1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

DOS напад ?

Дискусија во форумот 'Приватност // Анонимност // SPAM' започната од zdravkovskii, 28 Февруари 2012.

1. zdravkovskii

zdravkovskii
    Gaining Experience

358
    337
    14 Јануари 2011
    Видео/Анимација
    Зборам за нападот што е најпопуларен меѓу анонимус групите. Можеби DDoS се вика, не сум сигурен. Ама како и да е, каде може да се научи повеќе за ваквите напади и тоа како се изведуваат ? Не дека планирам да изведам, ама ме интересира како ги изведуваат.

2. Branchez

Branchez
    Intern

52
    15
    3 Февруари 2011
    Машко
  3. stefan_v

stefan_v
    On your way to fame

1,422
    601
    3 Мај 2010
    Машко
    Баш за DDoS мислам дека користат LOIC.

4. pilch@rd

[email protected]
    Gaining Experience

1,338
    131
    22 Август 2009
    Што е DDoS а што DoS? LOIC е срање за деца под 18 години..

5. Branchez

Branchez
    Intern

52
    15
    3 Февруари 2011
    Машко
    DoS - denial of service attack
    DDoS - distributed denial of service attack (multiple systems flood the bandwidth or resources of a targeted system)

6. stefan_v

stefan_v
    On your way to fame

1,422
    601
    3 Мај 2010
    Машко
    Како што и претходно кажав немам големо искуство. Доколку имаш поголемо како што се фалиш дека имаш, тогаш објасни му на човекот, надвор од тоа не коментирај. Ако објасниш како е се, со тоа ќе ме негираш, а не вака. Како што знаев така му објаснив. Изгледа обожаваш да коментираш без потреба. Да не си му брат си му на чак норис? - ова во твој стил.

7. Mao

Mao
    On your way to fame

1,170
    740
    5 Јуни 2007
    Машко
    HOIC koristat, namesto LOIC

8. pilch@rd

[email protected]
    Gaining Experience

1,338
    131
    22 Август 2009
    Хаха, братучеди сме со Чак..Не планирам да објаснувам..Кога барем велиш дека немаш големо искуство со шо коментираш тогаш во темата..и потоа некој те тролал ..не сум ти крив тогаш..

Бро ништо од ова не користат..Ова се играчки за деца под 18 години..Анон не користат вакви нешта...

9. stefan_v

stefan_v
    On your way to fame

1,422
    601
    3 Мај 2010
    Машко
    Па ако не користат, што не кажеш што користат?

10. pilch@rd

[email protected]
    Gaining Experience

1,338
    131
    22 Август 2009
    Прашај ги лично..

11. ARMac

ARMac
    Орган

6,605
    7,639
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Loic користат верзијата со HiveMind која се координира на IRC каналот.

12. pilch@rd

[email protected]
    Gaining Experience

1,338
    131
    22 Август 2009
    Од каде ја извади информацијата..На кафе беше со нив? Стопати кажав дека не користат LOIC и вие пак..Гледате 2 клипчиња на YOUTube и одма LOIC па LOIC..Не планирам веќе да објаснувам..чаопријатно.

13. stefan_v

stefan_v
    On your way to fame

1,422
    601
    3 Мај 2010
    Машко
    Епа штом не сме биле ние на кафе со нив, сто посто ти си бил штом знаеш, па еве раскажи ни ако си толку љубезен...ама ок е, не мора, пошто и онака веќе се поздрави. Ај и од мене едно чао-пријатно. :kiss:

14. B^nDIT

B^nDIT
    Gaining Experience

1,124
    311
    6 Февруари 2010
    Машко
    Секој е анонимус , јас - ти - стефан... Сите знаат како се извршуваат нападите. LOIC се користи за DDoS , но за почетниците. За елитните , прво се набавува VPN (ВО НИКОЈ СЛУЧАЈ ПРОКСИ) за кој е сигурно дека не е поврзан со владата (не шпиунираат) и потоа се напаѓа со разни координирани испратени пакети со помош на програмски код кој го пишуваат анонимусите...

За почетници , навалете на IRC... ќе ве фатат , don't worry.

15. ARMac

ARMac
    Орган

6,605
    7,639
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер

Користат. Прочепкај малце најди го HiveMind каналот. Не рипај џабе во моментов најголемиот дел анони го користат Loic a има и еден куп ботнети.

16. pilch@rd

[email protected]
    Gaining Experience

1,338
    131
    22 Август 2009
    Наброј ми барем 10 познати членови во Анонимус што користат LOIC и ти давам рака..Не ме зезај..каков LOIC какви бакрачи..:offended: Обично оние што користат LOIC набргу се уапсени, ако мислеше на тие анони што го користеле..И да на тој канал се дечишта што немаат попаметна работа и прават DDoS напади кои што им завршуваат трагично т.е во затвор..:D

17. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,895
    26,221
    28 Февруари 2008
    Машко
    Experienced Web Developer
    дечишта,а завршуваат во затвор...интересно.

Иначе многу би сакал да слушнам став и мислење од ZSL на оваа тема.

18. mspasenoski

mspasenoski
    Intern

23
    4
    22 Септември 2010
    Имаш пропусен опсег напад, syn flooding, icmp flood, барањето за услуги е преплавено, перманентен дос напад познат како plashing, апликациски дос напад, peer-to-peer напади.

се користи hping3 - за syn flood
    shark 3.1 - каде барањето за услуги е преплавено
    DOSHTTP - http floof attack

19. LiquidWorm

LiquidWorm
    Администратор

2,667
    183
    26 Март 2007
    Fatal1ty_ ке те исцепу :)

Ок веќе има неколку теми на кои ќе посочам поради интерест:

1. http://it.com.mk/forum/threads/dos-ddos.800
    2. http://it.com.mk/forum/threads/Што-е-ddos.42

Не можам да знам кои алатки групата Anonymous ги користи моментално, но дефинитивно се алатки нели.

@zdravkovskii

Едноставно според мене, DoS (Denial Of Service) - Оневозможување на услуга или сервис... нешто спротивно од availability (достапност). Како се доаѓа до таков напад, зависи каква цел напаѓаш и дали напаѓаш десктоп апликација, мрежен уред и сл. Гледај го тоа на пример, да земам да избушам гуми на автобус, сум направил DoS напад, и на другите патници сум оневозможил да патуваат со тој автобус. Услугата (service), да се возат им е одбиена /одземена / пореметена / недостапна (denied). DoS. DDoS (Distributed Denial of Service) самото име кажува, дистрибуиран / распределен напад, повеќе момци бушат еден автобус за побрзо време , или повеќе автобуси сеедно :)

Во твојот случај, се работи за испраќање на голем број пакети од повеќе "zombie" компјутери од различни IP-а и bandwidth сила.

За такви напади треба да имаш пред знаење од мрежни протоколи и оперативни системи и нивни функционалности, и од хардверски и од софтверски аспект.

Во кратки црти мислам дека Anonymous си користат своја "botnet" мрежа, можеби со преку 500.000+ заразени компјутери (шпекулирам) и со помош на алатка, ги контролираат тие компјутери да извршуваат злонамерни побарувања (requests) упатени кон некоја жртва. Можеш да дојдеш до таква моќ и да напаѓаш кого сакаш само ако ти даде некој пристап до такви botnet мрежи или пак ако почнеш да заразуваш компјутери со малициозен софтвер што ќе бидат во твоја контрола, и после неколку години да собереш некои ~10.000 zombie компјутери, и да се обедините со другарчињата што имаат исто така приближно толку за да на крај направите и вие некоја група која носи со себе ~500.000 компјутери и сила да срушат било кој/а сајт/мрежа и сл. :)

t00t

На Информатичарче, psyside, Phenomen и уште 2 други им се допаѓа ова.
  20. zdravkovskii

zdravkovskii
    Gaining Experience

358
    337
    14 Јануари 2011
    Видео/Анимација
    @LiquidWorm

Фала многу, тоа ми беше што ми требаше.

А вие другите, не ја отворив темата за да се расправате, туку како ова да објасневте чим знаевте толку. Очигледно никој поим немате, кога се карате на незасновани факти што сте ги измислиле раборејќи едубунту на школо.

21. pilch@rd

[email protected]
    Gaining Experience

1,338
    131
    22 Август 2009
    @LiquidWorm со ова ги урна тврдењата на поголем дел од членовите погоре, што тврдеа дека користат LOIC , HOIC и слични срања...tnx..посебно целам кон stefan_v и остала екипа кои одеа со глава во ѕид...Следен пак кога ви кажам дека не е така, навистина не е така...:) и да имаат повеќе ботнети, почнувајки со по 200к по ботнет, па се до 500к и повеќе..

22. Amelinium

Amelinium
    Intern

2
    1
    17 Јуни 2017
    Машко
    LOIC веќе не функционира, HOIC функционира но не е достапен веќе и не може да се најде на обичен интернет.

23. Daniel86

Daniel86
    Guru

2,764
    7,245
    28 Мај 2013
    Машко
    Електроника
    Signore Anonimous, не закасни многу, само 5 години. Прво па мушко. :D

На Amelinium му/ѝ се допаѓа ова.
  24. Amelinium

Amelinium
    Intern

2
    1
    17 Јуни 2017
    Машко
    Хахаххаха од досада копајќи по форумов. :D:p А и уште се користат програмчињата ако велат LOIC и HOIC заминаа во историјата, а што знаеш може ќе му текне на некој да отвори темава па етему информација плус. :crazy:

На Daniel86 му/ѝ се допаѓа ова.
  25. krema

krema
    Professor

11,002
    10,536
    24 Јуни 2009
    Машко
    LOIC и HOIC воскресе :)

На Amelinium му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...