спортот ултимативно ќе донесе негативни последици за децата од 10-18 години.

На Potop и theMAD им се допаѓа ова.
  25. kirev

kirev
    Unstoppable

5,337
    3,729
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    Како тогаш стигнале до називот е-спорт ако е толку очајна ситуацијата? Никој паметен не му текнува да дигне глас и да бара да се смени?

Слични теми
  1. _EAX
    Одговори:
    3
    Прегледи:
    1,732
  2. [W*O*R*I*X]
    Одговори:
    4
    Прегледи:
    1,310
  3. Happy