1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Dota 2

Дискусија во форумот 'Игри' започната од DaVoRkNe, 4 Февруари 2012.

 1. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,193
  3,547
  7 ноември 2014
  Машко
  Многу почнавте да го тупите, форум е, мора да се дискутира за нешто.
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Avid

  Avid
  Guru

  4,617
  6,970
  21 Јануари 2009
  Често се случува ова. Ќе фатиме 5-6 души ќе се согласиме и ќе кажеме нешто, ќе се најде некој контраш ќе пише нешто и одеднаш ќе никнат како печурки и други да му се приклучат.
  Ај уште некој сеа нека пише „небитно е колку играл, live and let live, вие па поарни да не сте“ и сл. Нека ме цитира и нека пише, hehe, ќе ме зезне.
   
  Изменето од модератор: 16 Август 2016
 3. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,742
  5,672
  7 oктомври 2011
  kalfa
  Ај да дискутираме колку е прекрасно панорамското тркало, ИТ форум е тука ако не дискутираме за игри тогаш каде?

  Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
   
  Изменето од модератор: 16 Август 2016
  На dangthe му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Nightingale

  Nightingale
  On your way to fame

  618
  525
  28 Јануари 2014
  Според сликата од @theMAD Сакса има изиграно 4к сати, јас имам пријатели на стим што имаат по 5к, 6к часа играно па пак не се мрднати од 3к-4к MMR. Сакса беше 8к MMR со најверојатно 3к сати, запамтете. Колку и да дробиме на форумов на дечкото секоја минута му се исплати што ја потроши во играње Dota.
   
  На SiPy` и tupacan им се допаѓа ова.
 5. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,742
  5,672
  7 oктомври 2011
  kalfa
  Јас сум повеќе горд на сакса отколку на сите спортисти и први места од 45 год до денес.
   
  На GoCe_, STEALTH, Војвода и уште 6 други им се допаѓа ова.
 6. nik0la_

  nik0la_
  Practice makes perfect

  702
  1,241
  5 Јануари 2012
  И јас имам 4к саати на 2 акаунти па не мрдам
  Цел форум треба да го пречекаме на аеродром кога ќе си иде навака :D
   
  На tupacan и kjosmofon им се допаѓа ова.
 7. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,742
  5,672
  7 oктомври 2011
  kalfa
  груба проценка во 20 год имам мин 30к часа онлајн игри
   
 8. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,298
  3,701
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Кои први места? ;)
   
  На bobid1010 и Avid им се допаѓа ова.
 9. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,742
  5,672
  7 oктомври 2011
  kalfa
  не биди буквалиста бре, имаме ние катарљарда први места
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Nightingale

  Nightingale
  On your way to fame

  618
  525
  28 Јануари 2014
  Ако гледам така, на една страна вкупно време колку сум потрошил на секоја игра, и од друга страна успесите, па депресија не ми бега :D
   
 11. Happy

  Happy
  On your way to fame

  1,245
  534
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Само 500 играчи заработиле од дота, другите сите сме во минус, иначе саати изиграни сакса скоро и да има дупло помалце од останатите про играчи, а пак беше прв во ммр. Не е до сатите, до самиот човек е.

  Sent from my ZTE Grand X2 In using Tapatalk
   
  На theMAD му/ѝ се допаѓа ова.
 12. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,742
  5,672
  7 oктомври 2011
  kalfa
  Луѓе, сте играле и ви било убаво, доволно, сакса играл и му било убаво, зато и почнал, имал талент и бил упорен и направил пари. Супер. Не треба кантар на се да се става.
   
  На theMAD и xenon им се допаѓа ова.
 13. Sm0k3y25

  Sm0k3y25
  Баниран/a

  279
  233
  7 ноември 2012
  Машко
  Сакса смурфаше со лешрак и дигна 8к. Исто како Badman што спамаше spectre во подоцнежниот пач. Дечкото со w33 се запозна во дота и се пикнаа двајцата во DC. Среќа , квалитет или не, неважно, си заработи дечкото пари за цел живот. И јас навивав за него, навистина мило ми беше.
   
  На Happy му/ѝ се допаѓа ова.
 14. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,923
  27,631
  4 Септември 2008
  Апсолутно не е битно колку играл, дота е игра позната по тоа што дури и најголемите нубови играат барем по 3-4 партии на ден што во просек се најмалце 3 часа.
   
  На ThundeR и Jovan2389 им се допаѓа ова.
 15. Martinovski

  Martinovski
  Gaining Experience

  618
  248
  4 oктомври 2011
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,842
  3,952
  5 Јули 2013
  Особено завршетокот на партијата!
   
  На Martinovski му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Happy

  Happy
  On your way to fame

  1,245
  534
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Види, како и секој играч има неколку хероја што ептен му лежат, да стигне и остснеш во топ 10 играчи значи дек Без разлика на пач вештините што ги поседува се уникатни и очигледно подобри од сите нас. 60 % winrate значи од 1000 игри 400 ке победи 400 ќе изгуби, 200игри ќе биде во плус= 5000мрр плус 4к калибрација ете ти 9к :) значи ако сакате да сте во висок круг мора барем 54-55 winrate ranked

  Sent from my ZTE Grand X2 In using Tapatalk
   
  ThundeR, esquimaux и на Costigan_Jr им се допаѓа ова.
 18. Jovan2389

  Jovan2389
  On your way to fame

  696
  663
  22 Април 2013
  Машко
  Лесно и едноставно, а и математиката ти е на место :)
   
  На theMAD му/ѝ се допаѓа ова.
 19. dangthe

  dangthe
  Practice makes perfect

  1,115
  1,383
  5 Септември 2008
  Машко
  Еден интересен трол од денес :)
  Фали еден твит во сликава кој гласи: "Just kidding, apologies if anyone felt miserable"

  [​IMG]
   
  На Sm0k3y25 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Sm0k3y25

  Sm0k3y25
  Баниран/a

  279
  233
  7 ноември 2012
  Машко
  Miracle W33 Fly Crit Misery - GG.
   
 21. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,923
  27,631
  4 Септември 2008
  hehe
   
 22. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,193
  3,547
  7 ноември 2014
  Машко
  Се согласувам, не секој може да биде следниот Сакса. Ова е различно од обичен спорт, каде што целта е детето да се развие физички (дури и да нема талент нели), да научи дисциплина, напор итн. Е-спортот е една многу дискутабилна тема кога е поврзано со децата и тренирањето да се биде најдобар...
   
 23. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,298
  3,701
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Некој линк? Пошто мене не ми изгледа толку страшно. Од психо-физички развој, не може физичкиот дел. А дисциплина, напор, све може...
   
 24. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,193
  3,547
  7 ноември 2014
  Машко
  Нема линк, дискутираме меѓу нас. Едно е да одиш на тренинг на кошарка, каде што даваш максимум физичка снага, учиш физичка координација и се развиваш, а сето тоа го правиш под тренер кој те набљудува постојано и те учи на дисциплина. Еве јас лично развив ненормално добра кондиција само заради тренингот.

  Од друга страна, дота ако решиш да се тренираш дома, треба сам да се контролираш, а освен hand to eye coordination на екран, друга физичка активност и напредок нема да имаш. Дополнително, да не заборавиме дека тренинг на баскет е 1 до 2 часа секој ден, или пак на растојание од два дена, додека пак дота тренинг би бил секој ден по 3-4 саати минимум?

  Дополнително, ако си во средно, баскетот/кошарката е разонода во која мозокот е „на пасење“ (иако нели нормално се размислува), се одмараш и рекреираш на еден начин, додека пак дотата бара од тебе дополнителен умствен напор. По 4 саати компетитивна дота, можеш да бидеш доста изнервиран и уморен психички, па потешко ќе биде да седнеш да учиш. Плус, поголема зависност е дотата, ако стануваш се подобар, се повеќе ќе ти се игра и ќе ти се игра, додека пак ќе кажам, кај кошарката би имал фиксен тренинг и после баскет/тренинг во маало, ама нема да можеш или сакаш баш во 11 вечер да го правиш тоа секој ден.

  Значи да има денот 30 часа, па да се одделат 6 за тренинг во е-спорт може би било океј, ама вака ќе биде на сметка на вистинскиот спорт, кој многу придонесува за развој на детето. Не знам, иако сум поборник на гејмингот, сметам дека овој залет на е-спортот ултимативно ќе донесе негативни последици за децата од 10-18 години.
   
  На Potop и theMAD им се допаѓа ова.
 25. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,298
  3,701
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Како тогаш стигнале до називот е-спорт ако е толку очајна ситуацијата? Никој паметен не му текнува да дигне глас и да бара да се смени?
   
Слични теми
 1. _EAX
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  1,804
 2. [W*O*R*I*X]
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  1,374
 3. Happy

  Dota 2

  Happy, 17 Август 2011, Во форумот: Игри
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  997
 4. Dzalek
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  989
 5. lakimens

  Dota 2

  lakimens, 28 Мај 2012, Во форумот: Игри
  Одговори:
  21
  Прегледи:
  1,677
Вчитување...

Сподели

Вчитување...