1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

DOS напад ?

Дискусија во форумот 'Приватност // Анонимност // SPAM' започната од zdravkovskii, 28 Февруари 2012.

 1. zdravkovskii

  zdravkovskii
  Gaining Experience

  358
  337
  14 Јануари 2011
  Видео/Анимација
  Зборам за нападот што е најпопуларен меѓу анонимус групите. Можеби DDoS се вика, не сум сигурен. Ама како и да е, каде може да се научи повеќе за ваквите напади и тоа како се изведуваат ? Не дека планирам да изведам, ама ме интересира како ги изведуваат.
   
 2. Branchez

  Branchez
  Intern

  52
  15
  3 Февруари 2011
  Машко
 3. stefan_v

  stefan_v
  On your way to fame

  1,422
  601
  3 Мај 2010
  Машко
  Баш за DDoS мислам дека користат LOIC.
   
 4. pilch@rd

  [email protected]
  Gaining Experience

  1,338
  131
  22 Август 2009
  Што е DDoS а што DoS? LOIC е срање за деца под 18 години..
   
 5. Branchez

  Branchez
  Intern

  52
  15
  3 Февруари 2011
  Машко
  DoS - denial of service attack
  DDoS - distributed denial of service attack (multiple systems flood the bandwidth or resources of a targeted system)
   
 6. stefan_v

  stefan_v
  On your way to fame

  1,422
  601
  3 Мај 2010
  Машко
  Како што и претходно кажав немам големо искуство. Доколку имаш поголемо како што се фалиш дека имаш, тогаш објасни му на човекот, надвор од тоа не коментирај. Ако објасниш како е се, со тоа ќе ме негираш, а не вака. Како што знаев така му објаснив. Изгледа обожаваш да коментираш без потреба. Да не си му брат си му на чак норис? - ова во твој стил.
   
 7. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,170
  740
  5 Јуни 2007
  Машко
  HOIC koristat, namesto LOIC
   
 8. pilch@rd

  [email protected]
  Gaining Experience

  1,338
  131
  22 Август 2009
  Хаха, братучеди сме со Чак..Не планирам да објаснувам..Кога барем велиш дека немаш големо искуство со шо коментираш тогаш во темата..и потоа некој те тролал ..не сум ти крив тогаш..


  Бро ништо од ова не користат..Ова се играчки за деца под 18 години..Анон не користат вакви нешта...
   
 9. stefan_v

  stefan_v
  On your way to fame

  1,422
  601
  3 Мај 2010
  Машко
  Па ако не користат, што не кажеш што користат?
   
 10. pilch@rd

  [email protected]
  Gaining Experience

  1,338
  131
  22 Август 2009
  Прашај ги лично..
   
 11. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,605
  7,639
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Loic користат верзијата со HiveMind која се координира на IRC каналот.
   
 12. pilch@rd

  [email protected]
  Gaining Experience

  1,338
  131
  22 Август 2009
  Од каде ја извади информацијата..На кафе беше со нив? Стопати кажав дека не користат LOIC и вие пак..Гледате 2 клипчиња на YOUTube и одма LOIC па LOIC..Не планирам веќе да објаснувам..чаопријатно.
   
 13. stefan_v

  stefan_v
  On your way to fame

  1,422
  601
  3 Мај 2010
  Машко
  Епа штом не сме биле ние на кафе со нив, сто посто ти си бил штом знаеш, па еве раскажи ни ако си толку љубезен...ама ок е, не мора, пошто и онака веќе се поздрави. Ај и од мене едно чао-пријатно. :kiss:
   
 14. B^nDIT

  B^nDIT
  Gaining Experience

  1,124
  311
  6 Февруари 2010
  Машко
  Секој е анонимус , јас - ти - стефан... Сите знаат како се извршуваат нападите. LOIC се користи за DDoS , но за почетниците. За елитните , прво се набавува VPN (ВО НИКОЈ СЛУЧАЈ ПРОКСИ) за кој е сигурно дека не е поврзан со владата (не шпиунираат) и потоа се напаѓа со разни координирани испратени пакети со помош на програмски код кој го пишуваат анонимусите...

  За почетници , навалете на IRC... ќе ве фатат , don't worry.
   
 15. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,605
  7,639
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер

  Користат. Прочепкај малце најди го HiveMind каналот. Не рипај џабе во моментов најголемиот дел анони го користат Loic a има и еден куп ботнети.
   
 16. pilch@rd

  [email protected]
  Gaining Experience

  1,338
  131
  22 Август 2009
  Наброј ми барем 10 познати членови во Анонимус што користат LOIC и ти давам рака..Не ме зезај..каков LOIC какви бакрачи..:offended: Обично оние што користат LOIC набргу се уапсени, ако мислеше на тие анони што го користеле..И да на тој канал се дечишта што немаат попаметна работа и прават DDoS напади кои што им завршуваат трагично т.е во затвор..:D
   
 17. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,895
  26,221
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  дечишта,а завршуваат во затвор...интересно.

  Иначе многу би сакал да слушнам став и мислење од ZSL на оваа тема.
   
 18. mspasenoski

  mspasenoski
  Intern

  23
  4
  22 Септември 2010
  Имаш пропусен опсег напад, syn flooding, icmp flood, барањето за услуги е преплавено, перманентен дос напад познат како plashing, апликациски дос напад, peer-to-peer напади.

  се користи hping3 - за syn flood
  shark 3.1 - каде барањето за услуги е преплавено
  DOSHTTP - http floof attack
   
 19. LiquidWorm

  LiquidWorm
  Администратор

  2,667
  183
  26 Март 2007
  Fatal1ty_ ке те исцепу :)

  Ок веќе има неколку теми на кои ќе посочам поради интерест:

  1. http://it.com.mk/forum/threads/dos-ddos.800
  2. http://it.com.mk/forum/threads/Што-е-ddos.42

  Не можам да знам кои алатки групата Anonymous ги користи моментално, но дефинитивно се алатки нели.

  @zdravkovskii

  Едноставно според мене, DoS (Denial Of Service) - Оневозможување на услуга или сервис... нешто спротивно од availability (достапност). Како се доаѓа до таков напад, зависи каква цел напаѓаш и дали напаѓаш десктоп апликација, мрежен уред и сл. Гледај го тоа на пример, да земам да избушам гуми на автобус, сум направил DoS напад, и на другите патници сум оневозможил да патуваат со тој автобус. Услугата (service), да се возат им е одбиена /одземена / пореметена / недостапна (denied). DoS. DDoS (Distributed Denial of Service) самото име кажува, дистрибуиран / распределен напад, повеќе момци бушат еден автобус за побрзо време , или повеќе автобуси сеедно :)

  Во твојот случај, се работи за испраќање на голем број пакети од повеќе "zombie" компјутери од различни IP-а и bandwidth сила.

  За такви напади треба да имаш пред знаење од мрежни протоколи и оперативни системи и нивни функционалности, и од хардверски и од софтверски аспект.

  Во кратки црти мислам дека Anonymous си користат своја "botnet" мрежа, можеби со преку 500.000+ заразени компјутери (шпекулирам) и со помош на алатка, ги контролираат тие компјутери да извршуваат злонамерни побарувања (requests) упатени кон некоја жртва. Можеш да дојдеш до таква моќ и да напаѓаш кого сакаш само ако ти даде некој пристап до такви botnet мрежи или пак ако почнеш да заразуваш компјутери со малициозен софтвер што ќе бидат во твоја контрола, и после неколку години да собереш некои ~10.000 zombie компјутери, и да се обедините со другарчињата што имаат исто така приближно толку за да на крај направите и вие некоја група која носи со себе ~500.000 компјутери и сила да срушат било кој/а сајт/мрежа и сл. :)

  t00t
   
  На Информатичарче, psyside, Phenomen и уште 2 други им се допаѓа ова.
 20. zdravkovskii

  zdravkovskii
  Gaining Experience

  358
  337
  14 Јануари 2011
  Видео/Анимација
  @LiquidWorm

  Фала многу, тоа ми беше што ми требаше.

  А вие другите, не ја отворив темата за да се расправате, туку како ова да објасневте чим знаевте толку. Очигледно никој поим немате, кога се карате на незасновани факти што сте ги измислиле раборејќи едубунту на школо.
   
 21. pilch@rd

  [email protected]
  Gaining Experience

  1,338
  131
  22 Август 2009
  @LiquidWorm со ова ги урна тврдењата на поголем дел од членовите погоре, што тврдеа дека користат LOIC , HOIC и слични срања...tnx..посебно целам кон stefan_v и остала екипа кои одеа со глава во ѕид...Следен пак кога ви кажам дека не е така, навистина не е така...:) и да имаат повеќе ботнети, почнувајки со по 200к по ботнет, па се до 500к и повеќе..
   
 22. Amelinium

  Amelinium
  Intern

  2
  1
  17 Јуни 2017
  Машко
  LOIC веќе не функционира, HOIC функционира но не е достапен веќе и не може да се најде на обичен интернет.
   
 23. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,764
  7,245
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Signore Anonimous, не закасни многу, само 5 години. Прво па мушко. :D
   
  На Amelinium му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Amelinium

  Amelinium
  Intern

  2
  1
  17 Јуни 2017
  Машко
  Хахаххаха од досада копајќи по форумов. :D:p А и уште се користат програмчињата ако велат LOIC и HOIC заминаа во историјата, а што знаеш може ќе му текне на некој да отвори темава па етему информација плус. :crazy:
   
  На Daniel86 му/ѝ се допаѓа ова.
 25. krema

  krema
  Professor

  11,002
  10,536
  24 Јуни 2009
  Машко
  LOIC и HOIC воскресе :)
   
  На Amelinium му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...