Достапност на постар телефон - Nokia N95 Black 8GB - на нашиот пазар или онлајн, и негово купување

Nightwalker

Gaining Experience
18 ноември 2007
161
201
Nightwalker's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-10700KF & be quiet! Shadow Rock 3
Motherboard
MSI B460M MORTAR
Storage
SSD M.2 Samsung NVMe 970 EVO Plus 500GB & 1TB Western Digital SATA3 64MB Caviar Blue
PSU
Gigabyte P650B
RAM
XPG GAMMIX D10 DDR4 (2x8GB) @ 3000
Video card
GIGABYTE RTX 3060 Ti Gaming OC 8G
Case
Genesis Irid 503 ARGB
Mouse
Glorious Model O
Keyboard
Glorious GMMK PRO
Audio
Onboard
Monitor
BenQ GL2580
OS
Windows 10 Pro x64
Веќе извесно време размислувам од носталгични и други лични побуди да побарам Nokia N95 Black 8GB. Јасно ми е дека се работи за телефон кој одамна е „дисконтинуиран“ и веќе не се произведува, па оттаму и ја отворам темава доколку имате информации со кои би можеле да помогнете.

- Дали кај нас (пожелно во Скопје) има мобилари во кои може да се најдат постари (па и колекционерски) мобилни? Или вие лично познавате поединци кои би можеле да помогнат?

- Доколку не, гледам неколку понуди на Ebay за refurbished модели. Јасно ми е што значи refurbished, но повеќе би сакал да прашам дали вие лично би верувале на такви понуди? Еве една понуда со слики (по претпоставка дека не се работи за кинеска копија).
Во спротивно, дали знаете некои други страни што продаваат мобилни од поодамна, а ги сметате за сигурни?

- Во случај да се погоди да го најдам телефонот, дали кај нас се' уште функционира 3G мрежата за телефонија (на оваа тема не сум толку упатен, секоја информација е добредојдена)?

Благодарам однапред!
 

salamander

Gaining Experience
16 ноември 2011
207
232
Кочани
salamander's setup  
Processor & Cooler
3770K, NH-D14
Motherboard
Sapphire Pure Platinum z77
Storage
850EVO 500GB + 6+TB
PSU
Antec HCP-1000
RAM
32GB Corsair Dominator
Video card
980
Case
Cosmos II
Mouse
Logitech G700s, MX518
Monitor
Philips 22' 16:10
OS
64bit Win10
OVI store i OVI maps koristat tie nokiite ako ne se lazam ama kako se stavija so Microsoft posle nekoe vreme prekinaa i gi servisite taka da za apikacii i mapata zaebano e
Mrezata treba da si rabote ako ne e zaklucen
 

Miki98

Gaining Experience
13 јануари 2021
180
74
Macedonia Pehchevo
www.balkan77.com
Веќе извесно време размислувам од носталгични и други лични побуди да побарам Nokia N95 Black 8GB. Јасно ми е дека се работи за телефон кој одамна е „дисконтинуиран“ и веќе не се произведува, па оттаму и ја отворам темава доколку имате информации со кои би можеле да помогнете.

- Дали кај нас (пожелно во Скопје) има мобилари во кои може да се најдат постари (па и колекционерски) мобилни? Или вие лично познавате поединци кои би можеле да помогнат?

- Доколку не, гледам неколку понуди на Ebay за refurbished модели. Јасно ми е што значи refurbished, но повеќе би сакал да прашам дали вие лично би верувале на такви понуди? Еве една понуда со слики (по претпоставка дека не се работи за кинеска копија).
Во спротивно, дали знаете некои други страни што продаваат мобилни од поодамна, а ги сметате за сигурни?

- Во случај да се погоди да го најдам телефонот, дали кај нас се' уште функционира 3G мрежата за телефонија (на оваа тема не сум толку упатен, секоја информација е добредојдена)?

Благодарам однапред!
Оваа личи на Nokia N96,во Берово Цикара Компјутери Продавницата го имаше нов,прашај ги.
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
5,276
4,655
Ethermine
www.facebook.com
Веќе извесно време размислувам од носталгични и други лични побуди да побарам Nokia N95 Black 8GB. Јасно ми е дека се работи за телефон кој одамна е „дисконтинуиран“ и веќе не се произведува, па оттаму и ја отворам темава доколку имате информации со кои би можеле да помогнете.

- Дали кај нас (пожелно во Скопје) има мобилари во кои може да се најдат постари (па и колекционерски) мобилни? Или вие лично познавате поединци кои би можеле да помогнат?

- Доколку не, гледам неколку понуди на Ebay за refurbished модели. Јасно ми е што значи refurbished, но повеќе би сакал да прашам дали вие лично би верувале на такви понуди? Еве една понуда со слики (по претпоставка дека не се работи за кинеска копија).
Во спротивно, дали знаете некои други страни што продаваат мобилни од поодамна, а ги сметате за сигурни?

- Во случај да се погоди да го најдам телефонот, дали кај нас се' уште функционира 3G мрежата за телефонија (на оваа тема не сум толку упатен, секоја информација е добредојдена)?

Благодарам однапред!
Имам н96 16гб мислам беше. Н95 8гб не ги бива многу баш ради флет каблите. И тешко е да се најдаат во исправна состојба. Инаку имам повеќе нокиа телефони. Баш ме потсети за овоа ке ги огласам утре сите како за колекционери.
 

igor_igor

Unstoppable
2 септември 2012
2,162
3,401
Скопје
igor_igor's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i3-10100F + CM Hyper 212 EVO
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NV1 500GB M.2 / HDD Seagate BarraCuda 2TB (ST2000DM008)
PSU
Cooler Master G750M 80 Plus Bronze
RAM
2 x 8GB (16GB) Kingston HyperX FURY RGB 3200MHz DDR4
Video card
Sapphire RX580 Nitro+ 4GB DDR5
Case
SAMA Vision III
Mouse
X7 XL-750BH
Keyboard
X7 A4tech G800 MU
Monitor
AOC D2357Ph Led 3D
OS
Windows 10 Pro 64 bit
Овоа Пане-во ако не ти најде, тешко друг. :)
Два ретро телефони што ги барав и никаде неможев да ги најдам, тој ми ги најде. :cool:
 

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
521
657
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-6700HQ
Storage
250 SSD & 1TB HDD
RAM
16gb DDR4
Mouse
Logitech G9
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 10
Ах, Nokia N95.
Уште се каам што го продадов, и тоа за 3.000 ден.
Нареден телефон кој планирав и сакав да го земам беше Nokia N900, но тогаш стапија во игра iPhone, и така...
 

Miki98

Gaining Experience
13 јануари 2021
180
74
Macedonia Pehchevo
www.balkan77.com
Предобри телефони беа и се уште.
Nokia N95,Nokia N96,Nokia N73, Nokiа E72,Nokia N8.
Само во очи кои ми ми останаа се
N96,E72 и N8.
N8-цата имаше некој проблем,но не се сеќавам.
N95-малку е стара и бавна за разлика од N96-побрзо работи.
 

olikomerc

Unstoppable
11 декември 2008
4,748
3,639
Исто 6280 екстра беше, го имав 3-4 години можда на времето, што нема претрпено и до скоро стоеше во фиока исправен.
Кој квалитет, издржливост и дизајн беа јаоо.

68673-phones-review-nokia-6280-mobile-phone-image1-Iit9ez2oPN.jpg
 

Nightwalker

Gaining Experience
18 ноември 2007
161
201
Nightwalker's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-10700KF & be quiet! Shadow Rock 3
Motherboard
MSI B460M MORTAR
Storage
SSD M.2 Samsung NVMe 970 EVO Plus 500GB & 1TB Western Digital SATA3 64MB Caviar Blue
PSU
Gigabyte P650B
RAM
XPG GAMMIX D10 DDR4 (2x8GB) @ 3000
Video card
GIGABYTE RTX 3060 Ti Gaming OC 8G
Case
Genesis Irid 503 ARGB
Mouse
Glorious Model O
Keyboard
Glorious GMMK PRO
Audio
Onboard
Monitor
BenQ GL2580
OS
Windows 10 Pro x64
Оваа личи на Nokia N96,во Берово Цикара Компјутери Продавницата го имаше нов,прашај ги.

Им пишав на Фејсбук, ме заинтригира. :)

Ах, Nokia N95.
Уште се каам што го продадов, и тоа за 3.000 ден.

Две работи за кои повремено се навраќам и каам се тоа што ја продадов Н95-ката за 4000 денари (кои потоа одма отидоа за глупости) и тоа што при чистка на домот пред неколку години, несвесно им дозволив на моите да ми исфрлат цел куп стари PC Play и Hacker списанија.

N95-малку е стара и бавна за разлика од N96-побрзо работи.

Се додека е црниот ревидиран модел со 8ГБ (кој е подобрен во однос на сребрениот), ништо друго не ми е важно! :D
 

Nightwalker

Gaining Experience
18 ноември 2007
161
201
Nightwalker's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-10700KF & be quiet! Shadow Rock 3
Motherboard
MSI B460M MORTAR
Storage
SSD M.2 Samsung NVMe 970 EVO Plus 500GB & 1TB Western Digital SATA3 64MB Caviar Blue
PSU
Gigabyte P650B
RAM
XPG GAMMIX D10 DDR4 (2x8GB) @ 3000
Video card
GIGABYTE RTX 3060 Ti Gaming OC 8G
Case
Genesis Irid 503 ARGB
Mouse
Glorious Model O
Keyboard
Glorious GMMK PRO
Audio
Onboard
Monitor
BenQ GL2580
OS
Windows 10 Pro x64
Мора да признаам, лицата задолжени за онлајн комуникација во Цикара Компјутери не губат време на „илеревантни“ детали и кодекси. Си ја добив информацијата што ми беше потребна, и тоа е тоа. :LOL:

1634295417376.png
 

xhktw

Practice makes perfect
2 август 2009
1,302
1,584
xhktw's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF / Maelstrom 120T Liquid Cooler
Motherboard
Gigabyte B450M-H
Storage
256GB SSD & 500 GB, 1TB HDD
PSU
Cooler Master B600
RAM
HyperX Fury Black 2x8GB 3200MHz CL15
Video card
GTX 970 WindForce 3X OC
Case
CM Chassic K280
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Redragon Kumara K552W
Audio
Creative SoundBlaster Live
Monitor
Asus VG249Q TUF 144Hz / BenQ RL2455
OS
Windows 10
Ех, камо ли сѐ во животот да беше јасно и едноставно како одговоров..
 

nerdnet78

Intern
8 март 2021
5
3
Незнам каде точно би можело да се најди Nokia N95 8GB, особено нов и во добра состојба, но ти препорачувам да го посетиш "бувљакот" во Куманово. Секогаш кога одам таму, наидувам на доста телефони, слушалки и слични гаџети за евтини пари. Таму има и колекционери кои продаваат постари телефони во подобра состојба, но за поскапо, па не купувам од нив (ги има и во градскиот пазар). Ако не ти одговара оваа опција, провери на Reklama5 или Pazar3.

Во врска со refurbished units, реално незнам колку ќе ти вредат за парите. Можно е да има Кинески делови како замена, што значи дека многу побрзо ќе се расипи, а самите делови не можеш ни да ги порачаш (зависи од делот и сајтот, пр. ги нема на AliExpress). Најдобро ќе ти биде да земиш половен, но не претходно отваран (ако ти е битна автентичноста и трајноста).

Во врска со 3G мрежа, мислам дека е се уште поддржана. Лично имам користено и многу постари телефони, така да и 2G е во функција за сега.

Се надевам дека постов беше информативен и ти посакувам среќа со твојата потрага! : ]
 

Nightwalker

Gaining Experience
18 ноември 2007
161
201
Nightwalker's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-10700KF & be quiet! Shadow Rock 3
Motherboard
MSI B460M MORTAR
Storage
SSD M.2 Samsung NVMe 970 EVO Plus 500GB & 1TB Western Digital SATA3 64MB Caviar Blue
PSU
Gigabyte P650B
RAM
XPG GAMMIX D10 DDR4 (2x8GB) @ 3000
Video card
GIGABYTE RTX 3060 Ti Gaming OC 8G
Case
Genesis Irid 503 ARGB
Mouse
Glorious Model O
Keyboard
Glorious GMMK PRO
Audio
Onboard
Monitor
BenQ GL2580
OS
Windows 10 Pro x64
Се надевам дека постов беше информативен и ти посакувам среќа со твојата потрага! : ]

Супер информативен пост, фала ти. Ќе проверам, а може и да проверам на Бит Пазар, и тоа е добар совет.

Ама пред се' одличен избор за аватар. What could PAWsibly go wrong!?
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,425
1,854
Незнам каде точно би можело да се најди Nokia N95 8GB, особено нов и во добра состојба, но ти препорачувам да го посетиш "бувљакот" во Куманово. Секогаш кога одам таму, наидувам на доста телефони, слушалки и слични гаџети за евтини пари. Таму има и колекционери кои продаваат постари телефони во подобра состојба, но за поскапо, па не купувам од нив (ги има и во градскиот пазар). Ако не ти одговара оваа опција, провери на Reklama5 или Pazar3.

Во врска со refurbished units, реално незнам колку ќе ти вредат за парите. Можно е да има Кинески делови како замена, што значи дека многу побрзо ќе се расипи, а самите делови не можеш ни да ги порачаш (зависи од делот и сајтот, пр. ги нема на AliExpress). Најдобро ќе ти биде да земиш половен, но не претходно отваран (ако ти е битна автентичноста и трајноста).

Во врска со 3G мрежа, мислам дека е се уште поддржана. Лично имам користено и многу постари телефони, така да и 2G е во функција за сега.

Се надевам дека постов беше информативен и ти посакувам среќа со твојата потрага! : ]

Кога и каде е бувљак во Куманово?
 

nerdnet78

Intern
8 март 2021
5
3
Кога и каде е бувљак во Куманово?

Незнам да објаснам каде точно се наоѓа бидејќи не живеам таму, но колку што памтам беше некаде на излез од градот? Подобро да прашаш некој од Куманово. Во врска со кога го има, обично во Недела од наутро (негде 8-9ч?) до кај 12ч (зависи од времето, празници и сл.). Незнам дали ќе го има следниве месеци, немам отидено од летото.
 

Miki98

Gaining Experience
13 јануари 2021
180
74
Macedonia Pehchevo
www.balkan77.com
Мора да признаам, лицата задолжени за онлајн комуникација во Цикара Компјутери не губат време на „илеревантни“ детали и кодекси. Си ја добив информацијата што ми беше потребна, и тоа е тоа. :LOL:

Погледнете го атачментот 105199
Изгледа овие продавачите некои незнаат и неможеш да им кажеш дека имаш проблем со вифи стик или замена ако сакаш.
Телот го гледав скоро во нивната продавница. Screenshot_20211015-192941.jpg
2 начин преку aliexpress. Screenshot_20211015-193357.jpg Screenshot_20211015-193426.jpg
US $43.38 20%OFF | NOKIA N95 Refurbished Mobile Phone 3G 5MP Wifi GPS 2.8''Screen 8GB GSM Russian keyboard Arabic Keyboard Original Unlocked
 

Nightwalker

Gaining Experience
18 ноември 2007
161
201
Nightwalker's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-10700KF & be quiet! Shadow Rock 3
Motherboard
MSI B460M MORTAR
Storage
SSD M.2 Samsung NVMe 970 EVO Plus 500GB & 1TB Western Digital SATA3 64MB Caviar Blue
PSU
Gigabyte P650B
RAM
XPG GAMMIX D10 DDR4 (2x8GB) @ 3000
Video card
GIGABYTE RTX 3060 Ti Gaming OC 8G
Case
Genesis Irid 503 ARGB
Mouse
Glorious Model O
Keyboard
Glorious GMMK PRO
Audio
Onboard
Monitor
BenQ GL2580
OS
Windows 10 Pro x64
Изгледа овие продавачите некои незнаат и неможеш да им кажеш дека имаш проблем со вифи стик или замена ако сакаш.
Телот го гледав скоро во нивната продавница.
2 начин преку aliexpress.

Во сето ова сценарио, сосема изумив да ѕирнам и на Али. Одлично, фала ти!
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,035
Мислења
870,604
Членови
30,369
Најнов член
bigsmile
На врв Дно